Dual Channel RAM'i BIOS'ta etkinleştirme

Mephorâsh

Hectopat
Userbenchmark sitesinde yeni aldığım laptopun performansını test ederken test sonuçlarının RAM kısmında 2x4 RAM'in potansiyel gücünden daha az güç ile çalıştığını ve BIOS'ta Dual Channel özelliğinin açık olup olmadığından emin olmamı istedi. Ben böyle bir ayar yapmamıştım ve nasıl yapacağımı da bilmiyorum. Bilgili arkadaşlar konuya el atıp yardım ederse sevinirim. Bilgisayar potansiyel gücünü kullanmak isterim.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    26,6 KB · Görüntüleme: 554
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    5 KB · Görüntüleme: 485
Son düzenleyen: Moderatör:
XMP etkin mi diye sormuş. Zaten normalde otomatik olarak etkinleşiyor çift kanal. Devre dışı bırakılamıyor olması lazım. Tabii, bellekler doğru slotlara takılmışsa.

Düzenleme : Zaten 2 slot varmış, belleklerin normalde çift kanal olarak çalışıyor olması lazım.

Herhangi bir sorun yok o halde değil mi?
Öncelikle sistemini tam belirtir misin? CPU-Z programını indir. Programa giriş yaptıktan sonra Memory kısmından Dual olarak çalıştığına emin ol. BIOS ayarından X.M.P veya manuel olarak hızını ayarlayabilirsin.
Tabiki bir saniye
Öncelikle sistemini tam belirtir misin? CPU-Z programını indir. Programa giriş yaptıktan sonra Memory kısmından Dual olarak çalıştığına emin ol. BIOS ayarından X.M.P veya manuel olarak hızını ayarlayabilirsin.
İşlemci: i7 9750h.
Ekran Kartı: GTX 1660 Ti.
8GB (2x4) Ram

CPU-Z programında dual olarak çalıştığı gözüküyor. Ram çalışma hızını XMP olarak nasıl ayarlayabilirim? Herhangi bir video var mıdır internette?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı3.PNG
    Ekran Alıntısı3.PNG
    28,1 KB · Görüntüleme: 643
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı