[Düzenlenmiş] Windows 10 Pro x64 21H2 Performance Edition

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam peki performans artışı gözle görülebilir mi?
Standart haliyle bile 21H1'den daha iyi bir sürüm. Düzenleme yapıldıktan sonra daha da iyileşiyor ve haliyle performans artıyor.

Bu sürümü ISO çıktığında 3-4 gün kullanmıştım, herhangi olumsuz bir durumla karşılaşmadım. Sadece Bluetooth bağlantısı yapamıyordum, onun çözümü de önceki sayfalarda bulunuyor.

21H2 son sürüm.

Ekran Alıntısı.PNG

Hocam peki performans artışı gözle görülebilir mi?

5400 RPM 61 tane bad sector olan HDD'de maximum %65 disk kullanımı.

Ekran Alıntısı.PNG

Merhabalar genelde bu tarz ISO dosyalarının nasıl yapıldığını anlatan makaleler hazırlarım. Ancak 21H2 sürümü için bu tarz bir sistem hazırlayacağımı söylemiştim. Özellik güncellemesi geldikten sonra sistemi hazırladım. Paylaştığım linki belirli aralıklarla güncelleyeceğim.

NOT: Aşağıda Bluetooth kapattığımı belirttim. Sisteme eklediğim OgnitorenKs.bat dosyası ile laptop için gerekli olan servisleri(Bluetooth dahil) ve Yazıcı hizmetlerini tek tıkla açılabilirsiniz. Bluetooth açmak için 19 tuşlayınız. Yazıcı için 20 tuşlayınız.

Windows 10 / Pro / X64 / 21H2 / OgnitorenKs Edition
https://drive.google.com/file/d/1WzPcsmklJdVHDf6Nq-2JWRtGBK7rar7o/view?usp=sharing

21H1 sürümü üzerinden özellik güncelleştirmesi yapılarak 21H2 sürümüne geçirilmiştir. Detaylar için bakınız.

Eklenenler;
.NET Framework 3.5 / .NET Frework 4.8 / DirectPlay
Komut istemiyle internetten dosya indirmek için wget.exe System32 içine eklendi.
İmaj üzerinde çalışma yapmak için Oscdimg.exe ve imagex.exe dosyaları da System32 içine eklendi.
Hosts dosyası içine telemetry servislerini engelleyecek parametreler eklendi.
Microsoft Visual C++ 2005 / 2008 / 2010 / 2012 / 2013 / 2015 / 2017 / 2019 eklendi.
Java / DirectX / Silverlight / Microsoft Desktop Runtime 5.0.9 / OpenAL / XNA Frework 4.0 eklendi.
K-Lite Codec Pack Mega 16.3.5 / Unlocker 1.2
OgnitorenKs Toolbax.bat dosyası eklendi.(Görseller aşağıda)
Masaüstüne Bitdefender Total Security'nin 6 aylık ücretsiz lisansını veren web sayfasının kısayolu eklendi.

Kaldırılanlar;
Hello Face / Windows Media Player / WordPad / faks / SMB 1-2 / Windows Defender / Windows Security / Hızlı Başlat / Telemetry / SmartScreen / Superfetch / Windows Search / UAC / Güvenli Masaüstü / Hyper-V / OneDrive / Uzak Masaüstü / Windows Karma Gerçeklik / Biyometrik Hizmetler / Windows Insider / Windows Sistem geri yükleme / Önerilen Sorun Giderme Hizmeti / Harita Yöneticisi / Yazıcı Hizmetleri / Çevrimdışı dosyalar / Mavi Ekran sorunlarında reset atma / Tam ekran optimizasyonları / Ayrılmış Depolama Alanı / Görev Çubuğundaki Hava Durumu / Kişiler / Görev görünümü simgesi / Cortana / Windows önerileri / Bluetooth / İşlem Merkezi Görev çubuğundan kaldırıldı. / Belirli market uygulamaları kaldırıldı. / Ekran Alıntısı Aracı kaldırıldı
Değiştirilenler;
Yeni simgeler sisteme entegre edilmiştir.
Dosya gezgini "Bu bilgisayar"dan başlıyor.
Ağ simgesi dışında masaüstü simgeleri aktif.
Kısayollardan kısayol ibaresi kaldırıldı.
Kısayollardan kısayol simgesi kaldırıldı.
Kopyalama kutusu daha fazla detay göster olarak ayarlandı.
Dosya türlerinin uzantılarını göster aktif edildi.
Arama çubuğu simge haline getirildi.
Bildirim merkezinde tüm simgeler gösterilir.
Başlık çubuklarının rengi gri olarak ayarlandı.
Microsoft Store görev çubuğuna sabitlendi.
Odak yardımı aktif.
İşaretçi hassasiyetini arttırma kapatıldı.
Donanım hızlandırmalı GPU planlaması aktif edildi.
Microsoft Edge güncelleştirmeleri kapatıldı.
Nihai Performans eklendi ve aktif edildi.
Svchost RAM optimizasyonu yapıldı.
Güncelleştirmeler manuel yapılıp 2025 yılına kadar ertelendi.
Arka plan değiştirildi.
Microsoft Edge içerisine uBlock Origin / HTTPS Everywhere / Clear URL's eklentileri eklenmiştir. Kullanmak isterseniz uzantılar bölümünden aktif ediniz.

Setup alanında yapılan değişiklikler;
  • Arka plan değiştirildi.
  • Lerup Launcher ile menü eklendi.
  • Explorer++ eklendi.
    • Windows Setup alanında Explorer uygulaması olmadığı için bu alanda işlem yapmak istediğimizde bu uygulama işimizi görecek.
  • Şifre sıfırlama aracı eklendi.
    • Şifre sıfırlamayı daha kolay hale getirmek için eklendi.
  • CPU-Z eklendi.
    • Sistem hakkında bilgi almak isterseniz kullanabilirsiniz.
  • AOMEIPartAssist eklendi.
    • Bu alana eklediğim en kullanışlı program. Bununla yapılacak en önemli ayar MBR diskleri kayıpsız GPT'ye çevirmesidir. Diyelim ki bilgisayarınız UEFI destekliyor. Ancak siz veya başkası bilmeden MBR kurulum yaptınız. Diski UEFI olarak kurmak istediğinizde disk yapısının MBR olarak yapılandırıldığına dair hata alacaksanız. Formatlamak istediğiniz diskte silinemeyecek veriler bulununca mecburen MBR kurulum yapılıyor. Bu programla tek tıkla MBR to GPT diyerek veri kayıpsız diski dönüştürebilirsiniz.
  • Recuva eklendi.
  • Silinen dosyaları kurtarmak için eklendi.
  • Touchpad driver sorunun çözmek için 2 GB driver eklendi.
  • Intel 11.nesil işlemcilere sahip Laptoplar'da yaşanan VMD driver sorununu çözmek için driver dosyaları eklendi.

Tavsiye ettiğim programlar;
Hibit Uninstaller = ücretsiz, iz bırakmadan program kaldırmayı sağlıyor.
Wise Care 365 = İnternette belirli sürümleri sınırsız lisans ile ücretsiz veriliyor. Etkili bir temizlik aracıdır.
Intelligent Standby List Cleaner (ISLC) = RAM Standby listesini temizler.
MemReduct = Windows kullandıkça RAM kullanımı sürekli olarak şişmektedir. Bu program ile bunu engelleyebilirsiniz. Hatta RAM darboğazı sorunu yaşıyorsanız çözüm dahi olabilir.
MSI Afterburner = bilgisayar donanımlarının kullanım ve sıcaklık değerlerini takip eder. Ekran kartına manuel fan ayarı yapabilir. Overclock deneyebilirsiniz(Bilginiz yoksa bulaşmayın kart yanabilir). Ekran görüntüsü ve kaydı alınabilir.
Bitdefender = ücretsiz olarak sunduğu Full sürümleri mükemmel koruma sağlıyor. RAM kullanımı Kaspersky antivirüsten fazladır.
JPEGView = ücretsiz, küçük boyutlu çok işlevli bir resim görüntüleme programı.
SSDFresh = ücretsiz versiyonu indirip mail ile abone olun. Sistemi SSD için optimize eder.

Olası sorunlar ve çözümleri;
  1. Masaüstü simgelerinizin bir kısmı siyah olursa Cache Temizleme.bat dosyasını indirin ve açın sorununuz çözülecektir.
  2. İlk masaüstü ekranında %100 disk sorunu yaşıyorum. HDD kullanan kullanıcılarda bu oluyor. Windows otomatik disk birleştirme işlemi çalışırsa böyle bir durum oluşur. Herhangi bir problem söz konusu değildir. İşlem bitince disk kullanım oranı düşecektir.
  3. (Windows + W) (Windows + Shift + S) fonksiyonları çalışmaz. Bunların yerine PrintScreen tuşu veya LightShoot kullanabilir. Ekran alıntısı aracını yeniden yükleseniz dahi kısayollar çalışmayacaktır.
  4. Ağdaki bilgisayar ile dosya paylaşımında sorun yaşındığına dair bir geri bildirim aldım. Bu alanda kapattığım bir servis yok. Sorunun tam olarak neden kaynaklandığını bilmiyorum.
  5. Mail uygulamasında Gmail eklerken sorun yaşıyorum. Market uygulamasını açın ve güncellemelerin hepsini yükleyin. Güncelleme işlemi bitince güncellemeler bölümünü tekrar kontrol edin. Herhangi bir güncelleme yok ise bilgisayarı yeniden başlatın sorununuz giderilmiş olacaktır.

Hocam gülebilirsiniz ama bunun gibi Windows 7 için de yapar mısınız?
Arkadaşlar, benim ekran kartımın sadece Vista ve XP sürücüsü var, 7 ve 8.1'de hata vermiyorken Windows 10'da grafik hataları oluyordu. Bunda olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam gülebilirsiniz ama bunun gibi Windows 7 için de yapar mısınız?
Arkadaşlar, benim ekran kartımın sadece Vista ve XP sürücüsü var, 7 ve 8.1'de hata vermiyorken Windows 10'da grafik hataları oluyordu. Bunda olur mu?

Sorduğunuz soru gayet normal, gülecek bir şey yok. Kafanıza takılan herhangi bir noktayı sorabilirsiniz.
Windows 7 için hazırladığım bir güncel ISO kalıbı yok. Windows 8.1 için güncel ISO kalıpları var. Onu da NTLite ile nasıl düzenleneceğini makale hazırlayarak anlatacağım. Win8.1 2023 yılına kadar güncelleme alacak, sorun yaşamıyorsanız ve PC özellikleri çok düşükse Win8.1 kullanın son yaptığım düzenlemelerde 500 MB RAM kullanımı gösteriyordu.

Sorduğunuz soru gayet normal, gülecek bir şey yok. Kafanıza takılan herhangi bir noktayı sorabilirsiniz.
Windows 7 için hazırladığım bir güncel ISO kalıbı yok. Windows 8.1 için güncel ISO kalıpları var. Onu da NTLite ile nasıl düzenleneceğini makale hazırlayarak anlatacağım. Win8.1 2023 yılına kadar güncelleme alacak, sorun yaşamıyorsanız ve PC özellikleri çok düşükse Win8.1 kullanın son yaptığım düzenlemelerde 500 MB RAM kullanımı gösteriyordu.

Hocam öyleyse ben geçerim 7'den sizin ISO dosyanıza. Güncellemeler umurumda değil hocam. Ben oyun oynuyrum ve 3GB RAM Intel Core 2 Duo işlemciden eski oyunları oynayabiliyorum. OC la (OC denemez bence) 2.75GHz'a çıkarmıştım ancak BIOS'tan voltaj ayarı yoktu sadece frekans ayarı vardı)
Ama korktum 2.20GHz olan stabil ine geri döndüm

Hocam kurulumu yaptım az sonra oyun testi yapacağım, farkı belirticeğim.
1632159135229.png

Normalde bu simgeler gruplaşıyordu şimdi tek tek nasıl düzeltebilirim?

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı