E-Posta Hesabı Nasıl Güvenceye Alınır?

İlk olarak şifrenizi değiştirin.

Daha sonrasında 2FA açın.

En son olarak oturumumu kapat diyerek tüm oturumları sonlandırın.

2023-03-07_02-10.png

Anladığım kadarıyla hesabınız bir veri ihlalinde ortaya çıkmış. Bu tarz durumlarda önemli hesapları(banka, e-devlet vb.) harici bir e-posta açıp ona aktarın. Size tavsiyem GMail kullanmanızdır. Ya da daha fazla gizlilik, güvenlik sunan bağlantıdaki yarı ücretli e-posta hizmetlerine de bakabilirsiniz.

Bu hesaba sadece önemli hesaplar ya da güvenlik sorunu yaşamayacağını düşündüğünüz Google hesabı gibi şeyleri kayıt olun. Yine eski hesabınız ile forum, alışveriş siteleri gibi önemsiz sitelere kayıt olun.

Ayrıca 2FA sunan her sitede bunu açın. 2FA için Aegis kullanmanızı öneririm. Anladığım kadarıyla 2FA sistemlerini pek kullanmıyorsunuz. Yani Microsoft hesabını da rahatlıkla Google, Microsoft hangisi kurduysanız ondan 2FA kaldırıp bu uygulamaya aktarın. Daha güvenilir ve özelleştirme seçenekleri sunmaktadır.

Şifreler için ise Bitwarden kullanmanızı öneririm. Tüm şifreleriniz farklı olur ve aynı şifreyi kullandığınız bir site veri sızıntısı yaşarsa sorun yaşamazsınız.

Bitwarden ilk başta karmaşık ya da uğraştırıcı gelebilir. Ama kullanmaya alışınca hayatınızı ne kadar kolaylaştırdığını fark edeceksiniz. Bitwarden tarayıcı uzantısını kullanırken rahatlıkla açmak için PIN ayarlaması ve tarayıcı kapatıp açınca şifre girme ayarını kapatabilirsiniz.

2023-03-07_02-18.png

2023-03-07_02-18_1.png

Tarayıcı için önerdiğim ayar ve uzantıları da kullanın. Güvenlik için ayarlar ve uzantı önerileri yaptım. Özellikle Ublock Origin, Privacy Badger ve antivirüs yazılımınız yoksa TrafficLight uzantılarını eklemenizi öneririm. Tarayıcı internette kullandığınız en önemli uygulamalarda bu yüzden güvenliğinin de en sağlanması gereken yer.

Özellikle reklamlar, açılır pencereler ile zararlı buluşturmaya çalışmalar artmış durumda. Sisteminize Norton 360 Standart ya da Kaspersky Standart ürünlerinden birini öneririm. Kaspersky ürünün sadece uzantısını kullanmanızı önermem. Güvenliği arka planda tarayıcıya gömülü bir işlem ile sağlıyorlar.

Ayrıca Opera üzerinde bu antivirüsler çalışmayabilir. Belki düzeltmişlerdir. Gizlilik ve güvenlik için Brave ve LibreWolf ya da daha düşük kaynak, stabil çalışma için Edge ve Chrome öneririm.

Son düzenleme:
Hocam cevapları film izler gibi okuyordum, ne oldu hallettiniz mi sorunu?

Bilgisayarım da bir virüse rastlamadı kaspersy 2FA açtım autchane değişik bir program var telefonda 2FA için onu kullanıyorum şimdilik yeni bir giriş denemesi yok bütün oturumları kapat seçeneğini de yaptım umarım düzelir

Kardeşim banka mailin olsa da bankaya giremez zaten. Endişe etme. Basit bir mail. Güçlendirmeni yap geç. En olmadı yeni mail ile değiştir.

Bilgisayarım da bir virüse rastlamadı kaspersy 2FA açtım autchane değişik bir program var telefonda 2FA için onu kullanıyorum şimdilik yeni bir giriş denemesi yok bütün oturumları kapat seçeneğini de yaptım umarım düzelir
Microsoft Authenticatorda kullanmayı unutmayın hocam. Güvenlik seviyesini önemli düzeyde arttırır.

E postamı çalmaya çalışıyorlar 6 7 senelik e-posta adresim her şeyim burada. Aktarma yapma gibi bir şansım imkansız neredeyse hiç başıma böyle bir durum gelmemişti. Ne yapabilirim? Yardımcı olursanız çok çok mutlu olurum eşitleme başarılı falan diyor anlamadım.
Eki Görüntüle 1692910

Eki Görüntüle 1692911

Eki Görüntüle 1692912

Protonmail'e geç epostana gelen mailleri aktabilirsin gizlilik ve güvenlikte en iyisi.

2FA açtım yeni bir e-posta oluşturdum sosyal medyaları ona aktardım her şey için Authenticator açtım bunları yaptıktan sonra dün 10 15 defa denemişler hepsinde eşitleme başarısız olmuş sanırım mission complated.

Dosya Ekleri

• resim_2023-03-10_171219870.png
    resim_2023-03-10_171219870.png
    81,8 KB · Görüntüleme: 17

Geri
Yukarı