SSD alırken neye dikkat edilmeli?

TheNoblesT.R

Hectopat
480 GB SSD almayı düşünüyorum ve alırken neye dikkat etmem gerek bilmiyorum. İşlemci gibi uyumlu olması gereken yerler var mı? Almayı düşündüğüm SSD bu:

Son düzenleyen: Moderatör:
480 GB SSD almayı düşünüyorum ve alırken neye dikkat etmem gerek bilmiyorum. İşlemci gibi uyumlu olması gereken yerler var mı? Almayı düşündüğüm SSD bu:

Ssdler her işlemciyle uyumlu olacaktır. Sadece dikkat etmeniz gereken nokta satıcının güvenilirliği. Satıcı güvenilir olmayabilir bunun yerine Amazon satıcılı 870 Evo 512gb SSD yi alın.

DWPD veya garanti süresi boyunca TBW değerleri.
Okuma önbelleği (read cache )var mı, cinsi nedir?
Yazma önbelleği (write cache) var mı, cinsi nedir, kapatılabilir mi?
Pil/kondansatör desktekli elektrik besleme kesintisi çözümü var mı?
Şöyle bir internette arayınca, bariz şikayetleri var mı? Hatalı firmware, çözümsüz aşırı ısınma, bir anda çöp olma, vs.
Tercihen yakın sıralı (ama kaç KB blok ile yapıldığı da önemli) okuma ve yazma değerleri. Yani okuma-ağırlıklıdan (read-intensive) ziyade karma-kullanım (mixed-use) odaklı olsun.
Rastgele/karma okuma ve yazma hızları (IOPS) ki tam bir muamma. Çoğu üretici kaç KB blok ile yaptığını söylemiyor.

Dwpd veya garanti süresi boyunca TBW değerleri.
Okuma önbelleği (read cache )var mı, cinsi nedir?
Yazma önbelleği (write cache) var mı, cinsi nedir, kapatılabilir mi?
Pil/kondansatör desktekli elektrik besleme kesintisi çözümü var mı?
Şöyle bir internette arayınca, bariz şikayetleri var mı? Hatalı Firmware, çözümsüz aşırı ısınma, bir anda çöp olma, vs.
tercihen yakın sıralı (ama kaç KB blok ile yapıldığı da önemli) okuma ve yazma değerleri. Yani okuma-ağırlıklıdan (read-intensive) ziyade karma-kullanım (mixed-use) odaklı olsun.
Rastgele/karma okuma ve yazma hızları (IOPS) ki tam bir muamma. Çoğu üretici kaç KB blok ile yaptığını söylemiyor.

Hocam sizin bildiğiniz bir marka var mı çok anlamadım bu yazdıklarınızdan 😅

Hocam anakart M.2 SSD desteklemiyor 😓
Benim anakartım da desteklemiyor, 200 liraya dönüştürücü aldım. Anakartın X1 slotuna taktım yanına da M2 SSD aldım şuan 1000/1000 hızla kullanabiliyorum. Anakartın Pcie 3.0 ise SATA yerine tavsiye ederim. Bu şekilde yapacaksan soru sorabilirsin "dönüştürücü olarak hangi ürünü almalıyım" gibi. Yardımcı olmaya çalışırım. Hatta bu videoya bakabilirsin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı