E6300 sisteme Linux dağıtımı tavsiyesi

Kusura bakmayın dün gece açmıştım konuyu uykum gelmişti yatmıştım maalesef.
Windows 10 mu kullanayım şimdi anlamadım tam olarak tartışma olmuş sanırım.
Linux tavsiyesi istemiştim deniyeyim diye.

Bayağı abartmışsınız gibi geldi bana. Birazcık kanıt gösterin bari inanabileyim.
300 MB 60 MB biraz garip geldi. Tabii çok aşırı sadeleştirilmiş rasperry için işletim sistemi değilse.
Ben attım, alın bakın:
1640700722593.png

Yeterli olur bence. Ama kullanış açısından sorun yaratıyor mu? İşlevsel bir işletim sistemi mi kullanıyorsun. Bence o önemli bir şey. Linux Mint kullandım ama arayüz olarak Windows 10 daha iyi geliyor açıkçası. Ve o dönemlerde canlı derslerim olduğu için çok sorun yaşadım Linux Mint ile. Ubuntu kullandım direk Zoom yükleyemedim.
1640700934818.png

Garip, geçen hafta 200 MB olduğuna yemin bile edebilirdim.
Yeteri kadar kanıt olmadı ise başka bir wm açıp oradan MB'yi düşürmeyi deneyebilirim.

Eki Görüntüle 1254102
Garip, geçen hafta 200 MB olduğuna yemin bile edebilirdim.
Yeteri kadar kanıt olmadı ise başka bir wm açıp oradan MB'yi düşürmeyi deneyebilirim.

Wm dediğin ne oluyor VMware mi oluyor yoksa başka bir şey mi?

Açıkçası biraz tuhaf geldiğini söyleyebilirim.

Hatta 10870h ve RTX 3070 32 GB RAM modelinde bu işletim sistemini kullanmanız şaşırttı açıkçası

Ben alışkanlığını bozamıyorum. Açıkçası denediğimde hep sorun ile karşılaştım zamanında ve soğudum. Ama bir ara macOS macerası yaşamak isterim.

1640701325716.png

Bu da eski masaüstümden bir görüntü, 184MB kullanım.
WM dediğin ne oluyor?
Pencere yöneticisi, bir masaüstü ortamı yok. Çoğu şeyi kendin kişiselleştirerek ayarlıyorsun, klavye kısayolları atıyorsun, çoğu zaman fare kullanmana bile gerek kalmıyor. Ve oldukça hafif oluyor.

Eki Görüntüle 1254112
Bu da eski masaüstümden bir görüntü, 184MB kullanım.

Pencere yöneticisi, bir masaüstü ortamı yok. Çoğu şeyi kendin kişiselleştirerek ayarlıyorsun, klavye kısayolları atıyorsun, çoğu zaman fare kullanmana bile gerek kalmıyor. Ve oldukça hafif oluyor.

Ben fare kullanmasını severim açıkçası. Klavye kısayolları günlük kullanımda bana sorun yaşatabilir. Ayrıca normal bir şekilde kullanırken yok şu ayarı yapayım yok şunu yapayım özelleştirmeyi olaylarını açıkçası pek sevmiyorum. Zamanında bu yüzden bıraktım. Çok sinir bozucu. Windows 10 Pro kuruyorum ve keyfime bakıyorum ben açıkçası. RX 550 kart takılı şu anda tam ayarlama yapmadım ama CS:GO üzerinde E7500 3.8GHz işlemci ile 60 90 FPS arası alıyorum (darboğaz var ve en düşük ayarlara alsığımdan olabilir darboğaz) ama rahatça oynatıyordu.

Ben fare kullanmasını severim açıkçası. Klavye kısayolları günlük kullanımda bana sorun yaşatabilir. Ayrıca normal bir şekilde kullanırken yok şu ayarı yapayım yok şunu yapayım özelleştirmeyi olaylarını açıkçası pek sevmiyorum. Zamanında bu yüzden bıraktım. Çok sinir bozucu. Windows 10 Pro kuruyorum ve keyfime bakıyorum ben açıkçası. RX 550 kart takılı şu anda tam ayarlama yapmadım ama CS:GO üzerinde E7500 3.8GHz işlemci ile 60 90 FPS arası alıyorum (darboğaz var ve en düşük ayarlara alsığımdan olabilir darboğaz) ama rahatça oynatıyordu.
Ben de şuan Artix Linux XFCE sürümünü kullanıyorum. Kurulum yardımcısıyla kurdum, ikon teması kurdum ve üstteki paneli biraz değiştirdim, onun dışında pek de bir oynama yapmadım. Bana göre tak-çalıştır bir deneyim için en iyisi Linux Mint.

Ben de şu an artix Linux Xfce sürümünü kullanıyorum. Kurulum yardımcısıyla kurdum, ikon teması kurdum ve üstteki paneli biraz değiştirdim, onun dışında pek de bir oynama yapmadım. Bana göre tak-çalıştır bir deneyim için en iyisi Linux Mint.

Onu kullandım dediğin gibi en basit olanı o. Ubuntu için olan ona da oluyor. Ama benim alışamadım şey başlat menüsü veya kısayollar. Ayarları çok zor yapılıyor. Mesela bir ara internet konusunda çok sorun yaşamıştım. Driveri olmadığı için mecbur geçtim Windows'a (zaten geçmeme bahane bu oldu Windows'a) ayrıca oyun konusunda istediğim oyunları oynayamıyordum. Ve Wine bende çalışmıyordu.

Yani biraz kötü anılarım oldu o yüzden pek tercih etmiyorum.
Hatta Steam kurulmuyor su bilgisayara o derece sorunlar yaşıyordum. Hadi işlemci desteği yok vesaire Windows cayır cayır açıyordu.

Soğuttu kısaca beni Linux işletim sistemi.

Hatta bir ara konu açmıştım oyunlar nasıl açılıyor vesaire diye. Bir yöntem söylemiştiler burada denemiştim olmamıştı hiç.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı