DXVK'ın Windows'taki performansı Linux'ta da aynı olur mu?

Hangi dağıtımı ve hangi Proton/Wine versiyonunu kullanıyorsun ? Linux'ta kötü almaman gerek. Steam'de oynuyorsan Proton GE kullanmanı tavsiye ederim, Lutris'te oynuyorsan Wine GE.
Denediğimde;
Xubuntu, elementaryOS denedim.
Xanmod Kernel son sürümdü (6.x),
Kisak ve Oibaf Mesa kullandım.

DXVK 2.0, 2.1, 1.10 ASYNC ve diğer sürümlerini denedim.

Lutris kullandım sadece. FS Hack Wine ve Proton GE 7.3x denedim.

Kernel custom, mesa custom, dxvk-async deprecated, FS Hack oyundan oyuna değişebilen bir faktör. Resmi olarak desteklenen bağımlılıkları kullanın, özellikle anlamadığım neden kisak/oibaf mesa ? Normal mesa'nın yapamadığı ne var ?

Arkadaşlar merhaba.

Bildiğiniz üzere DXVK, Direct 9, 10, 11 oyunlarını Vulkan'a dönüştüren bir yazılım.

Hem Windows hem Linux'ta da kullanıyor.

Windows'ta denedim bugün ama performansı iyi değildi. Shader Cache için arada takılmalara sözüm yok ama arkadaşlar genel performansı DirectX'e göre kötüdür.
DirectX 40 FPS veriyorsa, DXVK 25-30 FPS veriyor.

Linux'ta da mı böyle bir performans verir?
Aynı mantık. Her oyun Vulkan ile optimize diye bir şey yok. Shader Cache olayı o kadar sorun çıkarıyor ki FPS'inizin bir hayli düşmesine sebebiyet oluyor. (Shader Cache'i bazı oyunlarda devre dışı bırakmazsanız oynanmayacak hale geliyor)
Demek ki ayar yapmamışım. Direkt oynamışım.
Bir de bence önceden Elden Ring oynadığım da Linux'ta kasardı ama Steam OS 3'ün alternatifi olan HoloOS kullandım, onda kasmıyordu.
Burada dediğiniz şeyin ana faktörünün Feral Gamemode olduğunu düşünüyorum. Çoğu oyun için Linux'ta optimize bir performans alamazsınız. Daha iyi performans olabilir, daha kötü de olabilir ancak oyunun Linux'a göre optimize edilmeme gibi bir durumu varsa bir sorun illaha ki çıkıyor. Ayrıca bahsettiğiniz HoloISO distrosunda birçok özellik var, paketler yüklü geliyor. Oyun oynamak için biçilmiş kaftan kendisi.

Bir de Ubuntu'yu bırakıp Arch, Void, Fedora, Gentoo gibi lightweight bir sistemde dener misiniz? Alacağınız performansın bir hayli yüksek olacağını düşünüyorum.

Ayrıca GloriusEggroll'un yaptığı wine forklarının sadece belirli oyunlar için çalıştığını düşünüyorum(LoL gibi).

Aynı mantık. Her oyun Vulkan ile optimize diye bir şey yok. Shader Cache olayı o kadar sorun çıkarıyor ki FPS'inizin bir hayli düşmesine sebebiyet oluyor. (Shader Cache'i bazı oyunlarda devre dışı bırakmazsanız oynanmayacak hale geliyor)
Yok Shader Cache'i anlıyorum ona bir şey demiyorum Shade Cache bittikten sonra FPS kendine geliyor ya işte o an ki FPS, DirectX'e göre kötü oluyor bazı oyunlarda ama Sekiro'da güzel.

Ayrıca bahsettiğiniz HoloISO distrosunda birçok özellik var, paketler yüklü geliyor. Oyun oynamak için biçilmiş kaftan kendisi.
Arch tabanlı dağıtımlar genel olarak daha elverişli, Ubuntu tabanlılarda da elverişlidir fakat gerekli bağımlılıkları ve configuration sağlandığı sürece.

Ayrıca GloriusEggroll'un yaptığı wine forklarının sadece belirli oyunlar için çalıştığını düşünüyorum(LoL gibi).
Sadece wine-ge-lol-7.x versiyonları League of Legends için tasarlanmış ama diğer versiyonlar söyledikleri her oyun için patchleri barındırıyor.
Her proton versiyonuna ekleye ekleye gidiyor.

Yok Shader Cache'i anlıyorum ona bir şey demiyorum Shade Cache bittikten sonra FPS kendine geliyor ya işte o an ki FPS, DirectX'e göre kötü oluyor bazı oyunlarda ama Sekiro'da güzel.
Her oyun için Vulkan desteği aynı olmayabilir. DX'i direkt olarak çalıştırmanın bilinen pek bir yolu yok maalesef. Mesela Vulkan Rainbow 6 Siege'de muhteşem bir performans verirken, DX'de çok büyük fark yapıyor.

AMD kullanıyorsanız Vulkan kullanmanız FPS'inizi yükseltir.

Kernel custom, mesa custom, dxvk-async deprecated, FS Hack oyundan oyuna değişebilen bir faktör. Resmi olarak desteklenen bağımlılıkları kullanın, özellikle anlamadığım neden kisak/oibaf mesa ? Normal mesa'nın yapamadığı ne var ?
Benchmarklarda güzel sonuçlar veriyordu 2019-2021 zamanları. Xanmod, Kisak, Oibaf, ProtonGE ve FSHack Wine. Sonra benchmark testleri bulamadım hiç ve iyisi bunlar diye kullnadım hep.

custom-kernel.svg

Arch tabanlı dağıtımlar genel olarak daha elverişli, Ubuntu tabanlılarda da elverişlidir fakat gerekli bağımlılıkları ve configuration sağlandığı sürece.
Kaynak azlığı ile birlikte kullanılmaması gereken bir taban/distro olduğunu düşünüyorum.
Sadece wine-ge-lol-7.x versiyonları League of Legends için tasarlanmış ama diğer versiyonlar söyledikleri her oyun için patchleri barındırıyor.
Her proton versiyonuna ekleye ekleye gidiyor.
proton-ge'nin ve wine-lol'ün muhteşem çalıştığını düşünüyorum. Ancak bazı oyunlara özel versiyonlar çıkartması hoşuma gitmiyor açıkçası.

Burada dediğiniz şeyin ana faktörünün Feral Gamemode olduğunu düşünüyorum.
Faral Game kullanırım hep.

Kaynak azlığı ile birlikte kullanılmaması gereken bir taban/distro olduğunu düşünüyorum.

proton-ge'nin ve wine-lol'ün muhteşem çalıştığını düşünüyorum. Ancak bazı oyunlara özel versiyonlar çıkartması hoşuma gitmiyor açıkçası.
Linux'da client sorunlu çalışıyor ve oyunda içinde input lag vardır LoL oyununda.

Faral Game kullanırım hep.
Belki de Vulkan ile optimize çalışmıyordur. Hala daha Windows'un bu konuda çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Oyun oynayacaksanız ve masaüstü performansına hayransanız HoloISO kullanın. Daha iyisi yok...

Linux'da client sorunlu çalışıyor ve oyunda içinde input lag vardır LoL oyununda.
Bazenleri fena derecede input lag var. Oynayışımı etkilemeye başladı. Client o kadar değil, ancak arada giren droplar ile birlikte zehir ediyor oyunu. Bir de arada garip bir şekilde duvarların içinden geçmeye falan başlıyorsunuz. 1 dakika düzgün oynadıysam 10 saniye input lag yiyorum. Önündeki adam giderken bir anda ışınlanıyor vs. bir çok sorunu var.

Yeni konular

Geri
Yukarı