Düşük ekran kartı ve işlemci kullanımı

Ayldrm

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar. Yakın zamanda bir laptop aldım ve bu laptopta garip bir sorun yaşıyorum. Ekranım 144Hz ve oyunu sürekli 144FPS de oynamak istiyorum fakat oyun 110 120 FPS'lerde çalışıyor ekran kartı ve işlemci kullanımım asla %40-45'in üstüne çıkmıyor. Ve bu sorunu sadece Valorant ve LoL de yaşıyorum. Cyberpunk, Bannerlord da falan ekran kartı kullanımım %99 oluyor. Sıcaklık değerleri Valorant, LoL oynarken ekran kartı 65-70 derece işlemci 70-75 derece oluyor yani laptop ısınmıyor zaten frekanslar da düşmüyor.
Laptopun özellikleri:
RTX 2070 Max Q
i7 10750h.
16 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam Valorant LoL'de RTX 2070 gibi bir ekran kartının 99 kullanılması için çok yüksek çözünürlüklere çıkmanız gerek ayrıca grafik ayarlarınız nedir?

Hocam zaten 99 olsun demiyorum ama 45 değilde 50 olsun sabit 144fps alıyım. Neden ekran kartımda kullanılabilecek güç varken 110 120fps alıyorum bunu çözmeye çalışıyorum.
Evet yüksek performansta. Ve zaten kendi kontrol centerinden de yüksek performansa alıyorum.

Hocam zaten 99 olsun demiyorum ama 45 değilde 50 olsun sabit 144fps alıyım. Neden ekran kartımda kullanılabilecek güç varken 110 120fps alıyorum bunu çözmeye çalışıyorum.
Hocam Windows güç ayarlarından hangi ayar seçili bakın. Laptoplarda genelde varsayılan olarak güç tasarrufu seçilidir. Bu yüzden ekran kartınız ve işlemciniz tasarruf için belli bir kullanımın üstüne çıkmazlar.

LoL doğru dürüst ekran kartını kullanan bir oyun değil. 40-45'in üstüne çıkmaz dediğin gibi. 8k falan oynayacaksın ki ekran kartını gücünü ortaya koysun. Bu tür oyunlar genelde işlemciden de yer. Durum normal yani. Ayrıca LoL dikey senkronizasyonu aktif ederseniz 144'e sabitlenecektir. Nvidia'nın programından da önerilen ayarları kullanınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı