Dual Boot için Linux dağıtım önerisi

Mertarı

Hectopat
Daha fazla  
Herkese iyi forumlar dilerim.

Sorumu kısaca özetleyecek Windows'un yanına Linux kurmak istiyorum. Hangi dağıtımı seçeceğimi bilmiyorum. Kullanım amaçlarım: dizi/film seyretmek, şarkı, internette dolaşmak vs.
çok oyun oynayan biri değilim zaten o işi de Windows'tan hallederim. Sistem özelliklerim:
AMD HD7670M ekran kartı,
6 GB RAM,
i5-3337u işlemci.
Laptop: Dell Inspiron 3521.
Linux için ayırabileceğim 170GB civarı depolama var yeterli mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese iyi forumlar dilerim.

Sorumu kısaca özetleyecek Windows'un yanına Linux kurmak istiyorum. Hangi dağıtımı seçeceğimi bilmiyorum. Kullanım amaçlarım: dizi/film seyretmek, şarkı, internette dolaşmak vs.
çok oyun oynayan biri değilim zaten o işi de Windows'tan hallederim. Sistem özelliklerim:
AMD HD7670M ekran kartı,
6 GB RAM,
i5-3337u işlemci.

Gayet yeterli Kali Linux ve Ubuntu kurabilirsin.

Daha yolun başında olmasına rağmen iyi gidiyor.
Ama Ubuntu kadar ilerleyemedi bana göre ama Ubuntu'nun uzun bir geçmişi var bunu da dikkate almak lazım.

Ubuntu 2004'ten, Linux Mint ise 2006'dan beri sürüm yayınlıyor. Yolun başında tabirini neye göre yazdınız bilemedim, belki PopOS ya da EOS ile karışmış olabilir.

Linux Mint, Ubuntu'yu sadece taban alır, bu tabanda hazırladığı sürümlere kendine ait bir çok araç, yazılım, yapılandırma (bazı paketler için düzeltmeler ya da güncellemeler de) ekler.

AMD HD7670M ekran kartı,
6 GB RAM,
i5-3337u işlemci.

Bu sisteme Linux Mint Cinnamon kurabilirsin, kolay, özelleştirilebilir ve iyi yönetilir bir sistemdir.

Çok güzel bir Yazılım Yöneticisi ve oldukça anlaşılır bir güncelleme yöneticisi ile gelir.

Anroid telefonun varsa, Warpinator yardımıyla kolayca dosya paylaşabilirsin. Linux Mint'in Dosya Paylaşım Aracı Warpinator'e Android Desteği Gelmiş

Linux Mint, bunun gibi bir çok güzel araç ile gelir.

AMD HD7670M ekran kartı,

Eğer birazda oyun dersen, bu aygıt için amdgpu sürücüsünü etkinleştirebilirsin. Bu aygıt Southern Islands serisindedir ve Linux dağıtımlarında radeon sürücüsü etkin olarak gelir. Daha yeni nesil amdgpu sürücüsünü etkinleştirmek, oyunlarda avantaj sağlayabilir. Bunun için aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırıp ,sistemi yenide başlatman yeterlidir.

Kod:
echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX radeon.si_support=0 amdgpu.si_support=1"' | sudo tee /etc/default/grub.d/radeon-si.cfg
Kod:
sudo update-grub

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı