Dual channel için ayar gerekiyor mu?

wroNN

Kilopat
Daha fazla  
G.Skill Aegis DDR4-2133MHz CL15 8 GB vardı, BF5 gibi oyunlarda yetmeyince aynı modelin 4 GB'ını aldım. Dual channel için benim ekstra bir şey yapmam gerekiyor mu yoksa kendiliğinden Dual channel çalışacak mı?

CPU-Z uygulamasında sağ üstte Dual yazıyorsa sıkıntısız çalışıyordur.
buradan.png

CPU-Z uygulamasında sağ üstte Dual yazıyorsa sıkıntısız çalışıyordur.
Eki Görüntüle 434226
[/QUOTE
Bende şimdi bunu atmaya geliyordum.
RAM'leriniz düşük frekanslarda çalışır. XMP ayarı yapmadan RAM'lerin kaç MHz de açlıştığını belirtin ona göre yardımcı oluruz.
Fotoğraftaki doğru mu bilmiyorum ama şu anda böyle çalışıyor. Dual channel yapmadan öncede böyleydi.
RAM'leriniz düşük frekanslarda çalışır. XMP ayarı yapmadan RAM'lerin kaç MHz de açlıştığını belirtin ona göre yardımcı oluruz.
Burda 2133 MHZ diyor. Şu an bir sıkıntı yok sanırım?

Dosya Ekleri

• 1567436921732.png
    1567436921732.png
    8,6 KB · Görüntüleme: 78
  • 20190902_181701.jpg
    20190902_181701.jpg
    802,2 KB · Görüntüleme: 83
Son düzenleme:
Fotoğraftaki doğru mu bilmiyorum ama şu anda böyle çalışıyor. Dual channel yapmadan öncede böyleydi.

Burda 2133 MHZ diyor. Şu an bir sıkıntı yok sanırım?
Hocam sizin RAM'iniz zaten 2133 MHz değil mi? XMP sadece hız değil, zamanlama da ayarlıyor. Yani açarsanız G.Skill'in ayarladığı zamanlama ile RAM'i kullanırsınız.

2133 MHz RAM'iniz var ve şu an zaten o hızda. Sorun yok. 3000 MHz ve daha farklı olsaydı, XMP ile base MHz'yi o değere çekerdiniz.
Ben de öyle düşünmüştüm zaten en düşük olduğu için bir daha ayarlamaya gerek yok diye. Peki diğer başlıkta belirttim, dual channel yapmadan önce 8 GB ram vardı BF5'de işlemci ve ekran kartı az kullanılıyordu %50 civarında. Dual channel olursa düzelir dediler ama hala durum aynı ne yapabilirim?
Rx590 ve Ryzen 5 1600x var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı