Düşük sistem için dağıtım önerisi

Daha fazla  
Merhaba. Düşük sistemli cihazımda kullanmak için bir Linux işletim sistemi seçmeye çalışıyorum. Bu sistemin düşük sistem istemesi Windows gibi kolay kullanımlı olması ve Windows gibi pek çok programa destek veriyor olmasını istiyorum. Bu sistemi sadece cihazımın daha seri çalışması için istiyorum. Bu sistemi standart desktop işletim sistemim olarak kullanacağım. Önerilere açığım. Daha önce denemek maksatlı kısa süreliğine Kali ve Parrot kullandım. Önerilerinizi bekliyorum. Önerilerinizi yazarken sistemin adını ve hangi özelliğini/özelliklerini sevdiğinizi yazarsanız da çok sevinirim. :D

Merhaba. Düşük sistemli cihazımda kullanmak için bir Linux işletim sistemi seçmeye çalışıyorum. Bu sistemin düşük sistem istemesi Windows gibi kolay kullanımlı olması ve Windows gibi pek çok programa destek veriyor olmasını istiyorum. Bu sistemi sadece cihazımın daha seri çalışması için istiyorum. Bu sistemi standart desktop işletim sistemim olarak kullanacağım. Önerilere açığım. Daha önce denemek maksatlı kısa süreliğine Kali ve Parrot kullandım. Önerilerinizi bekliyorum. Önerilerinizi yazarken sistemin adını ve hangi özelliğini/özelliklerini sevdiğinizi yazarsanız da çok sevinirim. :D
Sadece cihazin daha seri calissin diye Linux kullanirsan, buyuk ihtimalle iki gun sonra vazgecersin.

Hocam kolay dağıtımlar var ama hazıra konmayı da beklemeyin. Elbet sizi zorlayacak şeyler çıkacak. Windows'u anadan doğma hâlinizle bilmediğiniz gibi GNU/Linux ayrı bir dünyadır ve öğrenme süreci de oldukça farklıdır. Öğrenmeye, değişikliğe açık olmanız gerekli aksi takdirde @gen2 hocamın dediği gibi bir kaç güne "Ben anlamıyorum ya ne biçim işletim sistemi bu?" deyip Windows'a dönersiniz.

Eğer "Ben öğrenme hevesi olan biriyim." derseniz bir kaç öneri yapayım ancak şunu unutmayın ki Linux'a yeni başlayanlara uygun, kolaylık sağlayan dağıtımlar fazla sayıda uygulamalarla gelebilirler çünkü kullanıcının eksiklik yaşamamasını isterler bu nedenle hem kolay hem hafif bir dağıtım bulmanız zordur (ama imkansız değil).

Zorin OS Lite: Windows benzeri bir görünümle gelir. Boşta yaklaşık 550 MB RAM kullanır. Yıllar önce desteği kesilmiş olan Windows 7 bile boşta 700 MB RAM kullanıyor. Zorin OS, Wine aracı kurulu biçimde gelir. Wine ile Linux'u desteklemeyen bazı Windows uygulamalarını kurabilirsiniz.

Linux Mint: Kullanımı basittir ve geniş bir kitlesi vardır bu nedenle bir hata yaşarsanız çözümü hızlıca bulabilirsiniz. XFCE sürümü boşta 550 MB RAM kullanır

Puppy Linux: Önceki saydıklarıma göre biraz daha karmaşık gelebilir. Boşta 350 MB RAM harcıyor.

Arch Linux + Herhangi bir pencere yöneticisi (Not: Bu kullanması kolay yöntem değil ancak en hafif deneyimlerden biridir.): Arch Linux'u archinstall script ile minimal profille kurduktan sonra benim config dosyalarım ve scriptim ile bir kaç tıklamayla kullanıma hazır bir masaüstü elde edebilirsiniz.

Archinstall kurulumunu videodaki gibi yapabilirsiniz ancak siz profil seçme kısmında minimal seçersiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

WM config ve scriptim:

Nvidia kullanmıyorsanız (Nvidia'da sıkıntılı çalışır):

Nvidia kullanıyorsanız:

Birinde .config/hypr/wallpaper diğerinde .config/i3/wallpaper klasörüne kendi sevdiğiniz wallpaperları atıp üstteki panelde resim simgesine tıkladığınızda tüm fotoğraf ve gifler algılanır ve önünüze liste olarak dizilir. Çift tık yaparak seçim yapabilirsiniz. İ3'te ise panele eklediğimde hata aldım bu nedenle windows tuşu, shift ve w tuşuna aynı anda basınca wallpaper seçme menüsü açılacak şekilde ayarladım.

Son düzenleme:

Hocam benden en iyi öneri Lubuntu dur çok seri çalışıyor ve zaaten Ubuntu'nun Lite versiyonu olduğu içinde her uygulamayı destekler ben indirmiştim çoğunlukla herkes Linux Mint daha hızlı der fakat ben ikisini de kullandım ve kesinlikle Lubuntu çok daha hızlı AMD A6 9.nesil işlemci Windows 10 yüklüyken boşta %60'ı kullanılırken Lubuntu'da boşta %3'ü falan kullanılıyordu

Yeni konular

Geri
Yukarı