DWM nasıl kurulur?

Pacmanİnstall

Picopat
Makaleler
1
Arkadaki duvar kagidi hocam. Sol ustte terminal acik. No desktop TTY oluyor. TTY'de onlar olmaz. O yukaridakine bar deniyor.
Farkettiyseniz masaustunde iconlar yok ve terminal'de kapatma tusu yok. Pencereleri kapatmak icin Alt + F4 kullaniliyor. Programlari baslatmak icinde launcher'lar ve kisayollar kullaniliyor.
Alisinca gercekten cok guzel oluyor.
Hocam işin en güzel yanı şu ki bende masaüstünde ikon tutmam hiç. Aslında bana hitap eden çok yanı var ve TTY'yi de bana kalırsa sık kullanan biriyim.

Bar varsayılan olarak Desktopsuz ortamda açık mı geliyor yoksa siz ek bir müdahale ile mi Bar'ı açıyorsunuz?

Uygulama'ya start vermek için hangi komutu kullanıyorsunuz? Komutsuz ise Launcher kullanımını aydınlatabilir misiniz? Hangi Launcher'ı kullanıyorsunuz?

Çok soru soruyorum afedersiniz ama işte maksat öğrenmek derinlemesine...

Arkadaki duvar kagidi hocam. Sol ustte terminal acik. No desktop TTY oluyor. TTY'de onlar olmaz. O yukaridakine bar deniyor.
Fark ettiyseniz masaustunde iconlar yok ve Terminal'de kapatma tusu yok. Pencereleri kapatmak icin Alt + F4 kullaniliyor. Programlari baslatmak icin de Launcher'lar ve kisayollar kullaniliyor.
Alisinca gercekten cok guzel oluyor.

X11 calisiyor hocam. DE'de yapilan her şey WM'de de yapilir. Oyun oynayabilirsiniz hatta performans artisi bile olabilir WM'ler az kaynak kullandigindan.
Şu an çok içime sindi yemin ederim. Kuruluma birazdan geçerim yeterli bilgiye ulaşınca. Artık kapıştırırız. 🥰

Hocam işin en güzel yanı şu ki bende masaüstünde ikon tutmam hiç. Aslında bana hitap eden çok yanı var ve TTY'yi de bana kalırsa sık kullanan biriyim.

Bar varsayılan olarak Desktopsuz ortamda açık mı geliyor yoksa siz ek bir müdahale ile mi Bar'ı açıyorsunuz?

Uygulama'ya start vermek için hangi komutu kullanıyorsunuz? Komutsuz ise Launcher kullanımını aydınlatabilir misiniz? Hangi Launcher'ı kullanıyorsunuz?

Çok soru soruyorum afedersiniz ama işte maksat öğrenmek derinlemesine...
Hic sorun degil, istediginiz kadar soru sorabilirsiniz.
Kullanilan WM'e gore degisir.
Benim kullandigim DWM'de bar varsayilan olarak geliyor ama sagdaki sistem bilgilerini yazdirmak icin "slstatus" diye bir program gerekiyor.

Ben DMenu kullaniyorum baslatici olarak. Onun disinda klavyeden terminal kisayolum var. Launcher'a bir tus atiyorsunuz ve o tusa bastiginizda otomatik aciliyor.

Şu an çok içime sindi yemin ederim. Kuruluma birazdan geçerim yeterli bilgiye ulaşınca. Artık kapıştırırız. 🥰
Kolay gelsin o zaman :D Bekliyorum yapacaklarinizi 😎

Hic sorun degil, istediginiz kadar soru sorabilirsiniz.
Kullanilan WM'e gore degisir.
Benim kullandigim DWM'de bar varsayilan olarak geliyor ama sagdaki sistem bilgilerini yazdirmak icin "slstatus" diye bir program gerekiyor.
VM bu arada nasıl kuruyoruz?
Bootiso üzerinde pacman -S dwm yazsam uygun mudur?

Slstatus'u AUR'da buldum bu arada.

Ben DMenu kullaniyorum baslatici olarak. Onun disinda klavyeden terminal kisayolum var. Launcher'a bir tus atiyorsunuz ve o tusa bastiginizda otomatik aciliyor.
Ben exec komutunu kullanmayı düşündüm aslında hocam. Cidden yazmayı etmeyi seviyorum. Ama yine de garanti olsun diye yüklerim. "exec" ile DMenu'yu çalıştırıp ordan aplikasyonlara erişirim sanırsam :)

Arch Linux'u sıfırdan kurmaya gidiyorum temiz başlangıç yapacağım şu an keyfimi hiçbir şey bozmamalı.

Bu arada Terminali nasıl siyah beyaz yaptınız hocam duvar kağıdıyla uyumlu bir şekilde? Onu çok merak ettim ne yalan söyleyeyim...

VM bu arada nasıl kuruyoruz?
Bootiso üzerinde pacman -S dwm yazsam uygun mudur?

Slstatus'u AUR'da buldum bu arada.

Ben exec komutunu kullanmayı düşündüm aslında hocam. Cidden yazmayı etmeyi seviyorum. Ama yine de garanti olsun diye yüklerim. "exec" ile DMenu'yu çalıştırıp ordan aplikasyonlara erişirim sanırsam :)

Arch Linux'u sıfırdan kurmaya gidiyorum temiz başlangıç yapacağım şu an keyfimi hiçbir şey bozmamalı.

Bu arada Terminali nasıl siyah beyaz yaptınız hocam duvar kağıdıyla uyumlu bir şekilde? Onu çok merak ettim ne yalan söyleyeyim...
Pacman ile yukleyebilirsiniz ama konfigurasyon yapamazsiniz.
En iyisi kaynaktan derlemek. Biraz ugrastirir sadece.
Terminal renkleri icin "pywal" kullaniyorum. Arka plani, terminal renklerini, dwm, dmenu renklerinin hepsini kendi ayarliyor.
Terminal'im ST bu arada.

Derlemek nedir tam olarak? Siz Gentoo kullandığınızdan hakimsiniz belli ki ama ben Arch ötesine geçemedim doğrusu.
Terminal renkleri icin "pywal" kullaniyorum. Arka plani, terminal renklerini, dwm, dmenu renklerinin hepsini kendi ayarliyor.
Oh harika!
Bu arada bu kadar aracı nerde tanıyorsunuz? Google Play Store gibi bir şey yok sanırsam. Böyle güzel araçları bende kendim keşfetmek isterim.

Bu arada kuruluma başladım İntel sürücüleri kurup bekliyor olacağım. Sanırsam VM kurmadan önce yine Xorg kuracağım. Olmazsa İntel Xorg kurar beklerim hocam derleme için.

Derlemek nedir tam olarak? Siz Gentoo kullandığınızdan hakimsiniz belli ki ama ben Arch ötesine geçemedim doğrusu.

Oh harika!
Bu arada bu kadar aracı nerde tanıyorsunuz? Google Play Store gibi bir şey yok sanırsam. Böyle güzel araçları bende kendim keşfetmek isterim.
Paketi kaynak kodundan derlemek. Istediginiz herseyi degistirmenize imkan verir.
Bana Linux'u ogreten tanidiklarimdan biliyorum cogunu. Zamanla config duzenlemeyi ogrendim.

Paketi kaynak kodundan derlemek. Istediginiz herseyi degistirmenize imkan verir.
Bana Linux'u ogreten tanidiklarimdan biliyorum.
Sanırsam şu an spontane öğrenebileceğim bir şey değil. Öyleyse normal kuracağım mecbur değil mi? :(

Terminal'im ST bu arada.

ST kullandığınızı gördüm hocam.

Şu linklerde ne paylaştınız tam olarak hocam?

DWM yokmuş resmi depoda şaka gibi. Yükleyemedim. Sistemi böyle açıp terminalden yay kurup ordan DWM yüklemeyi deneyeceğim.

Denedim ancak TTY'de nmtui çalışmadı.(İnternet Bağlantısı) Elimizde patladı özetle. Ben yapamadım.

@Kernelginar Hocam DWM kurulumu yapmam lazım ancak AUR'da var. Sistem açılışında DE ve pencere yöneticisi kuramadığımdan beni TTY'ye atıyor. Network Manager'ı açıp bağlantı yapmaya çalışıyorum izin hatası diyor. Kalıyorum orda öyle. Ben nasıl bunu No-Desktop şeklinde kuracağım. XFCE falan kurup oradan mı geçiş yapmam gerekiyor? Ama o da bana pek mantıklı gelmiyor. Valla çok zorda kaldım napacağım belli değil.

Son düzenleme:
Bash:
# İnternet için
sudo nmtui
# İnternete bağlanın

# DWM kurulumu
cd ~/Downloads

wget https://dl.suckless.org/dwm/dwm-6.4.tar.gz

tar -xpvf dwm-6.4.tar.gz
cd dwm-6.4
make
sudo make install

# DWM başlatma
startx /usr/bin/dwm

Bash:
# İnternet için
sudo nmtui
# İnternete bağlanın

# DWM kurulumu
cd ~/Downloads

wget https://dl.suckless.org/dwm/dwm-6.4.tar.gz

tar -xpvf dwm-6.4.tar.gz
cd dwm-6.4
make
sudo make install

# DWM başlatma
startx /usr/bin/dwm
Otomatik başlar değil mi alttaki kod ile sistem startup'ında?

Yorgunluktan kalktım başından yarın deneyip ona göre çözüm işaretlerim hocam. Çok niyetlendiydim bugün olmadı bir türlü. :(

Bu arada hocam AUR'da da var bunlar. AUR kurulumu daha mantıklı değil mi güncel kalması için? Bu sanki Local paketleri kurmak gibime geldi de o yüzden sordum.

Son düzenleme:
Otomatik başlar değil mi alttaki kod ile sistem startup'ında?

Yorgunluktan kalktım başından yarın deneyip ona göre çözüm işaretlerim hocam. Çok niyetlendiydim bugün olmadı bir türlü. :(

Bu arada hocam AUR'da da var bunlar. AUR kurulumu daha mantıklı değil mi güncel kalması için? Bu sanki Local paketleri kurmak gibime geldi de o yüzden sordum.
Bash:
setxkbmap tr &
exec dwm

Bunu $HOME klasörünüze .xinitrc dosya adıyla kaydedin. Artık sadece startx yazmanız yeterli.

Yeni konular

Geri
Yukarı