E-ticaretin yaşı olur mu?

Bu işin yaşı olmaz. Sadece biraz girişimci olman gerekiyor. Çevren geniş olmalı ve başlangıç için biraz paraya ihtiyacın var. İlk olarak şirket açarak başlaman gerekiyor. Şirket açmadan da satış yapacağın pazaryerleri var ancak bu senin işlerini zorlaştırır, o pazaryerlerinde önüne gelen herkes satış yaptığı için çok fazla geride kalırsın. Ardından ne satacağına karar verip ürünlerini ayarlaman gerekiyor. Sonrasında pazaryerlerinde hesabını oluşturup ürün girişlerini yapman gerekiyor ki bu zaten en kolay kısım. Aklına takılan herhangi özel bir konu varsa sorabilirsin. Bilinen bütün pazaryerlerinde en az 1 olmak üzere mağazalar yönetiyorum ve birkaçına ortağım. Uzun zamandır ilgilendiğim işlerden biridir e-ticaret ve başka bir durum varsa seve seve yardımcı olurum.

Bu işin yaşı olmaz. Sadece biraz girişimci olman gerekiyor. Çevren geniş olmalı ve başlangıç için biraz paraya ihtiyacın var. İlk olarak şirket açarak başlaman gerekiyor. Şirket açmadan da satış yapacağın pazaryerleri var ancak bu senin işlerini zorlaştırır, o pazaryerlerinde önüne gelen herkes satış yaptığı için çok fazla geride kalırsın. Ardından ne satacağına karar verip ürünlerini ayarlaman gerekiyor. Sonrasında pazaryerlerinde hesabını oluşturup ürün girişlerini yapman gerekiyor ki bu zaten en kolay kısım. Aklına takılan herhangi özel bir konu varsa sorabilirsin. Bilinen bütün pazaryerlerinde en az 1 olmak üzere mağazalar yönetiyorum ve birkaçına ortağım. Uzun zamandır ilgilendiğim işlerden biridir e-ticaret ve başka bir durum varsa seve seve yardımcı olurum.

Hocam aklımda 3 soru bulunmakta
-Bu işe ne kadar parayla başlanmalı?
-Nerede başlanmalı?
-Neyle başlanmalı(Ürün manasında)
Biliyorum kolaya kaçmak gibi oluyor ancak başlamadan önce olabildiğince çok bilgiye erişmek istiyorum anlayışın ve yardımın için teşekkürler.

-Ürünleri saymazsam aşağı yukarı 4-5 bin lira kadar şirket masrafları ve evraklar için yeterli olur.

-Pazaryeri olarak soruyorsan eğer ilk olarak Trendyol ile başlayabilirsin çünkü Trendyol'un çok geniş bir eğitim serisi var bunun için ve istediğin her dakika canlı desteğe ulaşabiliyorsun. Başlangıçta zorlanmadan pazaryerine alışıp diğer pazaryerlerine de bir fikir edinip girebilirsin.

-Ürün için soruyorsun sanırım. Tam olarak bir ürün tavsiyesi veremem ancak sana şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki neyi sattığından çok ne kadara sattığın önemli.

Herkes bir tekstil peşinde ancak sadece kaliteli malı uygun fiyata satanlar kazanabiliyor. Önceden e-ticarette satıcı kazanabiliyordu, sonra toptancılar da bu işe girmeye başladı ve artık satıcıdan çok toptancı kazanmaya başladı çünkü ürünü satıcıya verdiği fiyattan daha uyguna pazaryerine koymaya başladı. Ardından üretici de bu mevzuya uyandı ve artık toptancı da kazanamıyor çünkü o da toptancıya sattığı fiyattan daha ucuza pazaryerinde listeliyor. Yani ya kimsenin uyguna satamadığı bir ürünü uygun fiyata satacaksın yada direkt olarak kendin üreteceksin.

Nasıl üreteceğim deme. Şuan ürünlerimden bazıları sadece bir kişi tarafından tasarlanıp ara sokaktaki bir baskıcı tarafından basılıyor. Yani neredeyse kendimiz üretiyoruz ve maliyeti en aza indiriyoruz.

Hayır bu kolaya kaçmak değil biliyorum bilgilenmek istiyorsun ancak şunu da sana söyleyeyim istediğin kadar araştır iş işte öğrenilir, bu benim düşüncem.

Başka soruların olursa da sorabilirsin, yardımcı olacağım 😊

-Ürünleri saymazsam aşağı yukarı 4-5 bin lira kadar şirket masrafları ve evraklar için yeterli olur.

-Pazaryeri olarak soruyorsan eğer ilk olarak Trendyol ile başlayabilirsin çünkü Trendyol'un çok geniş bir eğitim serisi var bunun için ve istediğin her dakika canlı desteğe ulaşabiliyorsun. Başlangıçta zorlanmadan pazaryerine alışıp diğer pazaryerlerine de bir fikir edinip girebilirsin.

-Ürün için soruyorsun sanırım. Tam olarak bir ürün tavsiyesi veremem ancak sana şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki neyi sattığından çok ne kadara sattığın önemli.

Herkes bir tekstil peşinde ancak sadece kaliteli malı uygun fiyata satanlar kazanabiliyor. Önceden e-ticarette satıcı kazanabiliyordu, sonra toptancılar da bu işe girmeye başladı ve artık satıcıdan çok toptancı kazanmaya başladı çünkü ürünü satıcıya verdiği fiyattan daha uyguna pazaryerine koymaya başladı. Ardından üretici de bu mevzuya uyandı ve artık toptancı da kazanamıyor çünkü o da toptancıya sattığı fiyattan daha ucuza pazaryerinde listeliyor. Yani ya kimsenin uyguna satamadığı bir ürünü uygun fiyata satacaksın ya da direkt olarak kendin üreteceksin.

Nasıl üreteceğim deme. Şu an ürünlerimden bazıları sadece bir kişi tarafından tasarlanıp ara sokaktaki bir baskıcı tarafından basılıyor. Yani neredeyse kendimiz üretiyoruz ve maliyeti en aza indiriyoruz.

Hayır bu kolaya kaçmak değil biliyorum bilgilenmek istiyorsun ancak şunu da sana söyleyeyim istediğin kadar araştır iş işte öğrenilir, bu benim düşüncem.

Başka soruların olursa da sorabilirsin, yardımcı olacağım 😊

Daha var zamanla bu konuyu takip etseniz sorsam olur mu hocam. Size problem yaratmak istemem tabii ki de.

Yeni konular

Geri
Yukarı