Düşük upload hızı ile yayın nasıl olur?

QuasimodoDr

Hectopat
Sadece sohbet amaçlı Twitch canlı yayını (veya YouTube Live veya Mixer veya Facebook) yapmak istiyorum.

1. ROG Gaming G531GU-AL008T-i7-9750H, 16GB, 1TB+256GB SSD, Nvidia GTX1660 TI -6GB 15.6" IPS120 HZ Win 10 laptop (dahili kamera yok).
2. MacBook Pro retina 13" 2.9GHz i5, 8GB, 512GB SSD 2015 başı
3. İpad Pro 10.5" 256 GB.
4. İPhone 6S 32 GB (platinium 20 GB paketi var)

Ev interneti 10-12 MB download ve 0.3-0.7 MB upload hızında (modeme direk kablo ile bağlanarak 0.6MB civarı).
Telefon interneti ise 50 MB download ve 9 MB upload hızında.

Taşınabilir PC'ler üzerinden, ek bilgisayar almadan yayın yapmak istiyorum.
Aklımdaki sorular ise şunlar:
1. Telefon internetini Wi-Fi ile kullanarak upload yaparsam 15-20 GB internet paketi ile kaç saat 720P veya full HD yayın yapılabilir?
2. Ev interneti ile hangi kalitede (480P) Yayın yapılabilir?
3. Upload için bir PC'yi, download için diğer PC'yi kullansam sağlıklı olur mu?
4. Hangi programlar uygun olur? Mac için W10 için?
5. Mevcut internet alt yapım ile hangi kamerayı alayım? (Veya MacBook kamerası yeterli olur mu? )
6. Mikrofon alınır mı? C922 Pro stream webcam gibi iyi bir kamera alırsam yine de gerekir mi?
6. İnternet bina alt yapısı iyi olmadığı için Superbox vb çözüm olur mu?
7. İnternet alp yapım yetersizse ve yükselttiğim de (ör: Superbox) hangi kamerayı almalıyım (5. Sorudan bağımsız)?

Yayın yapan ve tecrubeli olan arkadaşlardan yardımlarını rica ediyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 12.png
    12.png
    100,8 KB · Görüntüleme: 369
  • 13.png
    13.png
    75,5 KB · Görüntüleme: 380
  1. Sıkıştırmadan tut, FPS değerine kadar bu değişir, test amaçlı 5-10dk yayın açmalısın.
  2. Ev interneti ile yayın yapamazsınız zira upload hızınız yetersiz.
  3. Tek bir bilgisayar yeterli olur, önemli olan upload hızı ve bunu dowland yaparken yapabilmek.
  4. Ekran kartınızın üreticinin sunduğu yazılım yeterlidir.
  5. Sabit geliriniz olmadan alınmaz ama siz bilirsiniz.
  6. Alınmaz, geliriniz olmadan neden alasınız(Mikrofon işi kameradan bile pahalıdır).
  7. Superbox alacaksınız en az 20 Mbps olan paketi almanız gerekli zira o pakette 5 Mbps upload var.

1- 720p ortalama kalitede yayın yaparsan saatte 350/500 mb harcayacaktır.
2- Upload'ın çok kötü. 360p'de bile kasabilir.
3- Yayın yaparken download yapmak yayında donmalara neden olabilir. Aynı anda iki işi yapmanızı tavsiye etmem.
4- OBS. Tüm yayıncılar bu programı kullanıyor, alternatifi yok sanırım. Gerçekten çok iyi bir program.
5- C922.
6- Kameranın mikrofonu yeterli sayılır ama yaka mikrofonu alırsanız daha iyi olur. Çevre sesleri yerine sadece konuşmanız duyulur.
7- Eğer 5 megabit upload olanı alırsanız olur.

Ben 3 megabit hızla facebookta 480p 30 FPS yayın açıyorum. 720p/25 FPS yayın da açabiliyorum ama arka planda farklı sitelere girersem anlık donmalar oluyor. Telefon internetini kullanmak en mantıklısı sanırım.

Cevaplarınıza teşekkür ederim. 3.madde için yazmayı unutmuşum. 2 adet internet hattım olduğu için yavaş olan ev internetini, tercihen mac üzerinden yönetici paneli takibi , yayının kalitesinin takibi vb yayını takip işleri için, telefon/süperbox internetini w10 laptop üzerinden de yayın yapma ve upload için kullanmak uygun olur mu demek istemiştim . Bu şekilde farklı bilgisayarları kullanabilir miyim?

1- 720p ortalama kalitede yayın yaparsan saatte 350/500 mb harcayacaktır.
2- Upload'ın çok kötü. 360p'de bile kasabilir.
3- Yayın yaparken download yapmak yayında donmalara neden olabilir. Aynı anda iki işi yapmanızı tavsiye etmem.
4- OBS. Tüm yayıncılar bu programı kullanıyor, alternatifi yok sanırım. Gerçekten çok iyi bir program.
5- C922.
6- Kameranın mikrofonu yeterli sayılır ama yaka mikrofonu alırsanız daha iyi olur. Çevre sesleri yerine sadece konuşmanız duyulur.
7- Eğer 5 megabit upload olanı alırsanız olur.

Ben 3 megabit hızla facebookta 480p 30 FPS yayın açıyorum. 720p/25 FPS yayın da açabiliyorum ama arka planda farklı sitelere girersem anlık donmalar oluyor. Telefon internetini kullanmak en mantıklısı sanırım.
3 Megabit ve 0.6 Megabyte farklı şeyler. Birisi Mbps, birisi MBps.
Aradaki fark, 8 katı olması. Bit ve byte farkından. Arkadaşın interneti 5 megabite yakın. Hadi 4 olsun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı