E2160 sisteme yükseltme veya yeni sistem toplama

Tacxin

Hectopat
Selamlar, eski bir makineye sahibim.

Anakart: Model hakkında bilgiye sahip değilim.
İşlemci: Intel Pentium Dual CPU E2160 @1.80GHz @1.80GHz
RAM: 3 GB
Ekran Kartı: Nvidia Geforce 9800 GT 1 GB GDDR3 256 Bit
SSD: Yok
HDD: 500 GB

Yaklaşık 2 sene öncesine kadar CS:GO, LOL, tarzı oyunları bu cihazla oynuyordum. Fakat artık ne oldu bilmiyorum ama cihazımda çok ciddi FPS dropları yaşadım. Bu tarz işlerden pek anlamam, anakartla işlemci uyumluluğu vs. tarzı diyaloglardan uzağım. Zamanında toplanmış hazır bir sistem. CS:GO 'da full düşük ayarlarda 50 FPS civarında dolanıyordum beni tatmin ediyordu bir sıkıntı yaşamadım sonradan eklenen güncellemelerden sonra 20 FPS civarında olunca oyunu bırakma kararı aldım. LOL'de 60 FPS civarı alıyordum full düşük ayarlarda Teamfightlarda düşüyordu 40'a fakat sıkıntı olmuyordu hiç. Tabi ona da gelen güncellemelerden sonra onda da 20 FPS civarı almaya başlayınca oyun hayatım bitti bütün oyun şevkim kırıldı yaklaşık 2-2.5 sene oyun oynamadım. Artık kafa dağıtmak için tekrar bir sistem mi kurayım yoksa bulunan sistem üzerinde değişiklik mi yapayım bilmiyorum. Bütçe konusunda biraz sıkıntıdayım. Bana sabit 60 FPS aşağı düşürmesin low ayarda yeter. Öyle bir sistem düşünüyorum fakat ilk başta bahsettiğim üzere bu işlerle ilgili pek bir bilgim yok. Beni çoğunlukla herkesin oynadığı belirli online oyunları 60 FPS altında oynatmasın yeter. PUBG gibi optimizasyon sorunu olan oyunlardan bahsetmiyorum tabii ki) CS:GO olur, LOL olur, ETS2 olur ve buna benzeri oyunları olur. Bilgi sahibi kişiler gerekli yardımda bulunursa sevinirim. Gerekli bilgiler ektedir.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    15,3 KB · Görüntüleme: 1.254
  • Adsız1.png
    Adsız1.png
    12,2 KB · Görüntüleme: 1.244
Son düzenleyen: Moderatör:
Kaç zamandır sistem toplama konularını takip etmiyorum. Ne desem yanlış olacak. En iyisi siz biraz araştırın. Ama bu sistem bana kalırsa zor adam olur. Yine masraf etseniz güzel bir sistem çıkar fakat illaki eski olacak. Bütçeniz ne kadar.

Anakartın modelini yazarsan daha detaylı öneri sunabilirim. Aliexpressten Xeon E5450 işlemcisini alabilirsin.

Anakart DDR3 ram destegine sahip ise 2X4GB RAM ve Xeon E5450 alirsaniz muthis olur. Ekran karti olarak HD 7850. Mis gibi PC.

Tabii guc kaynagi da onemli.
Anakart DDR2 ise bosver. Yeni sistem bundan onlarca kat daha performansli ve uzun omurlu olur.

Dostum bu konularda pek bir bilgim yok neler üzerinden yükseltmeler yaptın en sade biçimde anlatma imkanın var mı ?

Foxconn G31MXP anakart kullanıyordum ve üzerinde E2160 bulunuyordu haliyle yeterli gelmediği için Q9400 işlemciyi ikinci elden satın alıp güncelleştirdim. Güncelleme sonrasında bilgisayarın rahat nefes aldığını farketmem uzun sürmedi. Kendi oynadığım oyunlarda testler yaptım ve R7 250 ile darboğaz yaşamadım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı