E-Ticaretin Kralı Alibaba’dan Zengin Olma Tüyoları

Daha fazla  

Tarihin en büyük halka arzını gerçekleştiren Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, şu an Çin’in en zengin ismi. Eğitim hayatında pek bir başarı kaydedemeyen Ma, kurduğu Alibaba şirketi ile bugün dünyanın en çok konuşulan ismi haline geldi. Peki, Jack Ma’nın başarısının ve zenginliğinin sırrı ne?

1995 yılında ülkenin güneydoğusundaki Hangcou kentinde eşi ve birkaç arkadaşı ile Çin’in ilk internet şirketlerinden olan “Çin Sarı Sayfası”nı kurdu. Bunun sonucunda 3 yılda 1 milyon dolar kazandı. İnternet ortamı ile ticareti birleştirmeyi ustaca başaran Ma ve ekibi, 1997 yılında Pekin’de ithalat – ihracat fuar verileri ve benzeri platformları barındıran birçok devlet kurumuna internet sitesi yapmaya başladı.

Çinliler internet üzerinden, gerçek bir dükkan açmaya gerek kalmadan mal alıp – satmaya, kolay bir şekilde ödeme yapmaya ve alıcılar ile buluşmaya başladı. Eğitim hayatında başarısız olan Jack Ma, Alibaba şirketini 1999 yılında 100 bin dolarlık bir sermaye ile kurdu. Şirket adını “Alibaba ve Kırk Haramiler” masalından alıyor ve dünyanın dört bir köşesinden ticaret yapmak isteyen insanları bir araya getiriyor.

Alibaba şirketi ile büyük bir başarı ve servet elde eden Jack Ma, Taobao adlı e-ticaret sitesi ve Alipay adlı elektronik ödeme sistemi ile Çin’de bir efsane olmayı başardı. Dünya genelinde 24 bin çalışanı ve 10 binden fazla ortak şirket ile birlikte internet ortamında hayallerin ötesine olaşmayı başardı. 15 Ocak 2013 tarihinde ise Jack Ma, Alibaba’nın üst yöneticiliğinden istifa etti ve yerini gençlere bıraktığını açıkladı.

Alibaba Holding Yönetim Kurulu başkanlığını devam ettiren ve “internet adam” olarak tanınan Ma, Çin’de ve dünyada hayallerinin peşinden koşan 100 milyon gence örnek olan bir isim. Katıldığı bütün konferans ve toplantılarda sürekli olarak, “Ben yapabildiysem günümüz gençlerinin % 80′i de başarabilir” diyor.

BABA koduyla New York Borsası’nda işlem görmeye başlayan Alibaba Holding hisseleri, son zamanların en popüler konularından oldu. 2012 yılında borsaya giren Facebook 16 milyar dolarlık bir halka arz gerçekleştirmişti. Bu zamana kadar ne büyük halka arzlardan biri olan Facebook’un halka arzını açık ara farkla geride bıraktı. 21.8 milyar dolar halka arz büyüklüğüne sahip olan Alibaba, yatırımcıların yoğun ilgisiyle de, şirketin dünyanın en büyük halka arzlarından birini gerçekleştirmesini sağladı.

Sosyal ve sürekli aktif bir kişi olan Jack Ma, yöneticilik görevini bıraktıktan sonra Çin’in en büyük sorunlarından olan çevre kirliliğine karşı mücadele başlattı. “Daha yeşil bir Çin için” Nature Conservancy örgütünün Çin’deki yönetim kurulu başkanlığını üstlendi.

Son olarak Jack Ma’nın zengin olma yolunda ilerlerken size yardımcı olabilecek tavsiyelerini sizlerle paylaşmak istiyorum:

• Daima kendinizi dinleyin. Sizin hırsınız ve kararlılığınız, potansiyelinizden daha önemlidir.
  • Herkesin düşüncesini birleştiremezsiniz ama herkesi ortak bir hedefe odaklandırabilirsiniz.
  • Bir liderin kendi teknik bilgilerini, çalışanları ile kıyaslamaması gerekiyor. Önemli olan çalışanlarınızın, sizden daha fazla teknik bilgilere sahip olmasıdır. Eğer öyle değilse, yanlış kişileri görevlendirmiş olursunuz.
  • Lider bir kişi her zaman emin, güvenilir, zor anlarda dayanıklı olmaları ile bilinir. Yanlışlıkları kabul edip telafi edebilme özelliğine sahiptirler. Zor koşullar altında bile motivasyonları yüksek olmalı ve hedefe odaklanmalıdır.
  • Hayatı yaşamak için dünyaya geldik. Çalışmak için değil, hayattan keyif almak için geldik. Zamanınızı sadece çalışarak geçiriyorsanız, pişman olacağınız kesindir.
Jack Ma gençlere şu soruları yöneltiyor ve kendi cevaplarını veriyor:
  • Yanlış nedir? Pes etmek en büyük yanlıştır.
  • Direniş nedir? Zor anlar yaşadığını ve hayal kırıklığına uğradığınız dönemlerde direnişin ne anlama geldiğini öğrenmiş olursunuz.
  • Temel göreviniz nedir? Herkesten çok çalışkan ve hırslı olmanızdır.
Patronlara ise şu önerilerde bulunuyor:
  • Başkalarının göremediği fırsatları değerlendirmelisiniz. Bunlar gerçek fırsatlardır.
  • Çalışanlarınızın daima severek ve gülerek çalışmalarına önem veriniz.
  • İlk sırada müşterileriniz, ikinci sırada çalışanlarınız ve üçüncü sırada hisse senetlerinin sahipleri olması gerektiğini unutmayın.
  • Şirketiniz ile bir ilk yaratın. İlk değişimi siz yapın!

Kaynak: www.borsapiyasasi1.com

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı