Ducati Multistrada v2'de zincir çarpması oluyor

Görkem Umut

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba. Motorun ön veya arka millerinin, arka/ön dişli kısımlarının hasar alacağı hiçbir durum yaşanmadığını baştan belirtmek istiyorum. Zincir değiştirilmiş olmasına rağmen videoda gördüğünüz gibi zincir sekiyor/atıyor/çarpıyor. Artık doğru fiil nedir bilmiyorum. Motor yükteyken bir problem yok fakat sabit gazdayken arabada sanki frene ayağı basıp çekermişçesine ileri/geri atma eğilimine giriyor motosiklet. Yükteyken veya debriyaj basılıyken hiçbir problem yok. Hızlanmada, virajda vs. hiçbir problem yaşamıyorum. Servistekiler ne olduğunu tam olarak çözemedi. Motoru bugün almam gerekiyordu ama 1 hafta daha yatacak. Söyledikleri ya ön dişli milinin ya da arka dişli rulmanının eğik/yamuk olma ihtimali. Sizce bu problem neden kaynaklanıyordur?
Video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@IV.MURAT

Merhaba. Motorun ön veya arka millerinin, arka/ön dişli kısımlarının hasar alacağı hiçbir durum yaşanmadığını baştan belirtmek istiyorum. Zincir değiştirilmiş olmasına rağmen videoda gördüğünüz gibi zincir sekiyor/atıyor/çarpıyor. Artık doğru fiil nedir bilmiyorum. Motor yükteyken bir problem yok fakat sabit gazdayken arabada sanki frene ayağı basıp çekermişçesine ileri/geri atma eğilimine giriyor motosiklet. Yükteyken veya debriyaj basılıyken hiçbir problem yok. Hızlanmada, virajda vs. hiçbir problem yaşamıyorum. Servistekiler ne olduğunu tam olarak çözemedi. Motoru bugün almam gerekiyordu ama 1 hafta daha yatacak. Söyledikleri ya ön dişli milinin ya da arka dişli rulmanının eğik/yamuk olma ihtimali. Sizce bu problem neden kaynaklanıyordur?
Video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

@IV.MURAT
Belirli aralıklarla yapıyor gibime geldi. Zincirin belirli bir noktasında bir sıkıntı olabilir mi? Gerçi tekrar okudum, zincir değiştirildi demişsiniz. Söyledikleri gibi mil yamuk olabilir belki.

Zincir değiştirilmiş olmasına rağmen problem devam ediyor.
Valla hocam koskoca Ducati servisinin çözemediğini burada çözebilecek biri olduğunu sanmıyorum, kolay gelsin umarım hızlıca halledersiniz. Ama ben olsam tek bir yerde takılı kalmam farklı servisleri gezdiririm, aralarından sorunu çözebilecek birisi çıkabilir. Takdir edeceğiniz gibi her servis aynı kalitede olmuyor.

Valla hocam koskoca Ducati servisinin çözemediğini burada çözebilecek biri olduğunu sanmıyorum, kolay gelsin umarım hızlıca halledersiniz.
Belli olmaz. Ducati çok iyi bir servise sahip olabilir ama bin bilsen de bir bilene sor diye boşuna dememişler. Çözümün nerden geleceğinizi bilemeyiz. :)

Video:

@IV.MURAT
Gördüğüm kadarıyla bu sekme hareketi rastgele değil, bir senkron halinde. Aklıma ilk gelen zincirin bombe yapması ama zincirinizi de değiştirdiyseniz büyük ihtimal tam zincirin sektiği noktadaki dişlilerin hareketinde bir problem var.
Dişliniz yemiş olabilir ya da servisin dediği gibi mil/rulman arızası olabilir. Motorun zincir tarafının aksessuarlardan temizlenip daha iyi gözlemlenmesi gerek.

Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Aslında ikisinden birisi gibi duruyor ama dişlileri ile alakalı bir durum da olabilir.

Motor yükteyken bir problem yok fakat sabit gazdayken arabada sanki frene ayağı basıp çekermişçesine ileri/geri atma eğilimine giriyor motosiklet.

Buna göre ön dişli mili demek daha mantıklı geliyor. Ön dişli mili yamuk ise her turda ister istemez konik bir hareket yapacak. Bunu nasıl örnek versem tam bilemedim ama matkap ucuna takılan bir parçayı düşünün. Hafif açılı taktığınız ya da yamuk, eğri olduğu zaman yüksek devirde ile düşük devirde yaptığı vibrasyon etkisi bir olmuyor.

Bende tam tersi var yükte iken hiçbir sorunum yok giderken debriyaj sıktığım zaman sizdeki problemin aynısı oluyor. Benim zaten rulmanın değişmesi gerekiyordu.

Evet zincir değiştikten sonra da denedik. Gevşek ve gergin şekilde de denedik. Her türlü oluyor.
Dişli değişimi problemi çözebilir mi yani? Çünkü mil işin içine girerse bloğun inmesi lazım. Hiç girişmek istemiyorum o işlere

Evet zincir değiştikten sonra da denedik. Gevşek ve gergin şekilde de denedik. Her türlü oluyor.
Dişli değişimi problemi çözebilir mi yani? Çünkü mil işin içine girerse bloğun inmesi lazım. Hiç girişmek istemiyorum o işlere

Umarım sorun rulmandan ya da diliden kaynaklıdır. Dişlileri en son ne zaman değiştirdiniz?

Geri
Yukarı