Düşük tansiyonun altındaki yatan sebep ne olabilir?

Hocam salı günü için randevu aldım o güne kadar iyi beslenip iyi uyumaya çalışacağım.

Delikanlı senin sıkıntın bence psikolojik. Sürekli hastalık başlıkları açıyorsun ve burada tıbbi yeterliliği olmayan kişilerden yardım istiyorsun. Seninle daha önce de konuşmuştuk. Aile hekimine danışmanı söylemiştim. Gittin mi? Bence hayır. Neden sürekli burada hastayım hastayım diye dolanıyorsun. Burada sana yardım edecek kimse yok. Daha önce de dediğim gibi önce aile hekimine git, derdini anlat o seni yönlendirsin. Burada sürekli boşa dönüp duruyorsun. Psikolojik sıkıntıların varsa (ki bana göre var) onları çözmeye çalış. Buradan kimse sana tedavi uygulayamaz. Öncelikle bunu bil.

Bilmiyorum belki psikolojik olarak çok zor bir dönemden geçiyorsundur, belki çok büyük sıkıntıların vardır hayatında ama burada sürekli şu hastalığım var bu hastalığım var demek seni yıpratır. Dediğim gibi önce aile hekimine git sonra sırasıyla sorunlarını çözmeye çalış.

Hocam öncesinde spor da yapıyordum o kötü olay sonrasında yine spora gitmiştim gerçekten kendimi kötü hissetmiştim daha başlamadan bırakmıştım antrenmanı o zaman da tansiyonum düşmüştü bundan 6-7 ay önce, her neyse umarım her şey yoluna girer bir düzene girerim artık.
Profilini inceledim biraz, sindirim sistemi ile alakalı sorunun için gastroenteroloji uzmanına görünmeni tavsiye ederim.
Aynı zamanda tansiyonun için de kardiyolojiye gidebilirsin. Sindirim sistemindeki bir rahatsızlık tüm vücudunu etkileyebileceği gibi @Anarchistx in de dediği gibi sorunun psikolojik de olabilir yani vücudunda bir problem vardır lakin sen kötü bir bakış açısı ile düşüncelerini sadece bu konuya yönlendirerek çok daha kötü hissediyor olabilirsin. Hatta vücudundaki problem bitmiş olmasına rağmen sen kötü bakış açın ile etkilerin hala devam etmesine sebep oluyor bile olabilirsin.
Zihnini bu konulardan uzak tut ve iyi düşün.

Hastaneye gidersin doktor belirli testler ister. Testleri verirsin sonuçlarının çıkması birkaç gün sürer. Tekrar doktorun yanına gidersin o testlere göre başka bir test isteyebilir ya da bir tetkik uygulamak ister, birkaç gün belki hafta sonrasına randevu verirler. O tetkik sonucu için birkaç gün beklersin vs vs. işler uzar da gider.
Günlük hayatını yaşamaya devam et, çıkan sonuçlara göre yapman gerekeni zaten yapacaksın. Sonuçlar çıkana kadar sadece bu konuyu düşüneyim ve kendimi hayattan soyutlayayım gibi bir seçeneği seçmek çok yanlış ve verimsiz.

İyi hissiyatın zihniyette başladığını unutma. Tekrardan geçmiş olsun.

Delikanlı senin sıkıntın bence psikolojik. Sürekli hastalık başlıkları açıyorsun ve burada tıbbi yeterliliği olmayan kişilerden yardım istiyorsun. Seninle daha önce de konuşmuştuk. Aile hekimine danışmanı söylemiştim. Gittin mi? Bence hayır. Neden sürekli burada hastayım hastayım diye dolanıyorsun. Burada sana yardım edecek kimse yok. Daha önce de dediğim gibi önce aile hekimine git, derdini anlat o seni yönlendirsin. Burada sürekli boşa dönüp duruyorsun. Psikolojik sıkıntıların varsa (ki bana göre var) onları çözmeye çalış. Buradan kimse sana tedavi uygulayamaz. Öncelikle bunu bil.

Bilmiyorum belki psikolojik olarak çok zor bir dönemden geçiyorsundur, belki çok büyük sıkıntıların vardır hayatında ama burada sürekli şu hastalığım var bu hastalığım var demek seni yıpratır. Dediğim gibi önce aile hekimine git sonra sırasıyla sorunlarını çözmeye çalış.

Aile hekimine gitmemenin sebebi yaşadığım sıkıntıların 6 7 aydır var olması hala devam etmesi şu an nüks ediyor bazı şeyler ve evet olayın psikolojik bir tarafı olabilir ancak ben bu psikolojik tarafı tamir etmek için telkin almayı denedim kendime hasta değilsin, duygular insanı hasta etmez, hasta değilsin eskisi gibi yaşamaya devam et desemde bazı şeyler hala olduğu gibi yerinde durmaya devam edince insan artık bu sorunun psikolojik olmadığını anlıyor ancak tabii şöyle bir şey de olabilir yaşadığım bu şeyler benim duygu durumumu etkilemiş olabilir bunun neticesinde psikolojimde bir değişiklik olabilir ama bunu da ben o ana soruna bağlıyorum.

Sonuçlar çıkana kadar sadece bu konuyu düşüneyim ve kendimi hayattan soyutlayayım gibi bir seçeneği seçmek çok yanlış ve verimsiz.

Haklısınız fakat eskisi gibi zevk vermiyor hiç bir şey bu olay sonrasında bir şeyi zevk almadan yapmaya çalışsam da olmuyor gibi geliyor.

Günün belirli saatleri tansiyon ölçümü yapın ve sonuçlarınızı not edin.
9 - 6 'dan düşük sonuçlarınız varsa hipotansiyon tanısı konulabilir.
Bunun altında yatan sebep doktor tarafından araştırılacaktır. Yetersiz beslenme, anemi gibi sebepleri olabilir.
Hocam bunu mesela kaçla kaç arası yapayım yada yapmam şart mı doktora gitmeden önce.

Kan tahlili ile vitamin değerlerinin kontrolü gerekli. Normal ise kötü olunduğu anlarda oksijen satürasyonu kontrol edilmeli. Yine normal ise beslenme düzeni kontrol edilmeli. Sonuç yok ise eeg görüntüleme ile bozukluk aranmalı. Sonuç hala yok ise ritim/tansiyon holter ile 24 saatlik kayıt alınıp grafik üzerinden anlamlı olabilecek düzensizlik aranmalı. Anlamlandırılan bir düzensizlik yok ise antidepresan/sakinleştirici şurup kullanımına başlanabilir.

Hocam hastaneye gittim benden EKG istediler temiz kalpte herhangi bir problem yok holter icin randevu verdiler kan tahlili istemediler ya da eeg.

Hocam gidin bi kan tahlili yapsınlar. Sorun ister hafif ister ağır olsun çözüm bu forumda değil hastanedeki doktorda.

Ayrıca diyorsanız tansiyonum düşük, bir tuzlu ayran için iyi gelir.

Hocam internette çok bilgi kirliliği var akşam akşam canınızı sıkar. Bakmayın ama sabah doktora gitmeyi ihmal etmeyin.
Hocam kan tahlili istemedi doktor dahilyeye nin işi falan dedi

@kodyaziom @Anarchistx @AtamanM @borisyeisar

Son düzenleme:
Kardiyoloji hocasının da yol gösterdiği gibi dahiliyeden randevu alacaksınız. Kan sonuçlarınıza göre bir sonraki adım belirlenecektir.
Tansiyon ölçümlerinizde çıkan sonuçlar nedir?

Kardiyoloji hocasının da yol gösterdiği gibi dahiliyeden randevu alacaksınız. Kan sonuçlarınıza göre bir sonraki adım belirlenecektir.
Tansiyon ölçümlerinizde çıkan sonuçlar nedir?
Holtere gidicem işte hocam ama şöyle benden istemedi kan testi doktor sana kalmış demiş gibi oldu yani şimdi ne yapsam bilemedim ayrıa 5dk takıp çıkartcaklarmış 24 saat nasıl dediniz anlamadım holteri.

@AtamanM Hocam holteri taktılar 24 saat kayıt alcakmış ben hemen çıkacak sanıyordum.

Son düzenleme:
Holtere gidicem işte hocam ama şöyle benden istemedi kan testi doktor sana kalmış demiş gibi oldu yani şimdi ne yapsam bilemedim ayrıa 5dk takıp çıkartcaklarmış 24 saat nasıl dediniz anlamadım holteri.

@AtamanM Hocam holteri taktılar 24 saat kayıt alcakmış ben hemen çıkacak sanıyordum.
Holterin 24 saat takılı kaldığını söylemiştim zaten beyefendi. Lütfen daha sakin olun. Rutin yapılan işlemler bunlar. Hematoloji ile görüşerek kan değerlerinizi kontrol edebilirsiniz. Gerekli olduğunu düşünmüyorum. Size kalmış.

Holterin 24 saat takılı kaldığını söylemiştim zaten beyefendi. Lütfen daha sakin olun. Rutin yapılan işlemler bunlar. Hematoloji ile görüşerek kan değerlerinizi kontrol edebilirsiniz. Gerekli olduğunu düşünmüyorum. Size kalmış.
söylemiştiniz de bana çok farklı anlattılar 5 10 dk takıp çıkarcaz eve gitcen diye anlamıştım garip bir duygu bunun 24 saat boyunca kolunda olması.

söylemiştiniz de bana çok farklı anlattılar 5 10 dk takıp çıkarcaz eve gitcen diye anlamıştım garip bir duygu bunun 24 saat boyunca kolunda olması.
Tamam 5-10 dakikada takıp yolladılar zaten. Takılı kalacağı söylenmemiş. Cihaz üzerinizde kalacak ve rutin güne devam edeceksiniz. Kabloların çıkmamasına dikkat edin.

Tamam 5-10 dakikada takıp yolladılar zaten. Takılı kalacağı söylenmemiş. Cihaz üzerinizde kalacak ve rutin güne devam edeceksiniz. Kabloların çıkmamasına dikkat edin.
Hocam değerlerim normal çıktı beslenmene ve kilona dikkat et dedi doktor Eeg istemedi yada kan tahlili ayrıca yaşadığım şeyleri anlattığımda bana dahilyeye gitmemi önerdi.

@kodyaziom @AtamanM Ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:
Hastalık hastası olmuş olabilirsin. Genelde 60 yaş üstünde ilgi için ortaya çıkan bir durum. Durduk yere aklında kurup "benim bacağım kopmuş galiba" gibi hastalıklar türetirler. Arkadaş edin, dışarıya çık, sebze/salata tüket, spor yap. Doktorun dediklerini de uygula tabii.

Benim görüşlerim bu yönde, profesyonel bir öneri değil dediklerim.

Geri
Yukarı