Dual channel vs Quad channel

mossox

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar elimde 8x2 16 GB RAM mevcut, RAM'leri 32 GB yapmak istiyorum Dual channel çalışsın diye sizce RAM'ları satıp Dual channel mı kullanayım yoksa aynı RAM'lerden alıp olmasa da Quad channel mı kullanayım.
Anakart: B450 Pro işlemci:
R5 3600X.

Sanırım Quad channel desteklemiyor.

İşlemcin Quad channel desteklemiyor ve sistemde render gibi RAM gerektiren işler yapmıyorsan 32 GB sadece para israfı olacaktır o parayı anakartını işlemcini SSD ekran kartını yükseltmek için kullan.

Arkadaşlar elimde 8x2 16 GB RAM mevcut, RAM'leri 32 GB yapmak istiyorum Dual channel çalışsın diye sizce RAM'ları satıp Dual channel mı kullanayım yoksa aynı RAM'lerden alıp olmasa da Quad channel mı kullanayım.
Anakart: B450 Pro işlemci:
R5 3600X.

Sanırım Quad channel desteklemiyor.
Herhangi bir müzik uygulaması falan kullanmıyorsan sistemi sadece oyun için kullanıyorsan 32 GB yapmanın hiçbir faydası yok .

AM4 soketli anakartlarda ve bunlara takılan işlemcilerde bellek kanal sayısı ikidir. Dörtlü kit alınması halinde de iki kanal olarak çalışır.

İki adet dual rank bellek alınırsa yani toplam dört rank olursa en güzel performans elde ediliyor.

Herhangi bir müzik uygulaması falan kullanmıyorsan sistemi sadece oyun için kullanıyorsan 32 GB yapmanın hiçbir faydası yok.

Home stüdyo kurdum ve Cubase benzeri DAW programlar kullanacağım. Ve Rust oynuyorum 11 12 GB RAM kullanıyor çoğu zaman çözünürlüğüm 2K'da sistemde 2 GB filan kullanıyor bunun için aslında yükseltmek istiyorum. Bir arkadaşım yükseltti ve rahata erdi.

AM4 soketli anakartlarda ve bunlara takılan işlemcilerde bellek kanal sayısı ikidir. Dörtlü kit alınması halinde de iki kanal olarak çalışır.

İki adet Dual rank bellek alınırsa yani toplam dört rank olursa en güzel performans elde ediliyor.

Dostum yani 4 kanalıda kullanırsam iyi mi olur demek istedin yoksa elindeki RAM'ları sat Dual kit RAM al tak mı dıyorsun.

İşlemcin Quad channel desteklemiyor ve sistemde render gibi RAM gerektiren işler yapmıyorsan 32 GB sadece para israfı olacaktır o parayı anakartını işlemcini SSD ekran kartını yükseltmek için kullan.

ASUS Dual 2070 ekran kartım mevcut beni 2-3 sene kadar ileriye getirir diye tahmin ediyorum. M.2 SSD alacağım. İşlemcimde gayet yeterli diye düşünüyorum.

Dostum yani 4 kanalıda kullanırsam iyi mi olur demek istedin yoksa elindeki RAM'ları sat Dual kit RAM al tak mı dıyorsun.
Eğer 4x8 şeklinde gidersen tüm ramler single olarak çalışacak, eğer 2x16 kullanırsan dual olarak çalışacak. 2x16 daha performanslı haliyle. Ancak burada bütçe gözetimine gitmen gerek. Elindekileri satıp 2x16 almak daha mı pahalı, daha mı ucuz? Pahalıysa rahatça alabiliyor musun? Eğer rahatça alabiliyorsan 2x16'yı tercih et.

Düzeltme: Bir iki test izledim; 2x16 teoride daha performanslı çalışacak gibi gelse de oyunlarda öyle olmayabilir. Normal şartlar altında dual channel çalışan bellek modüllerinin daha yüksek performans vermesi gerekiyor. Çünkü bellekler raid modundaymış gibi çalışıyor (tam olarak aynı şey değil fakat anlaşılabilir olması için raid örneği verdim) ve bu da bellekler üzerindeki yükü hafifletiyor, erişim hızı artıyor vs vs.

Performansın 4x8'e göre, 2x16'da daha yüksek olması gerekirken, neden daha düşük olduğunun nedenini bilmiyorum bu videolardaki oyunlarda, fakat durum bu. Oyunlar haricinde kıyas yapmak için sentetik testler yapmak gerek, diye düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı