E-Sporcu vs Futbol

Öncelikle sporun ne olduğunu ve kime sporcu denildiğine bakarsanız e-sporun spor kavramına dahil olmadığını anlarsınız ve satranç gibi eski bir masa oyununun bile spor adı altına girebilmesi bile çok sancılı bir süreç geçirmesine rağmen bu gün bile satrancın spor sayılmadığından bahsediliyor. Türkiye'nin adının duyulmasını bu tarz saçma "e-spor" denilen oluşum yerine teknoloji, sağlık, bilim gibi daha yapıcı ve önemli olan gelişmeler ile gündeme gelmesini isterim mesela bu pandemi sürecinde iki Türk bilim insanımızın yaptıkları aşı çalışmaları sayesinde adlarının anılması gibi.
İnsanların zevk aldığı yaptıkları şeyi saçma gereksiz diye eleştiriyorsan sen de daha faydalı bir şey yap o zaman. Bilim adamı ol mesela.

Yani ben bilim adamlarımızdan'da gurur duyuyorum, Espor oyuncularımızdan'da. Ve bununda kimseye zararı olduğunu düşünmüyorum. ''Hayır efendim oyundan gurur duyma git bilimden gurur duy'' demek, Koyunlara gidin şurada otlayın demekten farkı yok gözümde.

İnsanların ilgi alanları sende taktir edeceğin gibi kimseyi ilgilendirmez. İnsanlar bu sporu veya oyunu izlemekte zevk alıyorsa, bu spor veya oyunla ilgilenenler finansal olarak mutlularsa ve izleyenler bundan gurur duyuyorsa bunun kime zararı var ki? ''Bu spor değil!'' demek kime ne kazandırıyor yada kaybettiriyor anlamış değilim. İnsanlar spor diyorsa bırakalım spor olsun. Diğer spor branşları bundan etkilenmiyor ki. Bu durum bana biraz karşıt olmak için karşı olan insanların kendilerini tatmin etmek amaçlı eleştirileri gibi geliyor.
Subjektif bakış açınız ile durumu ele almanız, yorum yapmanız yanlış değil alakasız herhangi bir kişinin ilgi alanı, yapmayı sevdiği şey benim için önemsiz sadece bir fikir verebilirim yada tavsiye onun ötesine geçmem kişinin düşünmesi, sorgulaması ile vereceği kendi kararıdır ek olarak şu düşüncenizi bence silip atınız e-spor adı altında geçiyor diye spor olmaz olamaz veya belli bir kitleye sahip olması spor adı altında nitelendirmeleri spor olduğunu göstermez önceki yazımda da dediğim gibi sporun ve sporcunun ne olduğunu kime dendiğini anlar iseniz daha rahat anlaşırız yapılan faaliyetler onları belirli kavramların altına sokmaz tıpkı mahallede ki kahvede okey oynanması okeyi spor yapmadığı gibi ve bu duruma karşı duruşumuz yada eleştirmemiz ego "mastürbasyonu" için değil yanlış olduğunu bildiğimiz bir sav'ın doğrusunun bilinmesi bilinmesi için.

E-Spor gözlerini yorup 5 yıl hayatından çalmak dışında bir şey sağlamaz şahsi düşünceme göre. Futbol ise spordur, hayatını düzene sokar, sağlığını düzene sokar daha keyifli bir hayat sunar. Futbolun da daha zor olduğu kanaatindeyim.

Futbol klüplerinin borçlarını düşünürsek pek ülkeye yararlı olduğu söylenemez. Ülkeye getireceği yararlar federasyonun akıllıca hareket etmesine bağlı. Ayrıca futbolu bıraksanız bile size estetik bir vücut bırakırken e-sporun bırakacağı somut bir şey yoktur, e-sporun küçük çocukları anlamsız hayallere sürüklemesi de cabası. Ayrıca yukarıda bir arkadaşın dediği gibi "e-spor" spor değildir ve sporun tanımına aykırıdır. Olsa olsa e-turnuva denir.

spor değildir ve sporun tanımına aykırıdır.
Spor, önceden belirlenmiş kurallara göre bireysel veya takım halinde yapılan, genellikle rekabete dayalı yarışma ve kişisel eğlence veya mükemmelliğe ulaşmak için yapılan fiziksel veya zihinsel aktivite.” Olarak geçiyor sporun tanımı ve bu tanıma uyuyor.

Spor, önceden belirlenmiş kurallara göre bireysel veya takım halinde yapılan, genellikle rekabete dayalı yarışma ve kişisel eğlence veya mükemmelliğe ulaşmak için yapılan fiziksel veya zihinsel aktivite.” Olarak geçiyor sporun tanımı ve bu tanıma uyuyor.
Bir sporcuyu “fiziksel çeviklik, dayanıklılık veya güç içeren egzersizlerde veya yarışmalarda eğitilmiş veya yetenekli bir kişi; fiziksel beceri gerektiren bir spor, egzersiz veya oyuna katılan bir kişi” olarak tanımlayabiliriz peki e-spor bunun neresine uyuyor.

Futbol klüplerinin borçlarını düşünürsek pek ülkeye yararlı olduğu söylenemez. Ülkeye getireceği yararlar federasyonun akıllıca hareket etmesine bağlı. Ayrıca futbolu bıraksanız bile size estetik bir vücut bırakırken e-sporun bırakacağı somut bir şey yoktur, e-sporun küçük çocukları anlamsız hayallere sürüklemesi de cabası. Ayrıca yukarıda bir arkadaşın dediği gibi "e-spor" spor değildir ve sporun tanımına aykırıdır. Olsa olsa e-turnuva denir.

Spor olmayabilir ama gereksiz değildir birçok çocuk günümüzde eğlenmek için veya zevk almak için oynamaz dertleri olduğu için oynar o oyun deyip geçtiğiniz birçok piskoloktan daha yararlıdır ayrıyeten fiziksel rahatsızlığı olanlar spor yapamaz ama e spor yapabilir lütfen e spor belki spor değil ama bu tür oyun ve müsabakaları bir kenarı atıp hep fiziksel veya maddı geliri olan şeylere bakmayın birazda manevi değeri olan şeyleride destekleyin belki maddi veya fiziksel geliri yok ama onu seven ve hayatta tek arkadaşı olan kendini buna adamış gençlerin ve çocukların tek dayanağını kırmayın onu zedeleyerek ona da destek çıkalım benim görüşüm bu.

Bir sporcuyu “fiziksel çeviklik, dayanıklılık veya güç içeren egzersizlerde veya yarışmalarda eğitilmiş veya yetenekli bir kişi; fiziksel beceri gerektiren bir spor, egzersiz veya oyuna katılan bir kişi” olarak tanımlayabiliriz peki e-spor bunun neresine uyuyor.
Sporcuyu böyle tanımlarsak uymuyor tabii ki. Ben sadece sporun o tanımına uyuyor dedim.

Geri
Yukarı