E5200 Sistem Mavi Ekran Hatası

codespy

Hectopat
lütfen uzun deyip geçmeyin yardıma ihtiyacım var 2 dakikanızı ayırıp okuyun bilginiz varsa paylaşmaktan esirgemeyiniz.

3 Gündür bilgisayarım çok fazla donmaya ve mavi ekran vermeye başladı. Bugün 5 kere mavi ekran verdi ve en ufak şey için donup kalıyor. Örneğin, Opera'yı açıyorum bilgisayar donuyor ama fareyi hareket ettirebiliyorum. Sekme açıyorum yine donuyor ve bir sayfanın yüklenmesi çok uzun sürüyor. Tuhaf olan donma esnasında görev yöneticisi'ni başlat diyebiliyorum ama gelmiyor sayfa yüklendiği zamanla birlikte görev yöneticisi de geliyor sanki delay varmış gibi. 1 ay önce anakartın 2. slotuna 2 GB RAM daha takip 4 GB RAM yaptım bir sorun yoktu haftada 1 spesifik bir şekilde mavi ekran veriyordu o zamanlar pek hatırlamıyorum RAM takmadan önce de nadiren veriyordu sanki, çok sorun değildi. 3 hafta önce Windows 7 32 Bit kullanıyordum 64 Bit format attım ama Windows'u D diskine kurdu sonra C'yi komple silip tekrar kurdum ve D diskindeki Windows'u sildim bir sorun yoktu eğer olsaydı yaşadığım sorunlar o zaman da yaşanırdı sonuçta teknolojik bir alet bu organik hastalık gibi sonradan semptom göstermez. RAM'larda sorun var mı diye Memtest86 ile taratmıştım bir hata çıkmamıştı. 3 haftadır Insurgency oynuyorum bir sorun yoktu ama bu 2-3 gündür bilgisayara bir şeyler oldu dediğim gibi sürekli donuyor ve 1-2 dk öylece kalıyor veya donduktan sonra mavi ekran veriyor. Mavi ekranda yazılanlar hep aynı değil farklı şeyler de yazabiliyor. Bugün Insurgency oynarken 3 kere dondu ben de güç tuşuyla kapatmak zorunda kaldım. Acaba HDD'de mi sorun var diye HD Tune programı ile bad sector taraması yaptım ama hiçbir sorun çıkmadı. Anlayacağınız sebebini bilmediğim bir sebepten ötürü bilgisayar donmakta ve çökmekte. Çaresizlikten combofix ile tarattım bir nebze daha iyi oldu ama hala oynanmayacak şekilde yine donmaya devam etti, donma kesildi ve arkasından tekrar dondu. Hala Opera ilk açılışında donuyor ve sayfalar çok geç yükleniyor. CCleaner ile de tarattım ama sorun çözülmedi. Bu işlemlerden sonra mavi ekran daha olmadı belki Steam ve Discord'u açsam tekrar verecek korktuğumdan çok ellemiyorum temkinli davranıyorum. Bazen bilgisayar boştayken bile mavi ekran verdiği oluyordu bu durumda çok zorlayınca mavi ekran veriyor diyemem ama olasılığı artıyor gibi gözüküyor. Açıkçası yazılımsal sorun olabileceğini düşünüyorum donanımsal olsaydı daha önce de olurdu ve testlerde hata olurdu ama emin değilim her şey olabilir.
Sistem özelliklerim bu:

İşletim sistemi: Windows 7™ 64 Bit.
İşlemci: Pentium(r) Dual-Core CPU E5200 @ 2.50GHz.
RAM: 4 GB RAM DDR2 800 MHz.
Ekran kartı: ATI Radeon HD 3400 series.
Anakart: ECS G31T-M7.
Power Supply: 120-240 VAC / 300W / 50-60 HZ.

Lütfen Windows 10 kur gibi tavsiyeler vermeyin daha yeni format attım ve Windows 10 ağır gelebilir. Upgrade yap da demeyin anca RAM almaya gücüm yetti. 11 senelik sistem bu. Çaresiz durumdayım umarım sorunu çözebilirim yardımınızı istiyorum yukarıdaki yazdıklarım hariç her türlü öneriye açığım yeter ki çözülsün.
İlgisi var mı bilmiyorum ama yazayım yine de. İnternetten film, dizi izlerken video dolsa da donduğu oluyor ben de videoları indirip izliyorum ama bazı sahnelerde görüntü bozuluyor renkler iç içe giriyor bunu ne yapsam çözemedim eskiden yoktu yaklaşık 1-2 aydır böyle.

Dosya Ekleri

• 20200510_061109.jpg
    20200510_061109.jpg
    584,2 KB · Görüntüleme: 79
  • 20200524_161759.jpg
    20200524_161759.jpg
    527,3 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleyen: Moderatör:
Mavi ekranda imlecin ne işi var ?
Bilmiyorum gördüğün gibi var ama hareket ettiremiyorum.
Mavi ekranda imlecin ne işi var ?
Oyundayken donup mavi ekran verdi burada imleç yok.
Format attım donma sorunu çözülmedi artık mavi ekran vermiyor direk kendini resetliyor yani sorun donanımsal. Ramleri tekrar memtest86+ ile test ettim hiçbir sorun yok, 2 saat stress test yaptım yine sorun yok. HDD'de sağlam gözüküyor. İşlemcide sorun olduğunu düşünüyorum çünkü stress test yaptığım zaman birkaç dakika sonra çöküyor. Bugün bilgisayarcıya götürdüm kasayı açar açmaz anakart arızalanmış dedi bana mantıklı gelmedi. Tüpler şişmiş ramlere sorun çıkartıyor dedi ama ramlerde sorun yok 120 TL'ye hallederim dedi ama yaptırmadım benim anakartım bile o kadar etmiyor zaten.

Dosya Ekleri

• 20200525_095408.jpg
    20200525_095408.jpg
    690,1 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı