Düşünebilen Program Yaparsak Tanrı Olmaz mıyız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

TIACAQ

Hectopat
Daha fazla  
Soru açık ve net. Düşünebilen program yaparsak -Bknz: Ajan Smith, Matrix- Tanrı olmaz mıyız?

Zaten Tanrı biz değil, program olacaktır. Yapay zeka yapsak yeter. Kendini hemen Tanrılaştırır zaten. (Eğer özgürse)

Kendinin yani var olmasının, bilincinin farkında olan makine veya programlar yarattığımız zaman bahsettiğin şey olur.

@Thermes adı da yapay zeka oluyor zaten.
Yapay zeka kavramı ucu çok açık bir kavram, benim bahsettiğim daha ufak bir kavram. Bugun yapay zeka denilen olgu 20 sene önce çıkmış dandik oyunlar için bile kullanılıyor. Oyundaki yapay zekaya karşı oynuyorsunuz mesela. Ordaki yapay zeka denilen olgu kendi benliğinin farkında olmayan, sadece belli komutları belli durumlarda uygulayan bir program. Benim bahsettiğim daha ileri derecede varlığının farkında olan, doğal olarak kendini koruma güdüsü geliştirecek bir program veya makine.
Tabii şu anki teknolojiyle hala bilim kurgu.

1- Düşünebilen program yapsan hayır tanrı olamassın :uyan:(n)
2- Ona duygu da koyman lazım. Yani bir şeyi sevebilmesi, ya da ondan korkması gerek vb..(n)
3-Onu vücütlandırman lazım.(n)
4-Onu kendi hayatına bıraktığında çoğalabilmesi, sindirebilmesi, nefes alması vb. biyolojik şeyler yapmalı.(n)
5-Onu yapacak eşyaları da kendin bulacaksın o zaman. Sonuçta tanrısın değil mi? Sen ''Ben tanrıyım'' dersen O da sana o zaman benim yarattıklarımı ver kendin takıl der.(n)
6- Bu dediklerimi yap sonra bana bi görün belki düşünürüz. (n)

Oyunlardakine yapay zeka demek doğru değil. O sadece önceden yazılmış rotaları hedefe en yakın olanı seçiyor, ateş etme konumunu diğer yönettiği karakterlerin konumuna kilitliyor falan. Yapay zekanın tanımı, önceden yazılmamış kodu yazabilmesidir. Şu anda çok sınırlı da olsa kendisine bir şeyler ekleyen yazılımlar var.

Google'ın yapay zekası kendi kendine oyun oynamayı öğrenmişti. :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı