Dünya Savaşı Temalı Kutu Oyunu İçin İçerik

atadam4

Decapat
Merhaba, biraz absürt gelebilir fakat bir arkadaş ile dünya savaşı içerikli bir kutu oyunu yapmayı planlıyoruz. Daha öncesinde 'İhtilal' adlı kutu oyununa merak salmıştık fakat 470 TL bütçemiz dışında. Bundan ötürü kendi oyunumuzu yapmaya karar verdik. Bir dünya haritamız ve benim yazdığım bir savaş lore'umuz var. Fakat oyunun nasıl işleyeceği konusunda pek de yeterli değiliz. Basit bir, 'yazı gelirse Yunanistan benim, tura gelirse Moldova senin' tarzında değil de stratejik ve diplomatik puanlar kazanılabilen, bu puanlar ile gelişmeler kaydedilebilen ve daha da çeşitliliği olan bir şey planlıyoruz. Soru biraz yüzeysel kaçabilir fakat her türlü yaratıcı yanıta açığım, teşekkürler.

Hocam bu tarz bir şey için DND tarzındaki oyunlara bakmanız gerek.

Daha yüzeysel istiyorsanız örneğin başlangıçta ülkelerin gerçek güçlerine göre ordular tahsis edip daha sonra saldırı - savunmayı zar atarak yapabilirsiniz. Örneğin iki ordu arasındaki fark 5'ten azsa zar atılır, 5'ten fazlaysa zar atılmaz ve fazla orduya sahip taraf kazanır vb.

Üstünde oturup kafa patlatmak gerekiyor. Masa oyunu kurmak kolay değil dediğiniz kadar detaylı olacaksa.

Merhaba, biraz absürt gelebilir fakat bir arkadaş ile dünya savaşı içerikli bir kutu oyunu yapmayı planlıyoruz. Daha öncesinde 'ihtilal' adlı kutu oyununa merak salmıştık fakat 470 TL bütçemiz dışında. Bundan ötürü kendi oyunumuzu yapmaya karar verdik. Bir dünya haritamız ve benim yazdığım bir savaş Lore'umuz var. Fakat oyunun nasıl işleyeceği konusunda pek de yeterli değiliz. Basit bir, 'yazı gelirse Yunanistan benim, tura gelirse moldova senin' tarzında değil de stratejik ve diplomatik puanlar kazanılabilen, bu puanlar ile gelişmeler kaydedilebilen ve daha da çeşitliliği olan bir şey planlıyoruz. Soru biraz yüzeysel kaçabilir fakat her türlü yaratıcı yanıta açığım, teşekkürler.

Call of Duty gibi hikaye işleyişi olabilir sadece Türk oldugun için oyunda Yunanistan ve Türkiye'yi savaştırmayıp gidip 2 güçlü ülkeyi birbirine katabilirsin.

Hocam bu tarz bir şey için DND tarzındaki oyunlara bakmanız gerek.

Daha yüzeysel istiyorsanız örneğin başlangıçta ülkelerin gerçek güçlerine göre ordular tahsis edip daha sonra saldırı - savunmayı zar atarak yapabilirsiniz. Örneğin iki ordu arasındaki fark 5'ten azsa zar atılır, 5'ten fazlaysa zar atılmaz ve fazla orduya sahip taraf kazanır vb.

Üstünde oturup kafa patlatmak gerekiyor. Masa oyunu kurmak kolay değil dediğiniz kadar detaylı olacaksa.
Birkaç gündür bunun üzerine düşünüyordum zaten. Zar sisteminde olasılıklar artacağı için yazı-tura sisteminden kesinlikle daha mantıklı. Fakat sırf detay olsun diye konmuş saçma sapan şeyler olmamalı. Cevap için teşekkür ederim.

İmkanlarımız kısıtlı fakat sıfır değil. Oyunu daha zevkli kılabilmek için ufak harcamalar yapabiliriz. Elektronik cihazdan kastınız nedir?
Telefon ve bilgisayarlarda ücretsiz aynı oyun, sınırsız token istiyorsan ufak bir mebla yeterliydi sanırsam. Yoksa bir dünya haritası çıktısı alıp her kıtayı 3'e falan bölüyorsun. Oynayacak kişi başına farklı renklerde plastik asker alıyorsun ya da tek renk alıp boyayabilirsin. 2'de zar buldun mu tamamdır. 20-30 TL'ye çözülür sanırım.

Telefon ve bilgisayarlarda ücretsiz aynı oyun, sınırsız token istiyorsan ufak bir mebla yeterliydi sanırsam. Yoksa bir dünya haritası çıktısı alıp her kıtayı 3'e falan bölüyorsun. Oynayacak kişi başına farklı renklerde plastik asker alıyorsun ya da tek renk alıp boyayabilirsin. 2'de zar buldun mu tamamdır. 20-30 TL'ye çözülür sanırım.
Söyledikleriniz doğru ve muhtemelen yapabileceğimizin sınırı. Ben kağıt üzerinde HOI gibi bir şey planlıyordum fakat muhtemelen çuvallayacağım bir fikir olur bu. Tek isteğim yalnızca askeri bir oyun yaparak kalmamak. Üzerine bir şeyler daha koyabilirsem yeterli olur.

Geri
Yukarı