Dual Channel anakartta Quad Channel ram kullanılabilir mi?

Akif

Technopat
Sosyal Tayfı
Makaleler
65
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Merhabalar. Dual Channel MSI 970A-G46 anakarta sahibim. Aynı zamanda Corsair Vengeance 2x4gb 1600mhz CL9 ramlere de sahibim. Bir videoda görmüştüm sanırım. Aynı marka ve model ile, ramlerimi Quad Channel olarak kullanabilir miyim? Ayrıca ramlerimi en fazla 1866mhz'e kadar OC edebiliyorum. 2133mhz'i seçtiğim zaman yine 1866mhz olarak çalışıyor. Bunu nasıl yapabilirim? Teşekkür ederim.

Quad Channel olarak kullanabilirsiniz bir sorun olmaz anakartınız destekliyor. O.C için BIOS'ta bir ayar varmış oradan yapınca oluyormuş. Bu konu hakkında fazla bilgim olmadığı için kesin bir bilgi veremeyeceğim. Fakat @Murat5038 veya @Recep Baltaş sana yardımcı olabilir.
Ayrıca AMD sistem için önerilen bellek frekansı 1866 MHZ dir.

2x4gb Ram'i quad channel olarak kullanamazsın. Quad olması için 4x4gb veya 4x2gb olması lazım. 2133MHZ'ye O.C yapmak için ramlerin timing değerlerini bilmen lazım. Bunları üretici firmasından al ve ona göre güncel bios'unda auto olan timing değerlerini manuel olarak üreticinin vermiş olduğu değerleri gir ve uygula.

Buradan değerleri tutturmak zor olur, o yüzden üretici en doğru değeri verecektir. Psu yeterli ve soğutma sıkıntısı yoksa uygulayabilirsin. 1600mhz Ram yerine render yapacaksan 1866mhz veya direk 2133mhz neden almadın? Bu şekilde ramlerin ömrüde kısalacak.

2x4gb Ram'i quad channel olarak kullanamazsın. Quad olması için 4x4gb veya 4x2gb olması lazım. 2133MHZ'ye O.C yapmak için ramlerin timing değerlerini bilmen lazım. Bunları üretici firmasından al ve ona göre güncel bios'unda auto olan timing değerlerini manuel olarak üreticinin vermiş olduğu değerleri gir ve uygula.

Buradan değerleri tutturmak zor olur, o yüzden üretici en doğru değeri verecektir. Psu yeterli ve soğutma sıkıntısı yoksa uygulayabilirsin. 1600mhz Ram yerine render yapacaksan 1866mhz veya direk 2133mhz neden almadın? Bu şekilde ramlerin ömrüde kısalacak.

Pardon ancak şu an sorunumuz neden almadığım değil. Ramlerin ömrü de umrumda değil. Bahsettiğim şey 2x4 ile Quad kullanmak değil zaten böyle birşey imkansız, biliyorum.

Recep Baltaş yanılmıyorsam "GTA V için PC toplama" videosunda bundan bahsetmişti. Aynı marka ve model ramler ile kullanılabiliyormuş sanırım. O yüzden sormuştum. Timing değerlerine nasıl ulaşabilirim? Ramlerim: Corsair 8Gb (2X4Gb) Vengeance Ddr3 1600Mhz Cl9 Dual Kit Ram - Vatan Bilgisayar

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı