Dünyanın en iyi üniversitelerinden doktora ile Türkiye'de yapanların farkı nedir?

Makaleler
44
Prestijli üniversitelerimizin(genellikle ODTÜ veya İTÜ) öğretim üyeleri hemen hemen hepsi yurt dışından gelme ama ilk 100'deki üniversitelerden gelme.

Bunlar baba parası olanlar sayesinde yetişmiş olanlar vardır. Burs alıp da giden vardır, ona sözüm yok.

Yurt dışı doktora zordur çok büyük ihtimalle. Peki TR'de yapanların arasındaki fark çok mu?

Ne açıdan soruyorsunuz? Biraz daha detay verirseniz.
Kalifiyelik bakımından bahsetmek istedim. Tamam, kendi alanlarına göre değişir de uluslararası tanırırlığı falan, bunlar gibi.

Evet, her hoca farklı dallarda orada oluyor. Ama yazdığı makaleler, katıldığı seminerler, sunum yapması gibi şeyler.

Kalifiyelik bakımından bahsetmek istedim. Tamam, kendi alanlarına göre değişir de uluslararası tanırırlığı falan, bunlar gibi.

Evet, her hoca farklı dallarda orada oluyor. Ama yazdığı makaleler, katıldığı seminerler, sunum yapması gibi şeyler.
Yurt dışında lisansüstü eğitim almanın en büyük avantajı öncelikle bilimin direkt merkezi ya da merkezine yakın olmanızdan kaynaklanıyor. Ayrıca Dünya'da şu an bilim dili İngilizce hâliyle literatüre ve diğer tüm kaynaklara da erişim ve sıkıntısız okuma yapabiliyorlar ki bu da onların eksikleri görmesini daha çabuk sağlıyor.

Türkiye'de akademi şu an eskiye nazaran oldukça normal ve sıradanlaştı. Şimdi her yerde üniversite olduğu gibi her yerde yüksek lisans programları var. Artık yüksek lisans yapmak neredeyse lisans mezunu derecesiyle eşitleniyor. Maalesef bu da kaliteyi düşürüyor.

Daha birçok madde yazabilirim aslında ama emin değilim yazıp yazmamakla :D

Fark yok. Her iki yerde de tez yazıyorsun tez sınavında tezini savunuyorsun ve tezin yayımlanıyor. Mesele doktorayı kazanmak

Yeni konular

Geri
Yukarı