[Düzenlenmiş] Windows 10 (x64) 21H2 (Pro / Home / Home Single Language) performans sürümü v2

Merhaba, düzenlenmiş hazır sistemler serisine devam ediyorum. Bir önceki hazırladığım sürümde çok fazla bileşen çıkarmıştım. Aldığım geri bildirimler ile çok fazla bileşen kaldırmamaya karar verdim. Yaptığım testler ile tespit ettiğim, sistemi yoran servisleri kaldırdım. Geri kalan sistem bileşenlerine olabildiğince dokunmadım.
Sistem günlük kullanım ve oyun için ideal hale getirilmiştir. Düşük donanımlı PC'lerde akıcı bir Windows deneyimi sunmaktadır.

Sisteme eklediğim Toolbox'ta illegal yazılım yoktur. Tüm programlar resmi sitelerinden indirilmektedir.

Toolbox Batch dilinde tarafımca hazırlanmıştır. Kodlar açıktır. Bu konuda tavsiyelere açığım. Toolbox'a eklenmesini istediğiniz herhangi bir program var ise yazabilirsiniz.​

• Sistem 900 MB ve 1.1 GB RAM kullanımı ile açılmaktadır.​
  • Sistem aylık olarak güncellenecektir.​
  • Hazırlamış olduğum PowerChoice ile hızlı bir şekilde güç seçeneklerinizi değiştirebilirsiniz.​
  • Sistem ilk açılışında gelen komut ekranını kapanana kadar kapatmayınız. Son düzenlemeleri yaptıktan sonra otomatik kapanıp çöp dosyaları silecektir.​
  • Masaüstünde Bitdefender ve Kaspersky linklerinin kısayolu bulunmaktadır. Sistemde Defender olmadığı için mutlaka bir tane antivirüs yazılımı yüklü olsun. Düşük donanımlı bir sisteminiz var ise Kaspersky tavsiye ederim.​

Windows 10 (x64) 21H2 (Pro / Home / Home Single Language) 3 in 1 - OgnitoreKs performans düzenlemesi
https://drive.google.com/file/d/1s2Ja87tqMrqrQ-h_YjzjjndjkA7g_Q9Z/view?usp=sharing

Video buraya gelecek.

1.png

2.png

3.png

4.png

5.png

6.png

7.png

Yapılan değişiklikler
  • .NET Framework 3.5 / .NET Frework 4.8 / DirectPlay / C++2005-19 / Java / DirectX yazılımları eklendi.
  • OgnitorenKs.Toolbox / Powerchoice.toolbox eklendi.
  • ISLC yazılımı entegre edilip ayarları katılımsız bir şekilde yapılmaktadır.
  • Yeni simgeler yüklendi.
  • Ağ dışındaki diğer masaüstü simgeler aktfileştirildi.
  • Kısayol yazısı kaldırıldı.
  • Kopyalama kutusu daha fazla detay göster olarak ayarlandı.
  • Başlık çubukları gri olarak ayarlandı.
  • Nihai performans eklendi. Svchost RAM optimizasyonu yapıldı.
  • Arka plan değiştirildi.
  • Host dosyasına telemetry hizmetlerini engelleyen parametreler eklendi.
  • Setup alanı özelleştirildi. VMD driverlar eklendi.
  • Edge tarayıcısı için reklam engelleyici uygulamalar eklendi. (Uzantılardan aktifleştirilmesi gerekmektedir)
Görev çubuğunda yapılanlar;
  • Görev görünümü kaldırıldı.
  • Kişiler kaldırıldı.
  • Meet now ve Hava durumu kaldırıldı.
  • İşlem merkezi kaldırdıldı.
  • Arama çubuğu simge haline getirildi.
Kapatılan servisler;
  • Hello Face
  • Windows Defender
  • Hızlı Başlat
  • Telemetry
  • SmartScreen
  • Superfetch
  • Windows Search
  • UAC
  • OneDrive
  • Windows Karma Gerçeklik
  • Windows Sistem geri yükleme
  • Önerilen Sorun Giderme Hizmeti
  • Çevrimdışı dosyalar
  • Mavi Ekran sorunlarında reset atma
  • Tam ekran optimizasyonları
  • Ayrılmış Depolama Alanı
  • Windows Media player ve Internet Explorer kapatıldı. (Denetim masasından yeniden yüklenebilir)

Market ve Xbox uygulaması silinmedi. Kaldırılanlar;
  • Cortana / Hava Durumu / Yardım / İpuçları / 3DViewer / Officehub / Solitaire / People / Skype / Cüzdan / Ekran okuma / Ebeveyn kontrol / Geri bildirim / Harita / ZuneVideo
Güncelleştirmeler açıktır, yüklenme durumu manuel hale getirilmiştir. Her güncelleme sonrası ayarları düzeltmek için Toolbox içine eklediğim "Güncelleme Sonrası" bölümünü çalıştırmaya özen gösteriniz.

Market uygulamasını siz açıp güncelleme yapmadığınız sürece asla güncellenmez. Bundan dolayı ayda bir bu bölümü açıp güncelleştirme alabilirsiniz. Hatta sistem ilk açıldığında marketi açıp tüm uygulamaları güncelleştiriniz.

Düşük RAM kullanımı için MemReduct yazılımını yükleyiniz.

Toolbox içinde birçok program ve ayar bulunmaktadır. Son yaptığım düzenlemelerle birlikte Toolbox'ta çoklu indirme yapabileceksiniz. Bunun için öncelikle 52 tuşlayıp daha sonra seçimleri 4,5,6,10,12,25 gibi yazdıktan sonra Enter tuşuna basmanız yeterlidir.

Toolbox içinde 1 numaralı işlem olan All in One kullanmanıza gerek yoktur. Sistem içine kurulu halde gelmektedir.

Toolbox linki harici olarak aşağıda bulunmaktadır. Linkleri yeniledikçe ve buradan belirteceğim. İndirip katılımsız bir şekilde kurmanız için ayarlayacağım.
NOT: Toolbox, sistem içinde zaten yüklüdür sistemi indirenlerin ayrıca indirmesine gerek yoktur. Sistem içinde Toolbox V1 sürümü yer almaktadır. İndirme linkinin altında bulunan belgeden değişiklikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.​

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben aygıt yöneticisinden kapatıyorum direk, sistem şu anda tabir etmek gerekirse yağ gibi akıyor her şey bayağı akıcı bir hal aldı eskisine göre çok fark etti daha fazla kurcalamadan bu şekilde kullanmak en iyisi sanırım, asıl merak ettiğim Valorant performansı onu da test edeceğim birazdan.
ISO'yu indirip kurdum ve deneyimlerimi aktarmak istiyorum. Gereksiz şeyler kapatılarak Windows çok güzel bir şekilde rahatlatılmış ve bunun farkı cidden hissediliyor tarayıcı da enterasan bir şekilde bir hız hissettim ve eskisine göre çok daha hızlı ve güzel. Toolbox olayına cidden bayıldım birçok program ve güncelleştirme sonrası eski ayarlara kolaylıkla döndürme şansınız var en önemlisi de regeditten yanlış bir ayar yapsak bile kayıt defterinin eski halini alması ve o şekilde kullanılması cidden çok güzel olmuş. Toolbox'un bir artı özelligine daha geleyim birçok program mevcut ve direk kurulum sağlayıp hızlı bir şekilde kullanabiliyoruz. Edge kullananlar varsa hali hazır da güzel ve sağlam eklentiler ile kullanmaya başlamamız da benim için çok artı bir özellik bu olayı da cidden çok sevdim.
Gelelim oyun performansına: Gereksiz hizmetler devre dışı bırakılarak yukarıda da belirttiğim gibi sistem rahatlatılmış ve bu oyunlarda ki FPS değerinize de yansıyor şahsen ben sistem özelliklerim dolasıyla Sea of Thieves ve Valorant oynuyorum Valorant'ı indirip biraz süre oynadıktan sonra oyunun akıcılığını cidden fark ettim belki yanlış biliyor da olabilirim ama Valorant'ı yükledikten sonra map yüklenme olayı var map yüklenene kadar bayağı bir FPS düşmesi yedim sistemim dolasıyla ama maplar yüklenip texturlar kendine geldikten sonra oyun akıcı bir hal almaya başladı. Islc olayı da gayet güzel aslında otomatik bir şekilde optimize edilmesi sisteme göre artı ama oyunlarda bir etkisi var mı yok mu anlayamadım hatta bana bir tık zararı var gibi geldi onu tam olarak deneyimleyip ek olarak yorum şeklinde yazarım konudan sapmadan gereksiz özelliklerin kapatılmasıyla Windows bayağı rahatlatılmış ve akıcı bir hal almış oyunlara da yansıyor dediğim gibiyle aklında şüphesi olan varsa @OgnitorenKs hocama sorabilir ben gayet memnunum ve yeni sürümlerin gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum.
Hocam detaylı değerlendirmeniz için çok teşekkür ederim. Toolbox ile ilgili geliştirme sürecini tamamlayıp yeni sürümleri sunacağım. Bu sefer tek konu içinde Windows 11 / 10 / 8.1 (Pro / Home / Home Single Language) olarak sunmayı planlıyorum. ISLC yazılımı yeni sürümlerde direkt olarak eklemeyeceğim. Toolbox üzerinden dileyen kullanabilecek.

Toolbox'ta görmek istediğiniz programlar var mı? Listeyi genişleteceğim. Bu konuda tavsiyelere açığım. LOL yanına Valorant'ta eklemeyi düşünüyorum.

Hocam detaylı değerlendirmeniz için çok teşekkür ederim. Toolbox ile ilgili geliştirme sürecini tamamlayıp yeni sürümleri sunacağım. Bu sefer tek konu içinde Windows 11 / 10 / 8.1 (Pro / Home / Home Single Language) olarak sunmayı planlıyorum. Islc yazılımı yeni sürümlerde direkt olarak eklemeyeceğim. Toolbox üzerinden dileyen kullanabilecek.

Toolbox'ta görmek istediğiniz programlar var mı? Listeyi genişleteceğim. Bu konuda tavsiyelere açığım. LoL yanına Valorant'ta eklemeyi düşünüyorum.

Windows 11 bende bayağı sıkıntılıydı açıkçası geldiğinde sürüm direk geçeriz hocam. Toolbox'a da eklenebilecek şeyler için Valorant haricinde Mem Reduct var onu ekleyebilirsiniz zaten konu açıklamasın da yazıyor ama Toolbox'a eklenmesi daha iyi olur.

Rebuild Shell Icon Cache v1.3
Kısayol düzelt.reg (icofix.reg)

[CODE title="CMD yönetici olarak çalıştırın ve uygulayın"]
DEL /F /Q /A %userprofile%\AppData\Local\Microsoft\Windows\Explorer\*.*
del /f /s /q /a %LocalAppData%\Microsoft\Windows\Explorer\thumbcache_*.db
[/CODE]

Simgelerin kara kutu olarak görünmesinin sebebi kısayollardan kısayol işaretinin kaldırılmasıdır.
(The reason the icons appear as black boxes is because the shortcut mark is removed from the shortcuts)

Sorun BIOS'ta bir ayardan kaynaklanıyordur. USB soketini değiştirmeyi deneyin bir de hocam. Ayrıca yapabilirseniz BIOS ayarlarını default yapın belki çözüm olabilir.

kısayol işaretini nasıl geri yükleyebilirim?

Hocam merhabalar, benim Lenovo N500 bir bilgisayarım var. Windows 10 uyumlu gösteriyor fakat sizin ve Microsoft'un yaptığı ISO'yla kurulum yapamıyorum. Şu hata geliyor: System güncellemeleri yüklerken boot kısmında sorun oluştu. Sonrada eski Windows 7'ye geri dönüyor. Çözemedim bir türlü. Yardımcı olusanız sevinirim.

kısayol işaretini nasıl geri yükleyebilirim?
Kısayol düzelt.reg (icofix.reg) yada aşağıdaki yöntemi deneyerek.

[CODE title="CMD yönetici olarak çalıştırın ve uygulayın"]reg delete "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Icons" /v "29" /f[/CODE]
Keşke yaptığınız düzenlemede geri yükleme noktası oluşturmayı kapatmasa idiniz .Kendi fikrim.
Hocam Toolbox içinde yeniden açılması için "54 - Kapatılan Servisler Bölümü > 16 - Sistem geri yüklemeyi aç" bölümünden yeniden aktifleştirebilirsiniz. Toolbox sürümünüz eski ise öncelikle güncelleyiniz. Toolbox katılımsız kurulum aracını indirmek için tıklayınız: Toolbox.Update.bat
Toolbox hakkındaki tüm detaylar;
OgnitorenKs Toolbox kullanımı
Hocam merhabalar, benim Lenovo N500 bir bilgisayarım var. Windows 10 uyumlu gösteriyor fakat sizin ve Microsoft'un yaptığı ISO'yla kurulum yapamıyorum. Şu hata geliyor: System güncellemeleri yüklerken boot kısmında sorun oluştu. Sonrada eski Windows 7'ye geri dönüyor. Çözemedim bir türlü. Yardımcı olusanız sevinirim.
Hocam eski sistem dosyalarını tamamen sildiğinizden emin olun. USB ile mi format atıyorsunuz?
Windows 11 bende bayağı sıkıntılıydı açıkçası geldiğinde sürüm direk geçeriz hocam. Toolbox'a da eklenebilecek şeyler için Valorant haricinde Mem Reduct var onu ekleyebilirsiniz zaten konu açıklamasın da yazıyor ama Toolbox'a eklenmesi daha iyi olur.
Mem Reduct yazılımı tümünden aklımdan çıkmış. Hatırlatmanız iyi oldu hocam. Ancak o program sessiz kurulum parametresi ile kurulmuyor. Script ile kurulum yaptırarak bu sorunu halledeceğim.

Son düzenleme:
Kısayol düzelt.reg (icofix. Reg) ya da aşağıdaki yöntemi deneyerek.

[CODE title="CMD yönetici olarak çalıştırın ve uygulayın"]reg deletam USB ye "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Icons" /v "29" /f[/CODE]

Hocam Toolbox içinde yeniden açılması için "54 - Kapatılan Servisler bölümü > 16 - Sistem geri yüklemeyi aç" bölümünden yeniden aktifleştirebilirsiniz. Toolbox sürümünüz eski ise öncelikle güncelleyiniz. Toolbox katılımsız kurulum aracını indirmek için tıklayınız: Toolbox.Update.bat

Kısayol düzelt.reg (icofix. Reg) ya da aşağıdaki yöntemi deneyerek.

[CODE title="CMD yönetici olarak çalıştırın ve uygulayın"]reg delete "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Icons" /v "29" /f[/CODE]

Hocam Toolbox içinde yeniden açılması için "54 - Kapatılan Servisler bölümü > 16 - Sistem geri yüklemeyi aç" bölümünden yeniden aktifleştirebilirsiniz. Toolbox sürümünüz eski ise öncelikle güncelleyiniz. Toolbox katılımsız kurulum aracını indirmek için tıklayınız: Toolbox.Update.bat

Hocam eski sistem dosyalarını tamamen sildiğinizden emin olun. USB ile mi format atıyorsunuz?

Mem Reduct yazılımı tümünden aklımdan çıkmış. Hatırlatmanız iyi oldu hocam. Ancak o program sessiz kurulum parametresi ile kurulmuyor. Script ile kurulum yaptırarak bu sorunu halledeceğim.

Hocam ben boot bile yapamıyorum. Setupdan da olmuyor. Sources içindekı setupla bile denedm ancak kuramadım. Ne yapmalıyım?

Hocam herhangi bir hata alıyor musunuz? Yoksa USB diskinizi BIOS'tan göremiyor musunuz?
Hocam USB mi görüyorum ancak windows logosu çıktıgında allta çıkan şey dönmüyor.

Hocam USB mi görüyorum ancak windows logosu çıktıgında allta çıkan şey dönmüyor.
Bakalım hocam ISO ilgili bir hataysa birazdan öğreniriz. Dosyayı bende indirdim deneme yapacağım.
@MaviEkran126
Hocam imajı eski PC'de denedim herhangi bir sıkıntı yok boot ediyor. Bios ayarlarını default'a alıp dener misiniz? Secure boot var ise devre dışı bırakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı