Dublex evde nasıl sorunsuz internet kullanılır?

ŞişkoBardak

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, ben arkadaşlarımla dublex bir eve taşındım. Altyapı fiber, evde 4 kişiyiz, hepimizin işleri bilgisayar ile ve çok fazla internet kullanımı oluyor. Henüz internet bağlatmış değiliz ama bağlatmadan önce buradan bilgi almak istedim.

Özellikle hepimiz aynı anda oyun oynarken ping sorunu olmaması adına veya bir kişi indirme yaparken diğer bir kişide hız düşmesi olmaması adına nasıl bir sistem kurmalıyız?

100 MBPS internet 4 kişi için yeterli olur mu? Nasıl bir modem almam gerekiyor. Eve mesh sistem kurmayı planlıyoruz, mesh sistem kurmam yeterli olur mu? İnternet hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim. Bu konularda bilgilendirirseniz memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, ben arkadaşlarımla dublex bir eve taşındım. Altyapı fiber, evde 4 kişiyiz, hepimizin işleri bilgisayar ile ve çok fazla internet kullanımı oluyor. Henüz internet bağlatmış değiliz ama bağlatmadan önce buradan bilgi almak istedim.

Özellikle hepimiz aynı anda oyun oynarken ping sorunu olmaması adına veya bir kişi indirme yaparken diğer bir kişide hız düşmesi olmaması adına nasıl bir sistem kurmalıyız?

100 Mbps internet 4 kişi için yeterli olur mu? Nasıl bir modem almam gerekiyor. Eve mesh sistem kurmayı planlıyoruz, mesh sistem kurmam yeterli olur mu? İnternet hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim. Bu konularda bilgilendirirseniz memnun olurum.

Mesafe uzatıcılar kullanabilirsiniz ayrıca 100Mbps gayet yeterli olur.

Ya hocam genel olarak modem arayüzünden mbps limitlemesi yapılabilir IP'ler üzerinden 25mpbs dağıtırsınız aranızda fakat böyle kullanmak ne kadar kullanışlı olur bilemem sadece indirme olayı için faydalı olabilir onun dışında her seferinde bu ayarlamayı yapmakla da uğraşılmaz sonuçta normal surf edeceksek.
Modeme ekstradan router alınabilir diğer katta da wifi kullanımı rahat olsun diye.

Böyle bir şeyi asla önermiyorum. Dublex ve her yerde sorunsuz kullanılabilen bir WiFi için kesinlikle Mesh sistem şart. TPLink Deco, Keenetic Router vb. Mesh destekli cihazlar lazım. Sadece bu da değil, bu cihazlara ayrıca ethernet kablosu da çekmelisiniz ki kayıpsız şekilde her yerde interneti kullanabilin.

Mesafe uzatıcılar kullanabilirsiniz ayrıca 100Mbps gayet yeterli olur.

Mesafe uzatıcıdan kastınız mesh sistemlerse evet düşünüyoruz.

Bunu beğenmiyorum ve bize yeteceğini düşünmüyorum. Önerin için teşekkürler.

Ya hocam genel olarak modem arayüzünden Mbps limitlemesi yapılabilir IP'ler üzerinden 25Mbps dağıtırsınız aranızda fakat böyle kullanmak ne kadar kullanışlı olur bilemem sadece indirme olayı için faydalı olabilir onun dışında her seferinde bu ayarlamayı yapmakla da uğraşılmaz sonuçta normal surf edeceksek.
Modeme ekstradan router alınabilir diğer katta da Wi-Fi kullanımı rahat olsun diye.

Mesh sistem yaparsak routera gerek kalır mı sizce?

Kablolu bağlanan, kablosuzlara göre avantajlı olur. Bence herkese kablo çekmeye çalışın. İlk amacınız bu olsun bence.

Üst kata kablo çekmek çok sıkıntı, herkesin sistemi üst katta. Kablo düşünüyoruz belki balkondan çekeceğiz bir şekilde. Kablo olursa bizim için de iyi olur tabii. Bu fikir de aklımızda. Yanıtınız için teşekkürler.

Ethernet kablosu çekin herkese tavandan, sinyal güçlendirici ile olacak iş değil.

İyi bir modem ve mesh sistem ile dediğim sorunları çözdüklerini görüyorum aslında. Ethernet kablosu çekebilirsek çekeceğiz. Yanıtın için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı