Dual channel RAM nasıl yapılır?

sweden meatball

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. MSI A320M-A Pro anakart ve Ryzen 3 1200 işlemciye sahibim. Anakart üzerinde iki adet RAM slotu bulunuyor. 8 GB mevcut RAM'in yanına bir 8 GB daha eklediğim taktirde Dual channel yapabilir miyim? Sıkıntı yaşar mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mevcut olanın aynısından alın derim. Uyumsuzluk yapabilir.

Sevgili dostum,

1- Eğer RAM'i almanın üzerinden çok zaman geçmişse, aynı RAM'i bulamazsın tabii, ama sana ilk tavsiyem aynı RAM'i bulman. Uyumsuzluk sorunu çıkma ihtimalini en aza indirir.

2- Eğer aynı RAM'i bulamazsan, aynı Marka RAM'in şu özelliklerinin aynı olmasına dikkat et;
Hafıza kapasitesi aynı olmakla birlikte;

* CL değeri,
* MHz değeri,
* V değeri.

Kişisel tecrübeme göre bunlardan olmazsa olmazı V ve CL değeri. MHz değeri aynı olmayınca da çok bir sorun olduğunu görmedim. MHz'si en düşük olan hangisiyse, o değerde çalıştırmaya devam eder.

Diğerlerinden farklı olup çalışan sistemler de olabiliyor ancak, sorun çıkma ihtimali çok artıyor.

İyi günler dilerim.

Sevgili dostum,

1- eğer RAM'i almanın üzerinden çok zaman geçmişse, aynı RAM'i bulamazsın tabii, ama sana ilk tavsiyem aynı RAM'i bulman. Uyumsuzluk sorunu çıkma ihtimalini en aza indirir.

2- eğer aynı RAM'i bulamazsan, aynı marka RAM'in şu özelliklerinin aynı olmasına dikkat et;
hafıza kapasitesi aynı olmakla birlikte;

* CL değeri,
* MHz değeri,
* v değeri.

Kişisel tecrübeme göre bunlardan olmazsa olmazı v ve CL değeri. MHz değeri aynı olmayınca da çok bir sorun olduğunu görmedim. MHz'si en düşük olan hangisiyse, o değerde çalıştırmaya devam eder.

Diğerlerinden farklı olup çalışan sistemler de olabiliyor ancak, sorun çıkma ihtimali çok artıyor.

İyi günler dilerim.

RAM'i henüz 6 ay önce aldım, aynısını da kargoya verdim şu an. Teşekkürler yorumun için iyi günler.

Aynı marka aynı model RAM takarsan sıkıntı yaşamazsın.

Teşekkürler. Öyle yapacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı