Dünyada İlk Kez Bir Kafa Nakli Gerçekleştirilecek

Öncelikle konuyu Kullanıcı Haber ile Sağlık bölümüne açmak arasında kararsız kaldım. Yanlış yere açtıysam konuyu doğru yere taşırsanız sevinirim. Konuya geçelim.

Teknolojinin gelişmesi, sadece daha üst düzey akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar üretimini sağlamıyor, sağlık sektörünü de direkt olarak etkiliyor. Buna en iyi örneğin Sergio Canavero’nun yöneteceği ameliyatı olacağını söyleyebiliriz.

30 yaşındaki Valery Spiridonov, çaresi bulunmayan bir hastalığa yakalanmış. Spirodonov’un kafasının daha sağlıklı bir bedene nakledilmesi durumunda sağlıklı bir hayata kavuşabileceği düşünülüyor.

İtalyan cerrah Sergio Canavero’nun yöneteceği ameliyatta yaklaşık 150 doktorve görevli kişi, 36 saat sürecek bir ameliyat gerçekleştirecek.

Ameliyatın aşaması ise şu şekilde gerçekleşecek: Öncelikle Spiridonov’unkafası ve nakledileceği vücut, hücre bozulmasının engellenmesi açısındansoğutulacak. Doktorlar, daha sonra önemli kan damarlarını makinelere bağlayarak yapılacak nakil sırasında kan akışının devam etmesini sağlayacak. Daha sonra omurilikten ayrılan kafa, yeni bedenine aktarılacak.

Kaynak: Webtekno

Son düzenleme:
Doktorların ilgi çekmek için yaptığı bir ameliyat gibi geliyor bana. Hücreler nasıl uyum sağlayacak merak ediyorum. Kesin tarih belli mi ?

Doktorların ilgi çekmek için yaptığı bir ameliyat gibi geliyor bana. Hücreler nasıl uyum sağlayacak merak ediyorum. Kesin tarih belli mi ?
Malesef. Bende Webtekno'nun yalancısıyım.

@Recep Baltaş Konuyu açmadan önce iki katagori arasında kaldım. Sağlık bölümüne giriyor ise oraya taşıyabilirmisiniz?

Kısa süreli bir çalışmaların sonucu değil bu, üzerinde çok büyük çalışmalar yapıldığını biliyorum.
Bu yüzden sanmıyorum farklı bir kaygı taşıdığını..

Tarih konusunda ise projenin 2015 yılında başlayıp, 2017 sonunda gerçekleştirileceği planlanıyor(muş).

Kaynak: Dünya'nın İlk Kafa Nakli

Esen kalın.

Olma ihtimali dusuk fakat beklemekte fayda var. Bunu sanirsam bir ulkede kopek uzerinde denediler ama basarisiz sonuclandi.

Köpek değil, maymunmuş.

(Tarihin ilk kafa nakli deneyi bundan 45 yıl önce, 1970 yılında bir maymun üzerinde denenmiş, ancak bedenin kafayı reddetmesi sebebiyle hayvan yalnızca 8 gün hayatta kalabilmişti. Omurilik ve bedenin doğru birleştirilmemesi sebebiyle nefes alması dahi mümkün olmamıştı.)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı