Düşük RAM kullanımı olan Linux dağıtımı önerisi

Sadece Calender Reminders 700 Mb. küsur RAM kullanıyor.

Sparky Linux'un LxQT ya da Xfce sürümünü deneyebilirsin. Debian testing tabanlı yuvarlanan bir dağıtmdır. Kullanımı kolaylaştıran araçlarla geliyor, bu araçların Türkçe çevirileri için garanti veremem ama zorlanacağını düşünmüyorum.

Ya da bunun yerine Debian netinstall ile kurulum deneyebilirsin. Kurulum sırasında masaüstü ortamı seçmek yerine, kurulumdan sonra TTY uçbiriminden elle kurulum yaparsan oldukça hafif bir sistemin olur. Xfce masaüstünü kurmak için şu komutları kullanabilirsin. Slick-greeter sana kolay bir giriş (görüntü) yöneticisi sunacak.

Kod:
su
apt install xfce4 xfce4-goodies slick-greeter
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Mesajınızdan önce Arch'ı kaldırıp Ubuntu Desktop 23.04 kurmuştum ama 1.5 GB RAM kullanınca onu da kaldırdım. Dün Sparky XFCE kurdum bu temiz kurulum sonrası 1.1 GB RAM kullanıyor fena değil yani.

Acaba söylediğiniz gibi debian netinstall yapsam RAM kullanımında daha da aşağı inme şansım olur mu?
Bu arada kusura bakmayın bu kadar kasmamın sebebi gerçekten 100 MB bile indirebilsem benim için önemli. sistem kaynaklarını verimli kullanmam gerekiyor. 32 GB RAM taktığımda böyle bi sorunum kalmayacak.

Son olarak bir şey daha soracağım. rtl8814au chipsetli USB wifi adaptör kullanıyorum ve bunun driverını github'dan kursam bile stabil çalışmasını sağlayamadım. Bütün linux dağıtımlarında bu sorunu yaşıyorum. Bunun bir çözümü var mı?

Burada bir cok arkadas tavsiyede bulunurken dagitimin bos masaustunde kullandigi memory miktarina gore tavsiyede bulunuyor ancak aslinda bu biraz yanlis. Onemli olan birden fazla program acikken yani gercek hayat deneyimine gore test edilmesi.

Acaba söylediğiniz gibi debian netinstall yapsam RAM kullanımında daha da aşağı inme şansım olur mu?

Netinstall ile Xfce masaüstünün, boşta 550-600 Mb. civarı kullanımı olması gerekir. Bunun için kurulum sırasında masaüstü ortamı vb.'nin seçimini yapmadan kurulumu bitirin. Kurulum bitip, sistemi başlattıktan sonra, TTY uçbiriminde yukarıda bahsettiğim şekilde masaüstü ortamını kurun. Böylece oldukça minimal bir kurulum yaparsınız. Xfce çift panel ile oldukça sade şekilde gelecek, bunu kendinize göre sonradan ayarlarsınız.

rtl8814au chipsetli USB wifi adaptör kullanıyorum ve bunun driverını github'dan kursam bile stabil çalışmasını sağlayamadım. Bütün linux dağıtımlarında bu sorunu yaşıyorum. Bunun bir çözümü var mı?

Bunun için yeni bir konu açsan daha uygun olur.

Son düzenleme:
Netinstall ile Xfce masaüstünün, boşta 550-600 Mb. civarı kullanımı olması gerekir. Bunun için kurulum sırasında masaüstü ortamı vb.2nin seçimini yapmadan kurulumu bitirin. Kurulum bitip, sistemi başlattıktan sonra, TTY uçbiriminde yukarıda bahsettiğim şekilde masaüstü ortamını kurun. Böylece oldukça minimal bir kurulum yaparsınız. Xfce çift panel ile oldukça sade şekilde gelecek, bunu kendinize göre sonradan ayarlarsınız.

Bunun için yeni bir konu açsan daha uygun olur.
Sparky'yi de kaldırdım. Debian netinstall ile anlattığınız şekilde kurulum yaptım ve VMware yükledim. Şu an 900 MB civarı RAM kullanıyor. Benim için yeterli hocam. Teşekkürler yönlendirmeniz için. 👍

20230730_224154.jpg

Sparky'yi de kaldırdım. Debian netinstall ile anlattığınız şekilde kurulum yaptım ve VMware yükledim. Şu an 900 MB civarı RAM kullanıyor. Benim için yeterli hocam. Teşekkürler yönlendirmeniz için. 👍

Eki Görüntüle 1883494
Eğer düşük bellek kullanımı sizin için çdk önemliyse, masaüstü yerine pencere yöneticilerine yönelmelisiniz. Baştan alışması biraz zor olabilir, ama alıştıktan sonra, masaüstlerine göre daha rahat edeceğinizden eminim. Pencere yöneticilerinde 300-400 mb civarında ram kullanılır.

Eğer düşük bellek kullanımı sizin için çdk önemliyse, masaüstü yerine pencere yöneticilerine yönelmelisiniz. Baştan alışması biraz zor olabilir, ama alıştıktan sonra, masaüstlerine göre daha rahat edeceğinizden eminim. Pencere yöneticilerinde 300-400 mb civarında ram kullanılır.
Hocam linux'ta yeniyim. Son günlerde çok az bilgiyle baya uğraştım şimdilik 900 MB işimi görür gibi duruyor ama bu yetmezse veya bu sürümde sorun yaşarsam bir de dediğiniz gibi denerim sonuçta 400 MB kullanım çok iyi. Yine de sağolun ilginiz için.

Yeni konular

Geri
Yukarı