Dying Light vs Dying Light 2

2.Oyunu 2 haftadır oynuyorum ilk oyunun yanından geçemez öyle söyleyeyim. Haritası sayesinde kurtardı yoksa silecektim. Haritasında yapılacak şeyler var bir şekilde zaman akıyor ama olmamış.

2.Oyunu ilk oyun, 1.Oyunu ise 2.Oyun olarak çıkarsalardı inanın çok sevilir ve bu kadar eleştiri almazdı.
2.Oyunun eksilerini oyunun yarısına gelmiş biri olarak hemen söylüyorum;

- Hantal (Kabız bir karakterle oynuyoruz)
- Perk sistemi rezalet (Oyundan en çok soğutan bu oldu)
- Vuruş hissiyatı leş. Çizgi film gibi yapmışlar can barı koymuşlar bir de zombilere 😀
- Zombi türleri kötü. Adam akıllı BOSS fight göremedik. Kısaca 1'deki Volatile > 2'deki all zombies
- Optimizasyon sıkıntısı var. GTX1060 6GB ile 40FPS de oynuyorum
- Silahlar ilk oyuna göre kötü olmasa da geliştirmeleri çok kötü. Geliştirme sistemi çöp.
- Silahların parçalanamaması çok büyük eksi. Zulaya 50 tane silah koydum ileride belki metal hurda yaparım diye ama yok kullan at mantığı ile yapılmış. Silahları kullanıp atıyorsun veya kendiliğinden düşüyor. Çok kötü olmuş bu sevdiğin bir silahı bir yere kadar kullanabiliyorsun tamir falan yok.
- Hikayesi ilk oyundaki kadar çekici değil
- Grappling HooK yok. Onun yerine halat var Spiderman gibi ağ ata ata gidiyorsun...
- Ekipman çeşitliliği çok az. İlk oyunda 1 tane basit bıçağın 4 farklı şekli vardı.
- Envanter sistemi kötü.
- Eşya giyme getirmişler ama kayıt özelliği yok tek tek değiştiriyoruz zulüm oluyor.
- Zıplama ve tutunma animasyonları maalesef kötü
- UV Fenerimiz yok
- Bağışıklık denen saçma sapan bir özellik var hem zombilere hem kendimize UV tutuyoruz 😆

Daha çok var ama önemli olanlar bunlardı. Milleti de oyundan soğutmak istemem yoksa yazardım daha. Peki bu kadar kötüyken içerik bu kadar sınırlıyken niye oynuyorum? Oynamamı sağlayan artıları yazıyorum;

+ Haritası güzel, uğraşılmış. Parkur sistemi güzel.
+ Yapılacak çok şey var. Yan görev, etkinlik v.s
+ Hook'un olmamasını Paraşüt getirerek telafi etmeye çalışmışlar.
+ Yolda mızraklar buluyoruz bazen. Bu çok hoşuma gitti tek seferlik kullanıyorsun alıp bi zombiye atıyorsun tek yiyor. Oynayan bilir o mızrakları niyeyse çok hoşuma gitti benim çöp konteynırlarının olduğu bölümde yeşil ışıklı cesetlerin üstünde o mızraklardan var 2-3 tane. Hep ordan geçer birilerini deşerim.
+ Perk sistemindeki rezilliği item özellikleri ile kapatmaya çalışmışlar. Olmamış ama hiç yoktan iyidir.

Bu 5 madde şuan oynamamı sağlıyor hikayesi pek ilgimi çekmedi. Şuana kadar sıkılmadıysam bu oyunu bitiririm. Ama ilk oyun ile bunu karşılaştırdığımızda açık ara tartışmasız ilk oyun çok üstündür.

Net Dying Light 1
Hocam valla uzun uzun yazacaktım ama bana pabuç bırakmamışsınız :D Ben de katılıyorum size. İki oyun bilgisayarımda yüklü olsa, Dying Light 2'ye girmem bile.

Tek istediğimiz birinci oyundaki mekanikleri, akıcılığı ve optimizasyonu ikinci oyuna aktarabilmeleriydi ancak onları bile bozmuşlar. Keşke sırf iki üç tane hangi oyundan hangi şeyi isteyeceğini bilmeyen youtuberin isteği üzerine seçimlere yön verme ve ana karakterin duygularını görme şeylerine girişmeselermiş de birinci oyun gibi bir başyapıt çıksaymış karşımıza. Crane'nin çocukluğunu oynamayı yeğlerdim.

Çok bencilce bir senaryoyu işliyor 2. oyun. Neymiş kız kardeşini bulmakmış. Oyunda herkes ama herkes başkaları veya dünya için kendini tehlikeye atarken Aiden'in tek derdi kız kardeşini kurtarmaktı. X13'de bile oyun net bir şekilde fedakarlık yaptırmadı Aiden'e. Ya Mia ile oradan kaçacaktı ya da Lawan'ı kurtaracaktı. Şehri kurtarma işi roketleri patlatacağı için Lawan'a, Lawan'ı kurtarma işi de Hakon'a kaldı. Ki bu oyun içinde RPG içermesine rağmen Aiden'a hiçbir şekilde fedakarlık yaptırtmamayı başarabiliyor. Dying Light 1'de böyle mi? Oyunun başında iş için gitmiş iken daha 5 6 saat sonra Harran'dan çıkmasını garanti haline getiren GRE'ye o insanlar için yol veriyor. Daha bir sürü sayarım. Crane ne büyük adamsın yav.

Neyse, izninizle ben Dying Light'ta tamamen körelmiş kılıç ile zombinin her yerini kese kese, acı çektire çektire zombi kesmeye gidiyorum.

Neyse, izninizle ben Dying Light'ta tamamen körelmiş kılıç ile zombinin her yerini kese kese, acı çektire çektire zombi kesmeye gidiyorum.
Şu cümlen bile 1'deki üstünlüğün göstergesi.

50 tane kılıç stokladım bir baktım metal hurda olmuyor. Üşengeçliğimden alıp da yetere atmıyorum öyle duruyor zulada. Kılıç geliştirmesini bile geliştiriyorsun yine de silahın dayanıklılığı hemen bitiyor. Sevdiğimiz silahları kullanamaıyoruz, dayanıklılık bitince elinden düşüyor bir de 😀 Yani ben 1'de Excalibur ile dayanıklılığı bitmiş silahla sadece eğlence için zombileri uçura uçura vuruyordum 2'de böyle bir şey yok.

Oyunu bitirmedim ama fırlatma bıçağı tek 1 tane ve 3 tanesine 10 metal hurda istiyor. Hem fazla hem de çeşidi yok. İlk oyunda patlayan, yakan, çarpan, donduran bıçaklar v.s vardı. Yazık etmişler ben çok büyük beklentiyle büyük bir heyecanla girdim daha ilk bölümü oynamadan, silecektim. Bir şans verdim bakalım.

Ben beğenmedim Dying Light 2'yi, ön siparişle indirimsiz şekilde aldım bir de onca para verip. 6-7 yıl boyunca uğraşılmış bir oyuna benzemiyor, ayrıca çok kısaydı. 85 saatte tüm yan görevleriyle birlikte bitirdim, çok daha uzun olacağını sanıyordum.

Hocam 2. oyunu oynamadım ama internetten gördüğüm kadarıyla parkur mekanikleri 1. oyun gibi olmamış sanki bizim eleman kurt adammış gibi 10 metre ötelere falan atlıyor ha belki zombi ısırmıştır parazit kapmıştır ki zombi belirtileri gösteriyordur ondan o kadar ötelere zıplıyordur orasını bilmem hikayesini bilmiyorum ama böyle bir şey yoksa ve oyunun kendi parkur mekaniği böyle ise rezalet, 1. oyun benim gözümde daha iyi.

Dyin Light 1'in optimizasyonu 2'ye göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Ben beğenmedim Dying Light 2'yi, ön siparişle indirimsiz şekilde aldım bir de onca para verip. 6-7 yıl boyunca uğraşılmış bir oyuna benzemiyor, ayrıca çok kısaydı. 85 saatte tüm yan görevleriyle birlikte bitirdim, çok daha uzun olacağını sanıyordum.
Oldukça yavaş bir oyuncuyumdur, 5-10 tane yan görev yaptım sadece, gerisi full hikayeydi. 22 saatte bitti. Şaka gibi, birinci oyunun senaryosunu çok sevmemiştim ama en azından iyi anlatılıyordu, bu seferki Waltz hariç ondan da beter olmuş. Hikayenin işlenmesi desen beterin de beteri. Oynanışta değişiklik yok, yazık etmişler.
Not: 1. oyunun ardından tatmin etmeleri elbette imkansızdı ama oyunun optimizasyonu da kötüydü, fırlatma kancasını bile götürmüşler oyundan, oysa ben ilk 10 saat boyunca kancayı beklemiştim :)

Tüm yorumları okumaya gelen kardeşim boş ver 1. oyunu oyna 2. oyun atmosferi verememiş ciddi bir zombi oyunu bir salgın var ortada korku öğeleri var gece yürüyenler stalker serisinde ki blood Hunter'lar gibi 21-22 yaşlarında oynamıştım 1. oyunu gece dışarı çıkamıyordum gerilmekten bu oyunda bayağı uçuyoruz kaçıyoruz 2. oyunu oynamak gelmiyor içimden, bir gün denediğimde umarım buna değer.

Oldukça yavaş bir oyuncuyumdur, 5-10 tane yan görev yaptım sadece, gerisi Full hikayeydi. 22 saatte bitti. Şaka gibi, birinci oyunun senaryosunu çok sevmemiştim ama en azından iyi anlatılıyordu, bu seferki waltz hariç ondan da beter olmuş. Hikayenin işlenmesi desen beterin de beteri. Oynanışta değişiklik yok, yazık etmişler.
Not: 1. oyunun ardından tatmin etmeleri elbette imkansızdı ama oyunun optimizasyonu da kötüydü, fırlatma kancasını bile götürmüşler oyundan, oysa ben ilk 10 saat boyunca kancayı beklemiştim :)

Kral kanca geldi Yiğit'lik bitti :D ben nedense oyunun sonlarında aldım kancayı böyle just ile başlayan hiç oynamadığım bir oyun vardı kanca atmalı uçmalı kaçmalı ona döndü oyun :D ama geceleri dışarı çıkabilmiş o kanca sayesinde :D

Yeni konular

Geri
Yukarı