Dual Boot'u aynı diskte yaparken neye dikkat edilmeli?

Optikiyaza

Hectopat
Makaleler
4
SSD veya HDD modeli
500 GB Toshiba ssd 1 TB hdd
Fedora yükleyeceğim. 100GB yeterli olur mu? Diski ikiye böldükten sonra sadece böldüğüm boş olan diskteki var olan dosyalar gider değil mi?

Diski ikiye bölünce ne kadar performans kaybederim?

Son düzenleme:
Özelleştirebilme imkanları, sistemin kaynak kullanımı açısından sömürmemesi, daha tepkisel uygulamalar ve arayüz, kullanım tarzınıza bağlı olarak kısayol atama çeşitliliği, güncellemeler yapılması konusunda diretmemesi, güncellemeler yapıldıktan sonra zorunlu olarak yeniden başlatma istememesi, sistemin kilitlenip donmaması, virüs ve zararlı yazılımların yok denilebilecek kadar az olması... Bunlar sadece aklıma gelenler. Bu konularda çok güzel bir rahatlık ve konfor sağlıyor GNU/Linux dağıtımları.
Kurmak üzereydim ama şimdi değer mi diye düşünüyorum yaptığım şey webte takılmak.
Yaptığınız tek şey internette takılmaksa geçişiniz de kolay olur, geçmemeniz için bir sebep yok. Ve kurup denemeye değer, kendinize bir şeyler katarsınız en kötü.

Özelleştirebilme imkanları, sistemin kaynak kullanımı açısından sömürmemesi, daha tepkisel uygulamalar ve arayüz, kullanım tarzınıza bağlı olarak kısayol atama çeşitliliği, güncellemeler yapılması konusunda diretmemesi, güncellemeler yapıldıktan sonra zorunlu olarak yeniden başlatma istememesi, sistemin kilitlenip donmaması, virüs ve zararlı yazılımların yok denilebilecek kadar az olması... Bunlar sadece aklıma gelenler. Bu konularda çok güzel bir rahatlık ve konfor sağlıyor GNU/Linux dağıtımları.

Yaptığınız tek şey internette takılmaksa geçişiniz de kolay olur, geçmemeniz için bir sebep yok. Ve kurup denemeye değer, kendinize bir şeyler katarsınız en kötü.

Peki Rufus ile yazdırıyorum aarc64 taban X64 demek değil mi? Chrome Linux'ta nasıl? Hyperland arayüzü biraz gözümü korkutuyor da bakacağım. Android ile daha güzel ekosistem oluyor mu uygulamalarla?
Konu dışı: flaglar çok işe yarıyor 20dklık indirmeyi 5dkya indirdi.

Peki Rufus ile yazdırıyorum aarc64 taban X64 demek değil mi?
aarc64 bildiğim kadarıyla ARM64 oluyor, X64 olan AMD64.
Chrome Linux'ta nasıl?
Chrome güzel çalışıyor ama onun yerine Chromium veya Brave öneririm.
Hyperland arayüzü biraz gözümü korkutuyor da bakacağım.
İlk geçişte hyprland biraz zorlayabilir, özellikle kısayollara alışık olmayan kişiler için. Windows arayüzü benzerliği sebebiyle KDE veya Cinnamon öneririm. (Gerekli uzantıları kurarsanız GNOME'da çok kullanışlı olur.)
Android ile daha güzel ekosistem oluyor mu uygulamalarla?
KDE Connect veya GSConnect (kendisi GNOME için KDE Connect) ile çok güzel bir ekosistem sağlayabilirsiniz.

1711396177242.png

Yanlışı mı indirdim?

Aarc64 bildiğim kadarıyla ARM64 oluyor, X64 olan AMD64.

Chrome güzel çalışıyor ama onun yerine Chromium veya Brave öneririm.

İlk geçişte Hyprland biraz zorlayabilir, özellikle kısayollara alışık olmayan kişiler için. Windows arayüzü benzerliği sebebiyle KDE veya cinnamon öneririm. (gerekli uzantıları kurarsanız GNOME'da çok kullanışlı olur.)

KDE connect veya gsconnect (kendisi GNOME için KDE connect) ile çok güzel bir ekosistem sağlayabilirsiniz.

Aynısı Windows için de gelmiş diye video izledim Linux exc bir şey var mı?

Chromium veya Brave öneririm.

Hesap açma özelliği yok maalesef.

Yanlış indirmişsiniz, AMD X86_64 olanı indirmelisiniz.

O kadar çok okudum ama şimdi tekrar indirmek için baktığımda gördüm Intel yazısını.

Soruyu tam olarak anlayamadım da, biraz daha açabilir misiniz?

Linux indirince Windows üzerinde yapamayacağım Android ekosistemine katkıda bulunan uygulama var mı?

Hesap açma özelliği yok maalesef.
Chromium'da var; Brave'de de hesap açma olmasa da sync kullanabiliyorsunuz, aktif olarak kullanıyorum.
O kadar çok okudum ama şimdi tekrar indirmek için baktığımda gördüm Intel yazısını.
AMD yazmasının sebebi 64-bit'in patentinin hala AMD'de olmasıdır.
Linux indirince Windows üzerinde yapamayacağım Android ekosistemine katkıda bulunan uygulama var mı?
KDE Connect Windows üzerinde çok sorunlu çalışıyor, GNU/Linux üzerideki KDE Connect bambaşka bir şey.

Chromium'da Chrome'a ek olarak Google'a özgü hizmetler ve ekstra özellikler bulunmaz. Kaynak Turkcell. Böyle olunca bir anlamı yok ki Vivaldi kullanmak daha iyi gerçi Linux'ta nasıl olduğunu geçtim olup olmadığını da bilmiyorum.

KDE connect Windows üzerinde çok sorunlu çalışıyor, GNU/Linux üzerideki KDE connect bambaşka bir şey.

Bilmiyordum çok güzel optimize olması. Telefon aramalarını alabiliyor muyuz Phone link gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı