Dükkan açmak için ne gerekli?

@NuteLya Bir dönerci dükkanına git oranın sahibini bul. Ona dönerci dükkanı açmak istediğini herhangi bir belge almam gerekiyor mu , ne yapmalıyım diye sor.
Dönerci için aşçılık belgesi falan alman gerekli sanırım. Ama çiğköfteci için istenmiyor diye biliyorum. Market ve çiğköfte yanına da tost vs olsa gerekli olur mu bunu öğrenmem lazım. O bilmez ki.

Almanya için imkanım var ancak gitmek istemiyorum. Kız arkadaşım ve ailemi burada bırakıp oraya yerleşmek benim için çok zor. Birikim olarak elimden geleni yaptım aile yardımıyla da dükkan açmak şuan için en mantıklı fikir olarak geliyor. Çünkü inanın tek başıma 8 yataklı müşahade servisinde hastaların dosya işlerini halledip,ilaçlarını hazırlayıp,hastaya yaptıktan 15-20 dakika sonra yenisi yerine geliyor. Diğer servis ile ortak kullandığımız personel yoğun olduğunda ki çoğunlukla yoğun kendim 3 kat yukarıya çıkıp hastanın serum ve ilaçlarını alıp iniyordum. Ve o kadar yoğun oluyordu ki hastalar indirim kuyruğu bekler gibi yatak bekleyip bir de bana bağırıyordu. Ben buraya para ödüyorum diye. Beni neden bekletiyorsun diye. Aslında çok severek okudum ve işimi de severek yapıyordum ancak yıldım. Eve gittiğim de ki o başımın ağrısı 2,3 senede 10 yaş cildimin yaşlanması beni bu işi bırakmaya itti. Ve yemek molasında dominosun önünde kuryelik yapan arkadaşları sohbet ederken sigara içerken gördüğümde hastaneden ayrılmaya karar kılıp bıraktım. 2 senedir de çalışmıyorum. Ama artık evlilik de olduğu için ve kız arkadaşım da aynı dertlerden madur olduğu için birlikte çalışmak istiyoruz. Asla çalışmaktan gocunan bir insan değilim. Yanlış anlamayın lütfen. Bir kişiden müşahade ücreti en basiti çocuk için bile 1000TL para alınıyor. Ancak hemşire asgari ücret ile çalıştırılıp hem personel,hem sekreter hem de hemşirelik yaptırılıyor. Hastane de günde 150-200 tane çocuk müşahade oluyor. Doktorlara bu kadar maaş verilirken hemşire sırf talep fazla olduğu için sen çalışmazsan başkasını alırım mantığıyla bu maaşa mahkum ediliyor. Birileri de bakın ben bu kadar az eleman ile hastane döndürüyorum diye ekstra maaş alıyor (baş hemşire). Anlayacağınız gençliğim ve hayatımın geri kalanını kendi işimin patronu olarak devam ettirmek istiyorum.

Konu güncel arkadaşlar.
Bilgisi olan varsa;
- Bir dükkan kiraladık. Bu dükkan da iki farklı iş yapmak yasal mı? ( market-çiğ köfte ).
- Market + çiğ köfte ikisinin bir olduğu bir dükkan açmak için ne belgelere ihtiyaç var?
- Market ve çiğ köfte dışında dükkanda tost, bardak mısır, köfte, tavuk yapmak istesem bunun için ustalık belgesi vs gerekli mi?

Kısaca belgeler konusunda eksiğim. Ve internette ki bilgi kirliliğinden yardıma ihtiyacım var.
Hocam, sayenizde bu konuda biraz daha bilinçlendim. Teşekkür ederim...

Konu güncel arkadaşlar.
Bilgisi olan varsa;
- Bir dükkan kiraladık. Bu dükkan da iki farklı iş yapmak yasal mı? ( market-çiğ köfte ).
- Market + çiğ köfte ikisinin bir olduğu bir dükkan açmak için ne belgelere ihtiyaç var?
- Market ve çiğ köfte dışında dükkanda tost, bardak mısır, köfte, tavuk yapmak istesem bunun için ustalık belgesi vs gerekli mi?

Kısaca belgeler konusunda eksiğim. Ve internette ki bilgi kirliliğinden yardıma ihtiyacım var.

1. Sınıf dondurmacılık ideal ama meslek şartları kötü olan bir tür. Kaşıkcı olarak söyleyebilirim ki dondurmacılık işinde kar muazzam.

Marketin içinde paket dondurma satacağınız için algida bu konuda sizinle anlaşamayabilir, diğer paket dondurma üreticileri de müşteriler tarafından pek tercih edilmiyor zaten, bu nedenle market ile dondurmacılık arasında bir seçim yapmanız gerek.
Bana soracak olursanız ikisini de deneyimlemiş birisi olarak dondurmacılığı tercih ederim, vergiler konusunda pek bir bilgim yok ama müşteri potansiyeli ikisi de aynı ve dondurmanın karı fazla. Ayrıca kendi üretiminiz, yani kendinizi markalaştırarak kalite odağına da dönüşebilirsiniz, çiğ köfte ile pek uyumlu olmasa da ikisini bir satan yerler var.

Geri
Yukarı