Düşük GPU Kullanımı Sorunu (GTA V ve CS:GO)

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
Merhaba. Anlatacağım sorunu uzun zaman önce GTA V'te fark etmiştim fakat oyunu fazla oynamadığım için detaylı bir araştırma yapıp sorunu çözmeye çalışmadım. Aynı sorun CS:GO'da da başıma gelmişti ama onu da uzun zamandır oynamıyorum. CS:GO'yu çok çok rahat çalıştıracak bir sistemim olmasına rağmen %40 GPU kullanımı ile 130-150 FPS falan alıyorum ve öldüğüm zamanlarda ani FPS düşüşleri yaşıyorum. Bazen normal yürürken de fps anlık düşüyor. Bu sistemle son çıkan oyunları rahatlıkla oynarken, CS:GO gibi bir oyunda drop yemek çok sinir bozucu oluyor. (Sistemimde bulunan parçalar imzada yazıyor bu arada)

Neyse, bu oyunları oynamıyorum diye sorunu çok detaylı araştırmamıştım fakat bir kaç gün önce canım yine GTA V oynamak istedi, oyunu yükledim ve aynı sorun devam ediyor.

Diğer oyunları oynarken %97 ve üstü GPU kullanımı alırken, GTA V'te bu değer %50-%70 arasında seyrediyor. Bazı bölgelerde FPS 50 civarına falan düşüyor. GPU kullanımı diğer oyunlarda olduğu gibi %97 ve üstü olsa alacağım FPS bu kadar düşük olmaz diye düşünüyorum. Ryzen 5 2600 işlemci ve RTX 2060 ekran kartı kullanıyorum. İşlemcinin ekran kartını rahatça besleyebileceğini biliyorum çünkü dediğim gibi diğer oyunlarda böyle sorunlar yaşamıyorum hiç. Bu arada VSYNC ayarı hem CS:GO'da hem de GTA V'te kapalı.

İki oyunun da videosunu çektim aşağıya koyacağım. Oradan değerlere kendiniz bakabilirsiniz. CS:GO videosu daha yüklenme aşamasında yüklendiği zaman eklerim.

GTA V (1.17'de oynadığım ayarları gösterdim.) :

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

CS:GO :

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorun neyden kaynaklanıyordur ve nasıl çözebilirim sizce?

Son düzenleme:
GTA 5 gerek sorunlu olması gerekte işlemcinin tek çekirdeğinin düşük olması sebebiyle iyi performans vermeyecektir.

Sorunlu olmasından kastınız nedir? Optimizasyon sorunu vs. mi? Bir de işlemcinin tek çekirdeğinin düşük olması ne anlama geliyor? Intel, tek çekirdek performansında AMD'den daha iyi diye bir muhabbet vardı onunla mı alakalı? CS:GO hariç diğer oyunlarda (en azından denediklerimde) böyle bir sorunla karşılaşmadım çünkü.

Eğer bu sorun GTA V'ten kaynaklanıyorsa CS:GO'daki sorunun sebebi nedir?

Teşekkürler cevap için bu arada.

CS'de zaten o işlemciyle çok yüksek FPS alamazsın o oyunların teknolojisi eski olduğu için tek çekirdeği iyi işlemcilerde daha iyi FPS alınır. İdare etmek zorundasınız ya da overclock ile bir nebze performans iyileşir. Bu arada GTA 5 AMD işlemcilerde düzgün çalışmıyor yıllardır. Hemen hemen hiçbir sistemde CS'de %100 GPU görülmez zaten.

CS'de zaten o işlemciyle çok yüksek FPS alamazsın o oyunların teknolojisi eski olduğu için tek çekirdeği iyi işlemcilerde daha iyi FPS alınır. İdare etmek zorundasınız ya da overclock ile bir nebze performans iyileşir. Bu arada GTA 5 AMD işlemcilerde düzgün çalışmıyor yıllardır. Hemen hemen hiçbir sistemde CS'de %100 GPU görülmez zaten.

Anladım, teşekkürler. Peki CS:GO'da yaşadığım anlamsız dropları düzeltebilme şansım var mıdır sizce? Zaten monitörüm 144hz olduğu için o civarda FPS alsam yetecek fakat bazen çok sinir bozucu şekilde anlık drop giriyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı