Lachin Eke

Hectopat
Yer
Ahıska
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Oyunu ilk duyduğumda zarlarla oynandığını duydum. Rehber izleyim dedim fakat sıfır'dan rehber anlatan birileri yok maalesef! :(
Sıfırdan bu oyunu hiç ama hiç oynamayana anlatabilir misiniz?

Emin olmamakla birlikte The Big Bang Theory dizisinde gördüğümü hatırlıyorum. Masa oyunu ve Monopoly tarzı sırayla oynanan bir oyun. Geldiğiniz noktaya göre oyun kılavuzundaki seçeneklerden birini seçerek oyunun kaderini kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

Bilgisayarda oynadığın fantazi RPG oyunları varya.. onu kağıt üzerinde ve hayal gücünle yapıyorsun. Çok mistik bir dünya.. girip de çıkamayanlar var..

Dungeons & Dragons bir FRP (fantastik rol yapma) oyunudur. Bir dungeon master (zindan ustası) ya kendi yaptığı dünya içinde ya da hazır bir dünya içinde oyunculara hikayeyi anlatır ve oyuncularda olanlara tepki verir. Mesela oynadığımız bir campaignde bir doppleganger (şekil değiştiren bir canavar) bizim büyücümüze dönüşmüştü ve büyücümüzü tutsak tuttuğu odaya götürüp arkadan pusuya düşürmüştü.

Hayal gücünün büyük önem arz ettiği masa oyunu. Ki bu yüzden ülkemizde pek popüler olamadı. Oynadığımız bütün rol yapma oyunlarını bu oyuna borçluyuz.

Arkadaşlar genel olarak anlatmış zaten. Pek anlatmak ile anlayabileceğin bir şey değil. Hatta gidip örnek DND videoları izlesen hiç bir şey anlamayıp sıkılacaksındır yüksek ihtimalle. Bunu anlamanın en iyi yolu deneyimlemek. Bu tarz oyunlara katılabileceğin kafeler var veya daha basiti discord sunucuları var. Bir şekilde kendine oyun bulup girip oynayabilirsin.

Benim kendi evrenim de var. Şuan bir oyun oynatıyorum mesela. İstersen iletişimde kalabiliriz. Veya özel bir sorun varsa cevaplayabilirim.

Geri
Yukarı