Düşük oyunlar için Q9500 PC toplama

Bütçe
1100

J3remy

Picopat
Bütçemiz çok kısıtlı ve bir arkadaşa PC topluyoruz. 400W PSU, monitör ve DDR3 RAM bizde var. Bize gereken anakart, işlemci ve ekran kartıydı. İkinci el işlemci olarak Core Q9500 ekran kartı olarak da HD 6850 1GB alıcağız. Arkadaşım Valorant-asetto-pes benzeri sistem istemeyen oyunlar oynayacak. Bilgisayarcıya gittiğimizde biri 1333 MHz diğeri 1600 MHz 4+4 RAM'lar çalışmaz dedi işlemciden dolayı. Sizce çalışır mı? Ben daha önceden bu RAM'leri i3 4130 ile 1333 MHz hızda çalıştırmıştım yoksa bilgisayarcımı yanlış biliyor? İşlemci sadece 1333MHz kadar destekliyormuş.

Bilgisayarcı haklı işlemci kaldırmıyorsa çalıştırmaz 1600MHz Ram'i çünkü fazlası olsa en azı seçip 1333 le kullanılırdı ama işlemci 1600 hiç görmüyor.

@J3remy Şimdi şöyle. İşlemci 1333 destekliyor doğru. Ama çalışmaz diye kesin bir şey de yok. İşlemcinin 1600 desteklediğini varsayalım. 4+4 RAM takıp biri 1333 diğeri 1600 olduğunda 1600 olan RAM 1333 olan RAM hızına düşüp yavaş olana ayak uydurur.
Aynı şekilde sizin işlemci de 1333 desteklediği için. 1600 RAM kullandığınız da ikinci 1333'lük takılsın ya da takılmasın kendinin desteklediği hıza düşürüp çalıştırabiliyor. Yani tam anlatabildim mi bilemiyorum. Kısacası hızlı olan parçalar yavaş olana ayak uydurur ve çalışır. Ama şöyle bir sıkıntı var. Bu nokta da kesin çalışır diyemeyiz. Çünkü donanımlar arasında uyumsuzluk olabiliyor. Yani şöyle söyleyeyim 4+4 RAM takıpta ikisi de 1333 olmasına rağmen farklı markalar olsa bile uyumsuzluk gösterip çalışamıyabiliyor. Veya anakart, BIOS'tan kaynaklı uyumsuzluk gösterip çalışamayabilir. Kesin çalışır veya çalışmaz diyemeyiz. Bunu deneme yanılma yoluyla test edip görmeniz lazım.

@J3remy şimdi şöyle. İşlemci 1333 destekliyor doğru. Ama çalışmaz diye kesin bir şey de yok. İşlemcinin 1600 desteklediğini varsayalım. 4+4 RAM takıp biri 1333 diğeri 1600 olduğunda 1600 olan RAM 1333 olan RAM hızına düşüp yavaş olana ayak uydurur.
Aynı şekilde sizin işlemci de 1333 desteklediği için. 1600 RAM kullandığınız da ikinci 1333'lük takılsın ya da takılmasın kendinin desteklediği hıza düşürüp çalıştırabiliyor. Yani tam anlatabildim mi bilemiyorum. Kısacası hızlı olan parçalar yavaş olana ayak uydurur ve çalışır. Ama şöyle bir sıkıntı var. Bu nokta da kesin çalışır diyemeyiz. Çünkü donanımlar arasında uyumsuzluk olabiliyor. Yani şöyle söyleyeyim 4+4 RAM takıpta ikisi de 1333 olmasına rağmen farklı markalar olsa bile uyumsuzluk gösterip çalışamıyabiliyor. Veya anakart, BIOS'tan kaynaklı uyumsuzluk gösterip çalışamayabilir. Kesin çalışır veya çalışmaz diyemeyiz. Bunu deneme yanılma yoluyla test edip görmeniz lazım.

Bilgisayarcı haklı işlemci kaldırmıyorsa çalıştırmaz 1600MHz RAM'i çünkü fazlası olsa en azı seçip 1333 le kullanılırdı ama işlemci 1600 hiç görmüyor.

Cevaplarınız için teşekkür ederim bugün deneyeceğim ve sonucu yazarım.

Sonuç: 1600 MHz RAM çalışmadı, 1333 MHz yeni RAM almak durumunda kaldık.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı