Düşük DPI ile oynamaya nasıl alışılır?

RudeBoy01

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, bugün sipariş verdiğim Steelseries Rival 110 mousem geldi. 13 yıldır bilgisayar oyunları oynuyorum ama bir defa bile oyuncu faresi kullanmadım. Oyuncu faremi en verimli şekilde kullanabilmek için internetten oyunlara göre DPI ayarlarına baktım. Ama tüm ayarlar en fazla 800 DPI diyor ve ben 2300 DPI'ın altında faremi kullanamıyorum. Sanırım oyuncular fareyi tüm kollarıyla beraber oynadıkları için düşük DPI ayarları tercih edip fareyi fazla hareket ettiriyorlar. Ama ben bunu denediğimde gerçekten çok zorlanıyorum. Ben bunca yıldır sadece bileğimi kullanarak mouse kullandım FPS oyunları oynadım (oynadığımı sanıyomuşum). Ve anladığım kadarıyla yüksek DPI ayarlarıyla oynamak oyuncular için çok sakıncalı. Ben de bu yüzden düşük DPI ayarlarıyla oynamayı öğrenmek istiyorum.

Gerçekten çok zorlanıyorum sanki elime ilk defa mouse almış gibiyim FPs oyunlarını fareyi fazla hareket ettirerek oynamak çok zor geliyor. Umarım sorunumu anlamışsınızdır, lütfen yardımcı olun arkadaşlar. Hangi dpi ayarlarını tercih etmeliyim ve kendimi fareyi geniş ve hızlı hareket ettirmeye nasıl alıştırırım. Oynadığım oyunlar, LoL, CS:GO tarzı. düşük DPI ile CS oynarken botlardan bile daha kötü aim alıyorum. Ki ben bunca yıldır fps oynamış biriyim bu durum bana çok koyuyor.
edit:
Yazım hatalarım çok kotü farkındayım ama bu konuda çok kötüyüm. umarım modlar yardımcı olur. Başlığı bile yanlış yazmışım düzeltmesini bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende 2000+ DPI'dan 800'e kadar kademe kademe düştüm eski halimi ve şuanki halimi karşılaştırdığımda düşürdükçe hakimiyetin dahada arttığını gördüm. Peki bu düşürme işlemini ne zamana kadar yaptığıma gelince. Oyuna girdim mouse padin başına farenmi koydum sonuna kadar sürüklediğimde tam arkamı döndüğümü görünce durdum yani tam 180° olduğunda bıraktım. Bundan sonrada ince ayarlar yaparak bir aim oturtup bol bol botlara karşı headshot çalışması yaptım. Ayrıyetten windows işaretçi hassasiyetini arttır işaretini kaldırdım.

Not: Bende bilekten oynuyorum.

Son düzenleme:
Ben de 2000+ dpi ve cok yuksek senste oynamaya alismistim zaten kullandigim mousepad de cok kucuktu. Sonra kuzenim büyük mousepade gecip fare hassasiyetini dusurmemi onerdi. Qck+ ve Logitech G102 aldim. Yavas yavas dpi ve oyun ici sensi dusurmeye basladim, ilk baslarda cok zorlandim cunku sadece kucuk bilek hareketleri ile fareyi oynatmaya alismistim. Windowsda bile zorlaniyordum. Neyse sonra gittikce alistim ve kolumuda kullanmaya basladim fareyi kullanirken, onerim alisarak kademeli sekilde dusurmek eger dpi ayari yoksa oyundan dusurerek de yapabilirsin. Suan CS:GO 800dpi ve 1.4 sensivity ile oynuyorum. Dusuk sensivity ile oynamanin en buyuk avantaji hassas hareketleri rahatca yapabilmek bana gore.

Son düzenleme:
Bende ilk zamanlar 3200 dpi ve 2.0 game sens ile oynuyordum. Esporculara bakarsan hepsi 800 dpi altı kullanıyor. Sebebi ise mousepad'leri. Bir espor maçı izle ve oyuncuların klavye kullanış biçimine ve mousepad boyutuna bak. Neden düşük dpi ile oynadıklarını anlarsın. Mesela benim masam çok küçük olduğu için şuan 1200 dpi a kadar düşebildim daha aşağısı zor geliyor. Belki bir gün alışırım ama demek istediğim dpi düşmek istiyorsan kullandığın mousepad büyük olmalı.

Koldan oynarsan rahatça alışırsın 1-2 aya kadar.Ben oyun içi 2.5 mouse dpi 2000 ile oynuyordum şimdi dpi 800 sens 0.5 kısaca koldan oynayıp botlarla alıştırma yaparsan çok rahat alışırsın.

Geri
Yukarı