[Düzenlenmiş] Windows 10 (x64) 21H2 (Pro / Home / Home Single Language) performans sürümü v2

Merhaba, düzenlenmiş hazır sistemler serisine devam ediyorum. Bir önceki hazırladığım sürümde çok fazla bileşen çıkarmıştım. Aldığım geri bildirimler ile çok fazla bileşen kaldırmamaya karar verdim. Yaptığım testler ile tespit ettiğim, sistemi yoran servisleri kaldırdım. Geri kalan sistem bileşenlerine olabildiğince dokunmadım.
Sistem günlük kullanım ve oyun için ideal hale getirilmiştir. Düşük donanımlı PC'lerde akıcı bir Windows deneyimi sunmaktadır.

Sisteme eklediğim Toolbox'ta illegal yazılım yoktur. Tüm programlar resmi sitelerinden indirilmektedir.

Toolbox Batch dilinde tarafımca hazırlanmıştır. Kodlar açıktır. Bu konuda tavsiyelere açığım. Toolbox'a eklenmesini istediğiniz herhangi bir program var ise yazabilirsiniz.​

• Sistem 900 MB ve 1.1 GB RAM kullanımı ile açılmaktadır.​
  • Sistem aylık olarak güncellenecektir.​
  • Hazırlamış olduğum PowerChoice ile hızlı bir şekilde güç seçeneklerinizi değiştirebilirsiniz.​
  • Sistem ilk açılışında gelen komut ekranını kapanana kadar kapatmayınız. Son düzenlemeleri yaptıktan sonra otomatik kapanıp çöp dosyaları silecektir.​
  • Masaüstünde Bitdefender ve Kaspersky linklerinin kısayolu bulunmaktadır. Sistemde Defender olmadığı için mutlaka bir tane antivirüs yazılımı yüklü olsun. Düşük donanımlı bir sisteminiz var ise Kaspersky tavsiye ederim.​

Windows 10 (x64) 21H2 (Pro / Home / Home Single Language) 3 in 1 - OgnitoreKs performans düzenlemesi
https://drive.google.com/file/d/1s2Ja87tqMrqrQ-h_YjzjjndjkA7g_Q9Z/view?usp=sharing

Video buraya gelecek.

1.png

2.png

3.png

4.png

5.png

6.png

7.png

Yapılan değişiklikler
  • .NET Framework 3.5 / .NET Frework 4.8 / DirectPlay / C++2005-19 / Java / DirectX yazılımları eklendi.
  • OgnitorenKs.Toolbox / Powerchoice.toolbox eklendi.
  • ISLC yazılımı entegre edilip ayarları katılımsız bir şekilde yapılmaktadır.
  • Yeni simgeler yüklendi.
  • Ağ dışındaki diğer masaüstü simgeler aktfileştirildi.
  • Kısayol yazısı kaldırıldı.
  • Kopyalama kutusu daha fazla detay göster olarak ayarlandı.
  • Başlık çubukları gri olarak ayarlandı.
  • Nihai performans eklendi. Svchost RAM optimizasyonu yapıldı.
  • Arka plan değiştirildi.
  • Host dosyasına telemetry hizmetlerini engelleyen parametreler eklendi.
  • Setup alanı özelleştirildi. VMD driverlar eklendi.
  • Edge tarayıcısı için reklam engelleyici uygulamalar eklendi. (Uzantılardan aktifleştirilmesi gerekmektedir)
Görev çubuğunda yapılanlar;
  • Görev görünümü kaldırıldı.
  • Kişiler kaldırıldı.
  • Meet now ve Hava durumu kaldırıldı.
  • İşlem merkezi kaldırdıldı.
  • Arama çubuğu simge haline getirildi.
Kapatılan servisler;
  • Hello Face
  • Windows Defender
  • Hızlı Başlat
  • Telemetry
  • SmartScreen
  • Superfetch
  • Windows Search
  • UAC
  • OneDrive
  • Windows Karma Gerçeklik
  • Windows Sistem geri yükleme
  • Önerilen Sorun Giderme Hizmeti
  • Çevrimdışı dosyalar
  • Mavi Ekran sorunlarında reset atma
  • Tam ekran optimizasyonları
  • Ayrılmış Depolama Alanı
  • Windows Media player ve Internet Explorer kapatıldı. (Denetim masasından yeniden yüklenebilir)

Market ve Xbox uygulaması silinmedi. Kaldırılanlar;
  • Cortana / Hava Durumu / Yardım / İpuçları / 3DViewer / Officehub / Solitaire / People / Skype / Cüzdan / Ekran okuma / Ebeveyn kontrol / Geri bildirim / Harita / ZuneVideo
Güncelleştirmeler açıktır, yüklenme durumu manuel hale getirilmiştir. Her güncelleme sonrası ayarları düzeltmek için Toolbox içine eklediğim "Güncelleme Sonrası" bölümünü çalıştırmaya özen gösteriniz.

Market uygulamasını siz açıp güncelleme yapmadığınız sürece asla güncellenmez. Bundan dolayı ayda bir bu bölümü açıp güncelleştirme alabilirsiniz. Hatta sistem ilk açıldığında marketi açıp tüm uygulamaları güncelleştiriniz.

Düşük RAM kullanımı için MemReduct yazılımını yükleyiniz.

Toolbox içinde birçok program ve ayar bulunmaktadır. Son yaptığım düzenlemelerle birlikte Toolbox'ta çoklu indirme yapabileceksiniz. Bunun için öncelikle 52 tuşlayıp daha sonra seçimleri 4,5,6,10,12,25 gibi yazdıktan sonra Enter tuşuna basmanız yeterlidir.

Toolbox içinde 1 numaralı işlem olan All in One kullanmanıza gerek yoktur. Sistem içine kurulu halde gelmektedir.

Toolbox linki harici olarak aşağıda bulunmaktadır. Linkleri yeniledikçe ve buradan belirteceğim. İndirip katılımsız bir şekilde kurmanız için ayarlayacağım.
NOT: Toolbox, sistem içinde zaten yüklüdür sistemi indirenlerin ayrıca indirmesine gerek yoktur. Sistem içinde Toolbox V1 sürümü yer almaktadır. İndirme linkinin altında bulunan belgeden değişiklikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.​

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu arada laptopta bir şey var yazılımsal ekran kartını tam kullanamıyor oyunlarda düşük GPU kullanımı var umarım onu da çözmüştür
Bahsettiğiniz şey MUX ile ilgili sanırsam. Ekran kartı ayarlarından ve Windows ayarlarından oynadığınız oyunlar için harici ekran kartını seçmeniz gerekiyor.

Evet cihazım laptop ve Monster Abra A5 v16.6 model. Ekran kartımın kullanımı çoğu oyunda %50 seviyelerinde. Battlefield 1 gibi oyunda bile düşük kullanıma bağlı olarak iyi fps alamıyorum. Daha bir çok oyunda bu durum var. Bannerlord ve Witcher 3'te sadece bu iki oyunda ekran kartı kullanımı yüksek seviyelerde. Başka model Monster laptop sahipleri benzer sorunların BIOS güncellemesi ile gittiğini söylemiş fakat benim modelime gelmiyor güncelleme.
Bu da örnek bir konu. Monster ile konuştum BIOS güncellemesi için Clevo ile görüşmelerini umursamadılar bir de işletim sistemi kaynaklı deyip duruyorlar. Clevo desteğe mesaj atmayı denedim o da Almanya şubesine yönlendiriyor bir türlü NH58DEQ seri numaralı cihazların sorunu olduğunu anlatamadım adamlara. Bak %50-60 Gpu kullanımı varken BIOS güncellemesiyle %90-99 'lara çıkmış üzerine drop da yok ben bir de drop yiyorum üstüne üstlük.
@OgnitorenKs Hocam performansım arttı gibi bakalım başka oyun testleri de yapacağım.
Hocam kusura bakmayın son bir soru daha soracağım program ekle veya kaldırda bu ayarların bazıları gizlidir veya kuruluşunuz tarafından yönetilir diyor sebebi nedir ?

Son düzenleme:
@ugur uyar 4211 hocam BIOS üzerinden yalnızca harici ekran kartını açıp kapatabiliyormusunuz?
Mux Switch olmadığından yapamıyorum ama olsa bilgisayarın performansı iki katına çıkacak belki.
Attım hocam üstteki kırmızı yazı.
hocam BIOS üzerinden yalnızca harici ekran kartını açıp kapatabiliyormusunuz?
Mux switch yok ama yazılımsal sorunlar harici Ekran kartının kullanımını kısıtlıyor. Dediğim gibi %99 kullanım olsa bile işimi görecek ama maalesef sorunlu cihaz. Her türlü ayarı yapmama rağmen üstelik ekran kartı driverını bile debloat ederek kuruyorum o kadar inciğine cıncığına kadar ayarlı bilgisayar ama Bios ile alakalı bir sıkıntı var sanırsam.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    59,5 KB · Görüntüleme: 16
@UgurUyar hocam Store ile ilgili ayarları kısıtladığım için o yazı geliyor. Herhangi bir sorun yok. MUX sorununu Sosyal'de birkaç makalede görmüştüm. BIOS üzerinden çözülebiliyordu. Sizin cihazınızın böyle bir destekten mahrum bırakılması kötü olmuş.

Bak %50-60 GPU kullanımı varken BIOS güncellemesiyle %90-99'lara çıkmış üzerine drop da yok ben bir de drop yiyorum üstüne üstlük.

Attığınız konuyu birebir takip etmiştim. Aynı durum benim ASUS TUF cihazımda da meydana geldi. 3200MHz RAM 2933MHz de çalışıyordu, Ekran kartı sürücüsünü dahi kurabilmek için 50 farklı yol izleyip her seferinde "Uyumlu Donanım Bulunamadı" hatası ile boğuşuyordum. Nitekim kurdum ve konudaki sorun ortaya çıktı. Cihaz ben almadan 1 hafta önce piyasaya sürülmüştü. Dolayısıyla her şey çok yeni ve kaynak bulmak imkansızdı. Adamlar peş peşe BIOS güncellemesi atarak sorunları çözmeye başladılar. İlk güncelleme ile RAM durumunu daha sonra da diğer problemleri çözdüler. Bu nedenle bu monster markasına ısınamadım bir türlü.

@OgnitorenKs bu arada asıl konuya değinecek olursam. Cihazın performansından aşırı memnun durumdayım. Saçma sapan güncellemeler gelmiyor, Gereksiz olan hiçbir şey çalışmıyor. Eklediğiniz performans düzenleme ayarı benim cihazımda Armoury Crate yüzünden etki etmiyor. Daha önce de nihai performansı ekleyip bir türlü çalıştıramamıştım zaten 😁. Bu kadar inceleme süresinden sonra teşekkür etme gereğinde olduğumu hissettim.
Bu arada en çok sevdiğim şey de CS:GO'nun Alt+Tab süresi oldu 🙂

Attığınız konuyu birebir takip etmiştim. Aynı durum benim ASUS TUF cihazımda da meydana geldi. 3200MHz RAM 2933MHz de çalışıyordu, Ekran kartı sürücüsünü dahi kurabilmek için 50 farklı yol izleyip her seferinde "Uyumlu Donanım Bulunamadı" hatası ile boğuşuyordum. Nitekim kurdum ve konudaki sorun ortaya çıktı. Cihaz ben almadan 1 hafta önce piyasaya sürülmüştü. Dolayısıyla her şey çok yeni ve kaynak bulmak imkansızdı. Adamlar peş peşe BIOS güncellemesi atarak sorunları çözmeye başladılar. İlk güncelleme ile RAM durumunu daha sonra da diğer problemleri çözdüler. Bu nedenle bu monster markasına ısınamadım bir türlü.

@OgnitorenKs bu arada asıl konuya değinecek olursam. Cihazın performansından aşırı memnun durumdayım. Saçma sapan güncellemeler gelmiyor, Gereksiz olan hiçbir şey çalışmıyor. Eklediğiniz performans düzenleme ayarı benim cihazımda Armoury Crate yüzünden etki etmiyor. Daha önce de nihai performansı ekleyip bir türlü çalıştıramamıştım zaten 😁. Bu kadar inceleme süresinden sonra teşekkür etme gereğinde olduğumu hissettim.
Bu arada en çok sevdiğim şey de CS:GO'nun Alt+Tab süresi oldu 🙂
Beğenmenize sevindim hocam. Detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim. 😊

Adamlar peş peşe BIOS güncellemesi atarak sorunları çözmeye başladılar. İlk güncelleme ile RAM durumunu daha sonra da diğer problemleri çözdüler. Bu nedenle bu monster markasına ısınamadım bir türlü.
Bir de geçen intel ekran kartı çöktü sanırsam bana hala işletim sistemi kaynaklı diyorlar. Şimdi bir de bu ses sorunu çıktı video atacağım youtube kanalıma ve birazdan konu açacağım.
Benim cihaza hala bir güncelleme dahi gelmedi. Bir de işletim kaynaklı sorun bize gönderin biz bakalım demeleri kafayı yedittiriyor adama.

Bir de geçen intel ekran kartı çöktü sanırsam bana hala işletim sistemi kaynaklı diyorlar. Şimdi bir de bu ses sorunu çıktı video atacağım youtube kanalıma ve birazdan konu açacağım.
Benim cihaza hala bir güncelleme dahi gelmedi. Bir de işletim kaynaklı sorun bize gönderin biz bakalım demeleri kafayı yedittiriyor adama.
Hocam sizi çok iyi anlıyorum. Aynı sorunu Casper ile yaşamıştım. Hayatımın ilk kazığını yedim. Çok sıkıntı yaşattı bana. Her soruna işletim sistemi kaynaklı deyip geçtiler. Sosyal'de sağolsun @Murat5038 hocam yardımcı olmuştu. Casper'ın sağlayamadığı BIOS dosyasını verdi. O şekilde sorunu mu çözmüştüm.

Geri
Yukarı