E2160 İşlemciye Overclock Yapma

Dostum fotograf cekip sen yollasan daha iyi olmaz mi? Ben overclock uzmani degilim. Sana burda kafamdan ezbere sayamam. Sadece basit bir overclock nasil yapilir temel olarak bildigim kadariyla yardimci olmaya calisiyorum.

Ilk olarak olabildigince az degisken ile oynayarak en stabil hiza ulasmayi hedeflemelisin. CPU Multiplier x9'da FSB 200'de ise. Voltajla falan oynamadan direk FSB yi arttirip veya carpan artirma sansi varsa carpani artirip, RAM'i de dedigim gibi manuel olarak bir dusuk ayara cekip denemelere baslayabilirsin. Otomatik olmamali. Kolay gelsin.
BIOS'um budur. Azalta azalta denedim, maalesef yine de mavi ekran.

Dosya Ekleri

• AMIBIOS.jpg
    AMIBIOS.jpg
    51,5 KB · Görüntüleme: 123
Son düzenleyen: Moderatör:
Chipset'in overclock'a yatkin olmadigi soyleniyor ama baska parametreler de var. PSU gibi....

gigabyte ga-vm900m overclocking - Google'da Ara

Youtube'da birkac video sonucu gorunuyor. Izleyip bir fikir edinebilirsin. Aslinda en basiti islemci degistirmen olur, 30-40 liraya E8400 falan alamaz misin?
Anakart FSB'si uyumsuz oluyor en fazla 1066 FSB kabul görüyor sizin dediniz işlemci FSB 1333.

Bu arada attıgınız linkTe 2 video görünüyor 1'ci video overclock programı kullanıyor gibi bu tür programlar zarar vermez mi sizce? 2'ci video ise pek bir şey göstermiyor.

Overclock programla degil, BIOS uzerinden yapilmali, aksi halde bilgisayariniz zarar gorebilir elbette. Ancak toplama bir bilgisayara sahip degilseniz overclock icin ucuncu parti yazilimlara ihtiyac duyabilirsiniz. Videoyu sahsen izlemedim. Kendiniz arastirip anakartiniza uyan hazir overclock profilleri bularak denemeler yapabilirsiniz.

Deneyerek bulmaktan baska careniz yok. Veya belirttiginiz gibi 1066 FSB'ye uyan bir islemci takabilirsiniz. Soyle bir sey mesela. Intel® Core™2 Duo Processor E6600 (4M Cache, 2.40 GHz, 1066 MHz FSB) Product Specifications

Overclock programla degil, BIOS uzerinden yapilmali, aksi halde bilgisayariniz zarar gorebilir elbette. Ancak toplama bir bilgisayara sahip degilseniz overclock icin ucuncu parti yazilimlara ihtiyac duyabilirsiniz. Videoyu sahsen izlemedim. Kendiniz arastirip anakartiniza uyan hazir overclock profilleri bularak denemeler yapabilirsiniz.

Deneyerek bulmaktan baska careniz yok. Veya belirttiginiz gibi 1066 FSB'ye uyan bir islemci takabilirsiniz. Soyle bir sey mesela. Intel® Core™2 Duo Processor E6600 (4M Cache, 2.40 GHz, 1066 MHz FSB) Product Specifications
Evet clocgen ve set FSB diye 2 tane program kullandım o videolarda çıkan maalesef 2'side çöp set FSP uyumsuz ve PC'yi kapatıyordu acaba ben neden Overclock yapamıyorum. 200'den 210 artırsam direkt mavi ekran. Normal webde gezince mavi ekran vermiyor oyuna girince veriyordu.

@Murat5038

O sisteme OC yaptığın zaman, ohh bee, haa şöyle, diyecek kadar performans artışı elde edemezsiniz. Aksi bi durumda elinizdeki sistemden de olursunuz. Çin atasözü ; Çalışıyorsa kurcalama.

O sistem OC'ye müsait değil çok fazla bir yükseltme yapılabilir anca. Boşuna uğraşıp da sisteminden de olma.

Ceza yedigimden dolayı şimdi yazıyorum kusura bakmayın, o kadar büyük bir OC istemiyorum dedigim gibi 200'den 210 yapsam webde gezince sorun yok ama oyuna girince mavi ekran veriyor ve oyunlarda FPS artışı oluyordu sadece 10 arttırsam bile. Çünkü oyunlarda işlemci hariç gerisini kurtarıyor sistemim genelde. O yüzden sadece çok fazla degil 2 GHz ya da 2.10 GHz'lik bir OC yeterli olur benim için. Yardımcı olur musunuz bu konuda?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı