E2160 İşlemciye Overclock Yapma

Sorunlu11

Hectopat
  • Intel® Pentium® E2160 İşlemci 1M Önbellek, 1.80 GHz, 800 MHz FSB
  • Anakart PVM 900M
Arkadaşlar Overclock nasıl yapacağım yardımcı olur musunuz?

İşlemcinin çarpan kilidi açık mı, açık ise kullandığın fan stok fan mi yoksa farklı model bir fan mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinin çarpan kilidi açıkmı açık ise kullandığın fan stok fan mi yoksa farklı model bir fanmı
Yani şöyle anlatayım, FSB degerini 200'den 210 alarak 1.89 GHz kadar çıkardım ama daha ilerisi mavi ekrana sebep oluyor, çok daha ilerisi Windows ekranında kalıyor, anlatabildim umarım.

Elindeki islemcinin overclock performansi iyidir. FSB'yi artirmadan once RAM'lerin frekansini dusurmeyi deneyebilirsin. DDR2 800 ise 667 Mhz'e cek mesela veya 667 ise 533 Mhz'e... Islemciyi overclock ettiginde RAM frekanslari da otomatik olarak artiyor, eger RAM'lerin uzerinde heatsink falan yoksa, yani overclock icin ozel uretilmemisse fabrika hizlarinin uzerinde pek calismiyorlar ve stabilite problemleri oluyor. Mavi ekran almanin sebebi bu olabilir.

Islemci 200x9 seklinde calisiyor galiba. 3 Ghz civarlarina kadar asirtmayi deneyebilirsin. Az bir sey de voltaj ver, fazla abartmadan... Deneyerek bulmaya calis bakalim. Soracaklarin olursa yardimci olmaya calisirim.

Elindeki islemcinin overclock performansi iyidir. FSB'yi artirmadan once RAM'lerin frekansini dusurmeyi deneyebilirsin. DDR2 800 ise 667 Mhz'e cek mesela veya 667 ise 533 Mhz'e... Islemciyi overclock ettiginde RAM frekanslari da otomatik olarak artiyor, eger RAM'lerin uzerinde heatsink falan yoksa, yani overclock icin ozel uretilmemisse fabrika hizlarinin uzerinde pek calismiyorlar ve stabilite problemleri oluyor. Mavi ekran almanin sebebi bu olabilir.

Islemci 200x9 seklinde calisiyor galiba. 3 Ghz civarlarina kadar asirtmayi deneyebilirsin. Az bir sey de voltaj ver, fazla abartmadan... Deneyerek bulmaya calis bakalim. Soracaklarin olursa yardimci olmaya calisirim.
RAM'leri nasıl ayarlicam biraz daha ayrıntılı anlabilir misiniz? Ve yanlış hatırlamıyosam RAM degerlerim autoda aid64 CPU teknik bilgisi kısmında çekirdek voltajım 1.325 görünüyor, voltaj verme kısmın ıda anlatabilir misiniz?

Anlatmasina anlatirim da, anakartiniza google'dan bakmaya calistim overclock ile ilgili pek bir bilgiye ulasamadim. BIOS'a girip ilgili bolumlerin fotograflarini yukleyebilirseniz daha saglikli yonlendirme yapabilirim.

Anlatmasina anlatirim da, anakartiniza google'dan bakmaya calistim overclock ile ilgili pek bir bilgiye ulasamadim. BIOS'a girip ilgili bolumlerin fotograflarini yukleyebilirseniz daha saglikli yonlendirme yapabilirim.
Öncelikle sizin dediğinizi yaptım en düşük ayara kadar çektim RAM frekansını ama yine mavi ekran alıyorum aradıgınız şeyin adı tam olarak nedir?

bios overclock settings - Google'da Ara: suradaki gibi seylerden bahsediyorum.

Ayrica en dusuk ayara cekmenizi soylememistim. RAM'in calistigi frekansin bir alt seviyesine cekmenizi tavsiye etmistim.
Anladım, ben de zaten cevap olarak RAM frekansı otomatik demiştim ama yine de kademe kademe düşürdüm.

FSB degeri var, RAM frekans degerleri var, başka ne lazım?

Dostum fotograf cekip sen yollasan daha iyi olmaz mi? Ben overclock uzmani degilim. Sana burda kafamdan ezbere sayamam. Sadece basit bir overclock nasil yapilir temel olarak bildigim kadariyla yardimci olmaya calisiyorum.

Ilk olarak olabildigince az degisken ile oynayarak en stabil hiza ulasmayi hedeflemelisin. CPU Multiplier x9'da FSB 200'de ise. Voltajla falan oynamadan direk FSB yi arttirip veya carpan artirma sansi varsa carpani artirip, RAM'i de dedigim gibi manuel olarak bir dusuk ayara cekip denemelere baslayabilirsin. Otomatik olmamali. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı