DXVK'ın Windows'taki performansı Linux'ta da aynı olur mu?

Karşıt Madde

Centipat
Makaleler
3
Arkadaşlar merhaba.

Bildiğiniz üzere DXVK, Direct 9, 10, 11 oyunlarını Vulkan'a dönüştüren bir yazılım.

Hem Windows hem Linux'ta da kullanıyor.

Windows'ta denedim bugün ama performansı iyi değildi. Shader Cache için arada takılmalara sözüm yok ama arkadaşlar genel performansı DirectX'e göre kötüdür.
DirectX 40 FPS veriyorsa, DXVK 25-30 FPS veriyor.

Linux'ta da mı böyle bir performans verir?

Son düzenleme:
DXVK genel olarak Linux için tasarlanmış bir kütüphanedir. Windows'ta kullanılabilmesi Windows'ta aynı performansta çalışacağına işaret değildir. DXVK'nın türlü patchleri bulunuyor Linux özelinde. GitHub - doitsujin/dxvk: Vulkan-based implementation of D3D9, D3D10 and D3D11 for Linux / Wine dxvk'yı Windows'ta derlemeyi deneyebilirsiniz. Linux'ta bu kadar performans düşüşüne rastlamazsınız hatta FPS düşüşünü görmeyeceksiniz bile eğer gerekli bağımlılıkları ve driverları karşılıyorsanız.

DXVK genel olarak Linux için tasarlanmış bir kütüphanedir. Windows'ta kullanılabilmesi Windows'ta aynı performansta çalışacağına işaret değildir. DXVK'nın türlü patchleri bulunuyor Linux özelinde. GitHub - doitsujin/dxvk: Vulkan-based implementation of D3D9, D3D10 and D3D11 for Linux / Wine dxvk'yı Windows'ta derlemeyi deneyebilirsiniz. Linux'ta bu kadar performans düşüşüne rastlamazsınız hatta FPS düşüşünü görmeyeceksiniz bile eğer gerekli bağımlılıkları ve driverları karşılıyorsanız.
Mesela AMD için Sekiro'nun DX11 performansı kötüdü Windows 10'ta. Ben Sekiro oyununda, DXVK ile yani Vulkan ile DX 11'den daha fazla FPS alıyorum Windows 10'da.

Ama DXVK ile Sekiro'yu Linux'da daha kötü oynuyorum.

https://www.protondb.com/app/814380 Ekran kartın ne bilmiyorum ama Sekiro Platinum skor almış. Hiçbir ayar olmadan stabil olarak çalışması gerekiyor. Muhtemelen kullandığın dağıtımla bir ilgisi vardır ya da donanımın çok dandik :D
Demek ki ayar yapmamışım. Direkt oynamışım.
Bir de bence önceden Elden Ring oynadığım da Linux'ta kasardı ama Steam OS 3'ün alternatifi olan HoloOS kullandım, onda kasmıyordu.

Sana söylediğim gibi, gereksinimleri halledersen güzel sonuçlar alırsın. Bende Sekiro oynadım ve hiçbir sıkıntı olmadan rahatça çalışıyor.

Hoam bir de SteamDeck ile oynamışlar da ondan platin almış. Acaba doğru konfigürasyondan dolayı mıdır?
SteamDeck'den dolayı değil, kullanıcıların raporları sayesinde platinum. Örneğin Chivalry 2 ProtonDB'de borked ibaresine sahipti ama daha sonradan oyuna Linux desteği eklediler, zaten yapımcısı bir SteamDeck sahibi o yüzden o da istiyormuş. Herneyse işin hikayesi başka bir tarafa, Chivalry 2 kullanıcıların (ilk çalıştıranlardan biri benim) çalışıyor ama şu ayarlarla vs. diye belirtmesiyle bronze aldı. Bu platinum alması için hiçbir ayar olmadan çalıştığınıın raporunun gelmesi gerek muhtemelen.

SteamDeck'den dolayı değil, kullanıcıların raporlarının sayesinde platinum. Örneğin Chivalry 2 ProtonDB'de borked ibaresine sahipti ama daha sonradan oyuna Linux desteği eklediler, zaten yapımcısı bir SteamDeck sahibi o yüzden o da istiyormuş. Herneyse işin hikayesi başka bir tarafa, Chivalry 2 kullanıcıların (ilk çalıştıranlardan biri benim) çalışıyor ama şu ayarlarla vs. diye belirtmesiyle bronze aldı. Bu platinum alması için hiçbir ayar olmadan çalıştığınıın raporunun gelmesi gerek muhtemelen.
O zaman benim konfigüre etmem gerekir. Windows 10'da orta ayarlar ve 720P ile 60 FPS oynuyorum ama Linux'ta biraz kötü FPS alıyorum bu ayarlar ile.

Hangi dağıtımı ve hangi Proton/Wine versiyonunu kullanıyorsun ? Linux'ta kötü almaman gerek. Steam'de oynuyorsan Proton GE kullanmanı tavsiye ederim, Lutris'te oynuyorsan Wine GE.

Yeni konular

Geri
Yukarı