E6300 sisteme Linux dağıtımı tavsiyesi

4 GB ile sorun yaşamıyorum diyorum dediğine bak.
Oyun oynancaksa ekran kartı şart. Onboard basit kalıyor.
4 GB RAM ile onboard GPU kullanan arkadasim da var, her durumda Windows 10 RAM'i somuruyor.

Bilgisayarimda idleda RAM'in yarisini somuruyor zaten, nasıl yetecek?

Ayrica GNU/Linux kategorisinde Windows onermeyi birakin. Kategorinin isminin GNU/Linux oldugunu, Windows olmadigini hatirlatirim.

4 GB RAM ile onboard GPU kullanan arkadasim da var, her durumda Windows 10 RAM'i somuruyor.

Sömürüyor olması doğru. Ama Linux üzerinde yine 1.3GB RAM kaplıyor ve Windows gibi kolay kullanımı yok (Windows üzerinden geçen birisi için)

2.4 GB boşta RAM tüketimi var. Ama bu uygulama kullanımında değişiyor. Aslında çok yüksek uygulamalar değil ama yine de çalışıyor.

İşlemci E7500 (3.8GHz OC hali ile) frekans neden bu kadar yüksek diye soracak olursanız diye söyledim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2021-12-28-09-34-15-417_com.teamviewer.teamviewer.market.mobile.jpg
    Screenshot_2021-12-28-09-34-15-417_com.teamviewer.teamviewer.market.mobile.jpg
    26,9 KB · Görüntüleme: 29
O tamamen degisken bir rakam. Ben dwm kullandigimdan bende 200 MB yiyor. Bazi insanlarda alpine ile GNOME 300 MB yiyor mesela. Tamamen distro, donanim, acik olan servisler ve masaustu ortamina bagli. 60 MB'a varan bile var.

Bayağı abartmışsınız gibi geldi bana. Birazcık kanıt gösterin bari inanabileyim.
300 MB 60 MB biraz garip geldi. Tabii çok aşırı sadeleştirilmiş rasperry için işletim sistemi değilse.

Son düzenleme:
Bayağı abartmışsınız gibi geldi bana. Birazcık kanıt gösterin bari inanabileyim.
300 MB 60 MB biraz garip geldi. Tabii çok aşırı sadeleştirilmiş rasperry için işletim sistemi değilse.
Evde degilim, gelince buraya 200 MB kullanan masaustumu atarim. Kanit olarak yeter sanirim.

Evde degilim, gelince buraya 200 MB kullanan masaustumu atarim. Kanit olarak yeter sanirim.

Yeterli olur bence. Ama kullanış açısından sorun yaratıyor mu? İşlevsel bir işletim sistemi mi kullanıyorsun. Bence o önemli bir şey. Linux Mint kullandım ama arayüz olarak Windows 10 daha iyi geliyor açıkçası. Ve o dönemlerde canlı derslerim olduğu için çok sorun yaşadım Linux Mint ile. Ubuntu kullandım direk Zoom yükleyemedim.

Islevsel olmazsa kullanmam zaten.

Basit bir WM konfigurasyonunun Windows'a kiyasla islevsel oldugunu mu dusunuyorsan PC kullanmiyorsundur.

Yeterli olur bence. Ama kullanış açısından sorun yaratıyor mu?

Soyle söyleyeyim alt tarafi bir mouse sensitivitysini degistirmek istesin X'oturumunu yeniden baslatmak zorunda bile kalabilir. Bir insan WM konfigurasyonunun DE'lere ve Windows'a kiyasla islevsel oldugunu dusunuyorsa ya fanboyun kralidir, ya da PC kullanmiyordur.

Geri
Yukarı