Düşük sistem için tarayıcı önerisi

Darktower

Gigapat
Katılım
23 Temmuz 2014
Mesajlar
9.613
Makaleler
26
Çözümler
193
Şu anda popüler tarayıcılar arasında Edge ya da Chrome en düşük ve istikrarlı kaynak tüketimine sahipler.
Ayrıca Slimjet diye bir tarayıcı var. Ama bu tarayıcı Chromium güvenlik güncellemelerini 1-2 hafta geç alıyor. Gördüğüm kadarıyla bellek temizleme ve sıkıştırma ayarları Chrome göre daha iyi çalışıyor.
Kaynak tüketimi konusunda artık şu sıralamayı yapıyorum.
Edge < Chrome < Vivaldi < Opera < Opera GX < Brave < Firefox diye sıralayabilirim. Opera artık kaynak tüketimini saldı diyebilirim. Ham hali Chrome 1-2 sekme açık halinden daha fazla kaynak tüketiyor. Forum yaş ortalaması düştüğünden beri, genç arkadaşlar bilgisizce kendileri kullanıyor diye Opera öneriyorlar.

Ayrıca bağlantıda attığım konularda YouTube CPU tüketimi azaltan bir uzantı var. Onu da kullanabilirsin. Belleğin yetersiz diye reklam engelleyici olmadan tarayıcı kullanma. Reklam ve izleyicileri engellemek tarayıcı bellek ve CPU tüketimini azaltıyor. Çünkü çoğu site yüksek CPU tüketen işlemler çoğunlukla mining oluyor. Ya da optimize edilmemiş reklamları yerleştiriyor.

Buna ek olarak çok popüler olmayan tarayıcılar var. Gecko alt yapısı kullanan Waterfox ya da Palemoon'a göz atabilirsin. Firefox'a göre daha iyi kaynak tüketimine sahipler.
Bunu sürekli söylemekten bıktım. Bir kere bile okuduklarına şahit olmadım. Arkadaşlar sitelerin belirli bir miktar kaynak tüketmesi gerekiyor ki, düzgün çalışabilsinler. Opera GX bellek ve CPU sınırlamasının bir avantajı olmadığını artık kabul etmeniz gerekiyor. Bu yüzden bellek tüketimini azaltmak için tarayıcı kendi içinde optimize etmesi gerekiyor. Ne yazık ki Opera kendi içerisini bir sürü optimize edilmemiş özellik ve veri toplama işlemleri ile dolduruyor. Bu yüzden artık düşük kaynak tüketimi istenilen konulara Opera önermekten vazgeçin.

Opera yerine Vivaldi kullanın. Zaten Opera'nın buralara gelmesini sağlayan geliştiriciler Vivaldi'yi geliştiriyor. Vivaldi kaynak tüketimi olarak Opera'dan çok daha iyi durumda. Sunduğu özellikler ve özelleştirme olarak da baya önde diyebilirim.
 
Son düzenleme:
Katılım
11 Ekim 2020
Mesajlar
39
Benim tercihim Edge, hem kaliteli hem diğerlerinden daha az RAM tüketiyor bak benimki mesela 3GB RAM'e sahip bir masaüstü ancak yine de kullanışlı ve hızlı bir tarayıcı. Ayrıca Chrome eklentileride Edge'e eklenebilir durumda.
 

UmuTbrk

Femtopat
Katılım
14 Haziran 2021
Mesajlar
3
Değerli kardeşlerim, önerdiğim web tarayıcı Brave. İşte nedenleri:
  1. En güzeli düşük sistem istemesi. Arkadaşlar, ismi kaba saba gibi görünse de çok az bellek ve işlemci tüketiyor. Google, Firefox vb tarayıcılarda YouTube platformuna girdiğim zaman bilgisayarımda donmalar, kasmalar, yanıt vermemeler falan. Brave çok az sistem tüketiyor.
  2. Reklam engelleyici. Arkadaşlar, bazı tarayıcılarda da kendi içinde reklam blocker (reklam engelleyicisi) bulunmaktadır. Örnek vermeyeceğim, konumuz Brave. Bu arada reklam engellediği gibi izleyici de engelliyor, bilginize.
  3. Hızlılığı. Onu da siz deneyin. YouTube'dan kaç saniyede girdiğine falan bakarsınız. Umarım az da olsa bilgilendirebilmişimdir. Daha çok özelliği var onları da indirip siz denersiniz artık. Şiddet ile söylüyorum, indirin :)
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarı