E7500 işlemciye overclock yapılır mı?

Ezmre

Centipat
Daha fazla  
Anakart
gigabyte ga-g31m-es2l
Selam, elimde E7500 işlemcisi olan kasa var ve overclock yapabilir miyim? Herhangi bir dosyaya zarar gelir mi, bir sorun oluşur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam, elimde E7500 işlemcisi olan kasa var ve overclock yapabilir miyim? Herhangi bir dosyaya zarar gelir mi, bir sorun oluşur mu?
Bu eski işlemcilerde saat hızını yükseltsen bile hissedilir bir performans artışı olmaz.
Onun yerine G31 anakartlar Core 2 Quad Q9400, Core 2 Quad Q9500 gibi 4 çekirdekli modelleri destekler. 2. elde 200-300 lira arasına bulursun.
2 çekirdekten 4'e geçtiğinde en az %50 performans artışı olur.

İşlemcinizden çarpan kilidi var. Yapmanız çok zor imkansız gibi bir şey bazı uygulamalar var ama ben çok önermiyorum.

İşlemcinizden çarpan kilidi var. Yapmanız çok zor imkansız gibi bir şey bazı uygulamalar var ama ben çok önermiyorum.

Çarpan kilidi bu nesillerde bir sorun çıkarmıyor, FSB artırarak işlemcinin frekansını artırabiliyorsunuz.

Yeni öğrendim kusura bakmayın ama FSB nedir acaba?

Front Side Bus olarak geçiyor, örneğin 1333MHz FSB'lik bir işlemci var elimizde, bu işlemcinin çarpan sayısı da 9 olsun. 333Mhz*9= 3.0GHz eder. OC yaparken işte bu 333MHz FSB'yi (Bazı anakartlarda CPU clock ya da Frequency olarak da geçer) artırıyoruz. Mesela 400MHz'e çıkarabilmeyi başardık bu FSB'yi. Aynı işlemcide bu sefer 400*9 =dan 3.60GHz'e ulaşmış oluruz. Çarpan sayısı dediğim gibi bu nesilde OC'nin önünde engel değil, bu nesilde OC için en uygun P45 veya X48 yonga setli anakartlar gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı