[Düzenlenmiş] Windows 10 Pro x64 21H2 Performance Edition

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam kurulumu yaptım az sonra oyun testi yapacağım, farkı belirticeğim.
Eki Görüntüle 1169980
Normalde bu simgeler gruplaşıyordu şimdi tek tek nasıl düzeltebilirim?
Aşağıdaki kod işinizi görecektir. Son kodda enter tuşuna basmayı unutmayın. Explorer yeniden aktif olacak.
[CODE title="CMD yönetici olarak açıp bunu yapıştırın."]
taskkill /f /im explorer.exe
reg add "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer" /v "EnableAutoTray" /t REG_DWORD /d 1 /f
start explorer.exe
[/CODE]
Hocam öyleyse ben geçerim 7'den sizin ISO dosyanıza. Güncellemeler umurumda değil hocam. Ben oyun oynuyrum ve 3GB RAM Intel Core 2 Duo işlemciden eski oyunları oynayabiliyorum. OC la (OC denemez bence) 2.75GHz'a çıkarmıştım ancak BIOS'tan voltaj ayarı yoktu sadece frekans ayarı vardı)
Ama korktum 2.20GHz olan stabil ine geri döndüm
OC konusunda pek bir bilgim yok. O yüzden yanlış bir bilgi verip sizi yanıltmak istemem. Windows 8.1 dosyasını gece upload edip yarın linki paylaşırım. Market sorunu vardı onu da çözmeye çalışacağım. Windows 8.1 performans sistem hazırlama rehberi yaptığımda dilerseniz kendi sisteminizi oluştururursunuz.

@Furkan_R4KT 32 bit olarak mı kullanıyorsunuz? Elimdeki kalıplar x64 sisteme göre ayarlandı. 32 bit için yarın yüklemem olanaksız ancak 64 bit kullanıyorsanız yarın linki paylaşarım.

Son düzenleme:
Aşağıdaki kod işinizi görecektir. Son kodda enter tuşuna basmayı unutmayın. Explorer yeniden aktif olacak.
[CODE title="CMD yönetici olarak açıp bunu yapıştırın."]
taskkill /f /im explorer.exe
reg add "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer" /v "EnableAutoTray" /t REG_DWORD /d 1 /f
start explorer.exe
[/CODE]

OC konusunda pek bir bilgim yok. O yüzden yanlış bir bilgi verip sizi yanıltmak istemem. Windows 8.1 dosyasını gece upload edip yarın linki paylaşırım. Market sorunu vardı onu da çözmeye çalışacağım. Windows 8.1 performans sistem hazırlama rehberi yaptığımda dilerseniz kendi sisteminizi oluştururursunuz.

@Furkan_R4KT 32 bit olarak mı kullanıyorsunuz? Elimdeki kalıplar x64 sisteme göre ayarlandı. 32 bit için yarın yüklemem olanaksız ancak 64 bit kullanıyorsanız yarın linki paylaşarım.
Teşekkürler düzeldi, oyunda 5-6 fps farklılık gördüm ama akıcılık farkı var.

Peki güvenlik sorunu var mı? ReviOS'ta malware mevcut fakat yıllar sonra ortaya çıktı.
Öncelikle hocam bu tarz sistemlerinin güvenli olmadığını her makalemde vurgulamaktayım. Ben hazırladığım sistemin içine eklenilen çıkarılan herşeyi şeffaf bir şekilde gerek bu konuda gerekse diğer konularda anlattım. Hazırlamış olduğum toolbax.bat dosyasını .exe haline getirip kilitleyebilirdim ancak bunu yapmaktan kaçındım. İçinde ne olduğu bilinmeyen herhangi bir dosyayı sistem içine eklemedim.
Her sistem hazırlama makalesinin sonunda dediğim ve bu konuda hazırladığım sistemin içinde masaüstüne attığım Bitdefender 6 aylık ücretsiz antivirüs linki ile kullanıcıların güvenliklerini sağlaması gerektiğini belirttim.
Sistemi öncesi ve sonrası taratabilirsiniz. Hatta USB ile Rescue disk antivirüs yazılımlarını kullanarak dış tarama yaptırabilirsiniz.
Bu konudaki sistem, hazırladığım lite sistemin performans olarak ne sunduğunu göstermek ve bu tarz sistem hazırlama işlemi ile uğraşmak istemeyip ancak hazırladığım konular itibariyle bana güvenen kullanıcıların hazır sistem talep ettiklerinde ulaşabilmeleri için hazırladım.

Eklediğim dosyalar aşağıdaki gibidir;

Windows/System32: wget.exe, Oscdimg.exe, imagex.exe eklendi. wget dışındakiler gereksiz ancak ben bu tarz sistemler hazırladığım için bu bileşenleri kullanıyorum ve hazırladığım her sistemi bende kullandığım için ekledim.
Windows/ico: Masaüstüne attığım bitdefender ve toolbax.bat kısayoluna simge ekledim.
Windows/toolbax.bat : İndirme ve düzeltme yapacağınız benim hazırladığım toolbax dosyasıdır. Kilitli değil ve içindeki tüm komutlar karmaşık hale getirilmeden hazırlanmıştır. İnceleyip kafanıza takılan noktaları sorabilirsiniz.
c++ : Bu klasör içerisinde Java, silverlight, DirectX, C++ 2005-2019, OpenAL ve XNA Frework 4.0 bulunmakta. Windows masaüstü gelmeden önce kurulur ve Windows açıldıktan sonra silinir.
OgnitorenKs.Need.bat : Bu dosya ilk sistem açılışında açılıp işlem yapıp silinmesi için ayarlanmıştır. Nihai performans ekler, aktif yapar. Svchost ram düzenlemesi yapar. Hpet kapatır. OgnitorenKs.zip dosyasını masaüstüne çıkartır. En son olarak c++ klasörünü, ognitorenks.zip dosyasını ve kendini siler.
OgnitorenKs.zip : Bu dosya içerisinde Bitdefender antivürüs web sayfasının ve toolbax.bat dosyasının kısayolu bulunmaktadır.
Hocam öyleyse ben geçerim 7'den sizin ISO dosyanıza. Güncellemeler umurumda değil hocam. Ben oyun oynuyrum ve 3GB RAM Intel Core 2 Duo işlemciden eski oyunları oynayabiliyorum. OC la (OC denemez bence) 2.75GHz'a çıkarmıştım ancak BIOS'tan voltaj ayarı yoktu sadece frekans ayarı vardı)
Ama korktum 2.20GHz olan stabil ine geri döndüm
Windows 8.1 kullanmadığım için herhangi bir regedit kaydı eklemedim. Çünkü soruna neden olup olmadığını bilmiyorum. Yalnızca defender, smartscreen gibi özellikler devre dışı bırakıp sistemi daha da hafifleştirmeye çalıştım. Umarım memnun olursunuz. Market uygulamasında sorun yaşarsanız. "Windows + R" tuşlarına basıp "wsreset" yazın.
Windows 8.1 - Single Language Performance Edition
Linkteki sistem x64 bit.

Son düzenleme:
Öncelikle hocam bu tarz sistemlerinin güvenli olmadığını her makalemde vurgulamaktayım. Ben hazırladığım sistemin içine eklenilen çıkarılan her şeyi şeffaf bir şekilde gerek bu konuda gerekse diğer konularda anlattım. Hazırlamış olduğum toolbax.bat dosyasını .exe haline getirip kilitleyebilirdim ancak bunu yapmaktan kaçındım. İçinde ne olduğu bilinmeyen herhangi bir dosyayı sistem içine eklemedim.
Her sistem hazırlama makalesinin sonunda dediğim ve bu konuda hazırladığım sistemin içinde masaüstüne attığım Bitdefender 6 aylık ücretsiz antivirüs linki ile kullanıcıların güvenliklerini sağlaması gerektiğini belirttim.
Sistemi öncesi ve sonrası taratabilirsiniz. Hatta USB ile Rescue Disk antivirüs yazılımlarını kullanarak dış tarama yaptırabilirsiniz.
Bu konudaki sistem, hazırladığım Lite sistemin performans olarak ne sunduğunu göstermek ve bu tarz sistem hazırlama işlemi ile uğraşmak istemeyip ancak hazırladığım konular itibarıyla bana güvenen kullanıcıların hazır sistem talep ettiklerinde ulaşabilmeleri için hazırladım.

Eklediğim dosyalar aşağıdaki gibidir;

Windows/System32: wget.exe, Oscdimg.exe, imagex.exe eklendi. Wget dışındakiler gereksiz ancak ben bu tarz sistemler hazırladığım için bu bileşenleri kullanıyorum ve hazırladığım her sistemi bende kullandığım için ekledim.
Windows/ico: Masaüstüne attığım Bitdefender ve toolbax.bat kısayoluna simge ekledim.
Windows/toolbax.bat: İndirme ve düzeltme yapacağınız benim hazırladığım toolbax dosyasıdır. Kilitli değil ve içindeki tüm komutlar karmaşık hale getirilmeden hazırlanmıştır. İnceleyip kafanıza takılan noktaları sorabilirsiniz.
C++: Bu klasör içerisinde Java, silverlight, DirectX, C++ 2005-2019, OpenAL ve XNA Frework 4.0 bulunmakta. Windows masaüstü gelmeden önce kurulur ve Windows açıldıktan sonra silinir.
OgnitorenKs.Need.bat: Bu dosya ilk sistem açılışında açılıp işlem yapıp silinmesi için ayarlanmıştır. Nihai performans ekler, aktif yapar. Svchost RAM düzenlemesi yapar. Hpet kapatır. OgnitorenKs. ZIP dosyasını masaüstüne çıkartır. En son olarak C++ klasörünü, ognitorenks. ZIP dosyasını ve kendini siler.
OgnitorenKs. ZIP: Bu dosya içerisinde Bitdefender antivirüs web sayfasının ve toolbax.bat dosyasının kısayolu bulunmaktadır.

Windows 8.1 kullanmadığım için herhangi bir regedit kaydı eklemedim. Çünkü soruna neden olup olmadığını bilmiyorum. Yalnızca Defender, SmartScreen gibi özellikler devre dışı bırakıp sistemi daha da hafifleştirmeye çalıştım. Umarım memnun olursunuz. Market uygulamasında sorun yaşarsanız. "Windows + R" tuşlarına basıp "wsreset" yazın.
Windows 8.1 - Single Language Performance Edition
Linkteki sistem X64 bit.

Tamam hocam çok teşekkürler deneyeceğim

Hocam merhabalar. Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş gerçekten. Bir sorum olacaktı. 2 çekirdekli bir sisteme win 10 kurmayı düşünüyorum eski bir sitem olduğundan saf (windows tan indirilen) win 10 bayağı bir zorluyor makineyi. aslında çalışmada sorun yok fakat belirgin yavaşlamalar var sistemde. Saf win 10 arkaplanda çalışan bayağı bir gereksiz hizmet barındırıyor. Siz birçoğunu kapatmışsınız güzel olmuş. Sormak istediğim bu iso ile kurulumda performans olarak rahatlama yaşar mı sistem en azından kasmalar bir nebze olsun azalır mı? Sistem: i3 3240 (2 Core, 4 Thread)/ 4 Gb ddr3 / ekran kartı yok entegre ekran kartı kullanılacak. Cevap için şimdiden teşekkürler.

Hocam merhabalar. Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş gerçekten. Bir sorum olacaktı. 2 çekirdekli bir sisteme win 10 kurmayı düşünüyorum eski bir sitem olduğundan saf (windows tan indirilen) win 10 bayağı bir zorluyor makineyi. aslında çalışmada sorun yok fakat belirgin yavaşlamalar var sistemde. Saf win 10 arkaplanda çalışan bayağı bir gereksiz hizmet barındırıyor. Siz birçoğunu kapatmışsınız güzel olmuş. Sormak istediğim bu iso ile kurulumda performans olarak rahatlama yaşar mı sistem en azından kasmalar bir nebze olsun azalır mı? Sistem: i3 3240 (2 Core, 4 Thread)/ 4 Gb ddr3 / ekran kartı yok entegre ekran kartı kullanılacak. Cevap için şimdiden teşekkürler.
Rahat bir şekilde kullanım sağlarsınız. 2GB Ram'e sahip sistemde bile hatırı sayılır performans elde ettim.

Evet hocam var 2 bölüm şu anda bütün bilgisayarı orayamı atayım (Windows klasörü hariç)
Hayır bütün bilgisayarı değil. Yalnızca önemli dediğiniz yani silinmesini istemediğiniz dosyaları oraya atın. Format atarken o bölümü silmemeye özen gösterin. Karıştırmamak için disklerin boyutlarını, doluluk ve boş bölüm oranlarını bir kağıda not edin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı