e-Devlet belgelerini internet kafeden çıktı almak

DemonDamage

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sürücü kursu için sabıka kaydı ve öğrenci belgesi çıktısı aldım bugün ama kafama takılan birkaç soru oldu. Belgeleri PDF halinde USB'ye atıp götürdüm. Belgemi adam bilgisayara kaydettiyse elindeki bilgilerle adıma bir şey açabilir mi? Sabıka kaydı üzerinde T.C. kimlik numarası, anne ve baba adı, doğum tarihi ve yeri bulunuyor. İnternetten araştırdığımda bu bilgilerle kredi kartı açtırmak gibi işlemler yapılabiliyormuş galiba. Şahsım adına açılabilecek şeyleri kontrol edebiliyor muyum e-Devlet'ten?

Son düzenleyen: Moderatör:
O adamlar istese insanların ne tür belgelerini çalar ederdi. Millet internet kafede her şeyini yazabiliyor. Çıkardığı belgenin ne olduğuna bakmamıştır bile için rahat olsun. Sadece o flash'ı bilgisayarına geri sokarken dikkat et, musallat.exe dolmuş olabilir içi.

O adamlar istese insanların ne tür belgelerini çalar ederdi. Millet internet kafede her şeyini yazabiliyor. Çıkardığı belgenin ne olduğuna bakmamıştır bile için rahat olsun. Sadece o flash'ı bilgisayarına geri sokarken dikkat et, musallat.exe dolmuş olabilir içi.
Direk ana bilgisayara taktı USB'yi. Zaten yanındaydım adamın ama içime bi kurt düştü korkuyorum açıkçası :D. Tanımadığım etmediğim biri sonuçta.
Bir de çıktıyı Adobe'nin programı ile aldı. Programdan çıkarken tıkladığı butonu göremedim ondan korkmaya başladım :/. Kaydetme seçeneğine basmadığına az çok eminim bassaydı zaten kaydetmek istediği yeri seçmek için pencereden dosya konumunu seçmesi gerekirdi.

Direkt ana bilgisayara taktı USB'yi. Zaten yanındaydım adamın ama içime bi kurt düştü korkuyorum açıkçası :D. Tanımadığım etmediğim biri sonuçta.
Bugün bir borsa hesabı açayım dedim kamera ile suratımın yan tarafını bile görmek istediler. Artık eskisi gibi kolay açılamıyordur yani kredi kartı, şirketler falan.

Bir de çıktıyı Adobe'nin programı ile aldı. Programdan çıkarken tıkladığı butonu göremedim ondan korkmaya başladım :/. Kaydetme seçeneğine basmadığına az çok eminim bassaydı zaten kaydetmek istediği yeri seçmek için pencereden dosya konumunu seçmesi gerekirdi.
Farklı kaydet yapıp pdf'ni bir yere atmadıysa kaydetmemiştir Adobe Acrobat Reader.
Dediğin gibi eskisi kadar kolay değil şükür :D.
Babamın da imza korkusu var böyle, kargo geldiğinde imza atmamak için 10 takla atıyordu adına şirket açarlar diye. Şimdi sanırım kod ile doğrulanıyor kargolar.

Yeni konular

Geri
Yukarı