Çözüldü DVI to HDMI dönüştürücü görüntü vermiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
DVI to HDMI dönüştürücü aldım. Ekran kartı çıkışına DVI-D takılıyor. 24+1 yani tek çizgili. HDMI ise ekrana bağlanıyor.

RX 560 ekran kartı kullanıyorum. Toplam 3 ekran olacak. DisplayPort ve HDMI portlarından görüntü geliyor. DVI portundan görüntü alamadım.

- Ekranlar çalışıyor.
- Kablolar çalışıyor.

Bu sorunun sebebi ne? Nasıl çözülür?

Çözüm
1676180160237.png

1676180173192.png

Uzay montaj kullandığım için sürekli kontrol edemiyorum. Dönüştürücüyü çıkarıp detaylı bir inceleme yaptım. 14. pin yani güç pini içeriye göçmüş. DVI-D portu ise yanlarda iletkeni bulunan bir şey. Bu pinler yanlardan mı güç alıyor veya bu pin kopmuş mu tam çözemedim. Yeni bir dönüştürücü alıp test etme zamanı.

Hepsiburada'yı incelerken karşıma bazı yorumlar çıktı. Bu dönüştürücülerin içinin boş olduğu yazıyordu. Bu doğru değil, değil mi?

Merhaba @Saint Lucia, gelişme oldu.

Yeni çift yönlü bir kablo ile denedim. Çalıştı.
Eğer GPU'nun portu bozuksa hocam bir tamirciye gösterin. O portu aktif etmek için tek çözüm olabilir.
Anlattıklarınıza bakılırsa port hariç her şey normal çalışıyor.
Bir de dönüştürücü var. O da normal gözükmüyor. Pinlerden birisi eksik olunca kesinlikle sorun olur mu?

Eki Görüntüle 1664386
Eksik değil, o kablo DVI-A portuna ait.

Elinde ki DVI dönüştürücü DVI-A evet. Fakat konu sahibinin ekran kartı DVI portu bu şekilde. Pinleri farklı giriş olmasına rağmen görüntü verebiliyormuş. Yeni bir bilgi edindim o an.
Fakat sende pinin birinin eksikliği söz konusu. Mantık eksiklik olarak bakınca aynı duruyor bu örnek gösterdiğim konuyla. Tek çare adamakıllı DVI ile denemek kalıyor.

Screenshot_20230109-144729.png

Elinde ki DVI dönüştürücü DVI-A evet. Fakat konu sahibinin ekran kartı DVI portu bu şekilde. Pinleri farklı giriş olmasına rağmen görüntü verebiliyormuş. Yeni bir bilgi edindim o an.
Fakat sende pinin birinin eksikliği söz konusu. Mantık eksiklik olarak bakınca aynı duruyor bu örnek gösterdiğim konuyla. Tek çare adamakıllı DVI ile denemek kalıyor.

Eki Görüntüle 1664392
Aslında tam olarak aynı değil, çünkü en azından onun tüm pinleri sağlam ve sorunsuz bağlanabilmekte. Eğer gerekli bir pin eksik olursa sorun oluşabiliyor.
1920px-DVI_pinout.svg.png

Bu görseli incelediğimizde 14 ve 15. pinin ne kadar önemli olduğu görülüyor. Bunlar güç ve ekran ile alakalı pinler. Bende bu pinlerden birisi içe kaçmış. Sorunun büyük ihtimalle bu olduğunu düşünüyorum. Bu pini nasıl düzelteceğim henüz bilmiyorum.

Aslında tam olarak aynı değil, çünkü en azından onun tüm pinleri sağlam ve sorunsuz bağlanabilmekte. Eğer gerekli bir pin eksik olursa sorun oluşabiliyor.
1920px-DVI_pinout.svg.png

Bu görseli incelediğimizde 14 ve 15. pinin ne kadar önemli olduğu görülüyor. Bunlar güç ve ekran ile alakalı pinler. Bende bu pinlerden birisi içe kaçmış. Sorunun büyük ihtimalle bu olduğunu düşünüyorum. Bu PIN'i nasıl düzelteceğim henüz bilmiyorum.

Çok güzel bir anlatım hocam. Bravo gerçekten. 👍
Elindeki ürün ve sorununa hakimsin fakat çözümümüz yok. Hiç DVI PIN'i düzeltmedim. Kargaburun ile yerinden çekilebilir. Eğer içe doğru kopukluk yoksa fayda edebilir.
Elindeki DVI kabloyu başka bir sistemde hiç denedin mi? Sonuç aynı mı diye bakılabilir. %95 aynı olacak tabii.

Çok güzel bir anlatım hocam. Bravo gerçekten. 👍
Elindeki ürün ve sorununa hakimsin fakat çözümümüz yok. Hiç DVI PIN'i düzeltmedim. Kargaburun ile yerinden çekilebilir. Eğer içe doğru kopukluk yoksa fayda edebilir.
Elindeki DVI kabloyu başka bir sistemde hiç denedin mi? Sonuç aynı mı diye bakılabilir. %95 aynı olacak tabii.
Teşekkürler. Aslında bilgi sahibi değildim. DVI-D dönüştürücüsü aldıktan sonra yaptığım geniş çaplı araştırmalarla birçok şey öğrendim. Çözüme ulaşacağımıza inanıyoruz.
Elimde DVI portu destekleyen bir ekran kartı daha var. NVIDIA GeForce 210 fakat alalı neredeyse 9 yıl kadar oldu. Yeni ekran kartını alınca kenara koydum. En son denediğimde görüntü vermemişti. Ayrıca bu port 24+5 destekliyor. Deneyeceğim başka bir sistem sanırım yok. Şimdilik aklıma gelen tek çözüm pini düzeltmek, bunun dışında yeni bir DVI kablosu almak.

Teşekkürler. Aslında bilgi sahibi değildim. DVI-D dönüştürücüsü aldıktan sonra yaptığım geniş çaplı araştırmalarla birçok şey öğrendim. Çözüme ulaşacağımıza inanıyoruz.
Elimde DVI portu destekleyen bir ekran kartı daha var. NVIDIA GeForce 210 fakat alalı neredeyse 9 yıl kadar oldu. Yeni ekran kartını alınca kenara koydum. En son denediğimde görüntü vermemişti. Ayrıca bu port 24+5 destekliyor. Deneyeceğim başka bir sistem sanırım yok. Şimdilik aklıma gelen tek çözüm PIN'i düzeltmek, bunun dışında yeni bir DVI kablosu almak.

Çalışmayan kart ile elle tutulur bir deneme olmayabilir. Birinden ya DVI portu ödünç alman lazım ya da parasıyla. En kötü yine görüntü gelmez ise ürünü iade edersin. Bu tip ürünler çok sık değişime uğruyor zaten. Gelişme olursa haber edersiniz. 👍

Yeni konular

Geri
Yukarı