Çözüldü E8400 ve RX460 Sistemin Oyunlarda Donma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sizhen7

Hectopat
Daha fazla  
Uzun süredir hiç sıkıntı çekmiyordum ama PC'yi şehir dışına taşıdım. Okuldan dolayı. Neyse taşıdıktan sonra bir süre derslerden oyun oynamamıştım fakat oynamaya başladığım birçok oyunda "LoL, Natural Selection 2, Trove" gibi PC donmaya başladı, ilk 5-10 dakikadan sonra PC donuyor, 5 saniye civarı fare kontrolü bende oluyor sonra kilitleniyor, yeniden başlatmadan düzelmiyor. Web'de video izlerken sıkıntı olmuyor ama indirdiğim filmlerde ilk 5-10 dakikada video yavaşlayıp cızırtı yapıyordu, kapatıp açınca video programını düzeliyordu, şimdi videolarda da oyunlardaki gibi donmaya başladı.

İşletim Sistemi:Windows 10 Pro 64bit
Anakart: Gigabyte G41MT-S2PT
İşlemci: İntel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz
Bellek: 4GB Kingston
Ekran Kartı: MSI RX460 2GB

1. Monitörü değiştirdim.
  2. Windows 10 format attım.
  3. Ekran kartını ilk alınca BIOS dahil her şeyi güncelledim. Uzun süre sorun yoktu.
  4. Hoparlör kullanmadığım için DVI bağlantısını değiştirdim, HDMI monitör taktım.
  5. Bundan sonra taşıdım pcyi şehir dışına sorun başladı.

Bir ara kapadım bir daha açılmadı PC. Bip sesi falan gelmiyordu, tamire yolladım anakart değişecek dedi, geri aldım. Anakartı, kasa dışına çıkarıp çalıştırınca düzeldi, tekrar kasaya taktım her şeyi düzeldi ama ilk donma sorunu hala devam ediyordu.

Sorun donanımsaldır diye düşünüyorum, anakart ya da PSU ile alakalı bir sorun gibime geldi. PSU'nun ise yenisini alacağım, anakartsa biraz bekleyip işlemci ile aynı anda değiştirmeyi düşünüyorum. Sizce sorun nedir ne yapmalıyım? Kütahya'dayım düzgün tamirci bulabileceğimi sanmıyorum, önceki olaydaki gibi direk değişecek deyip birde 2 katı fiyat istiyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çözüldü. Format attıktan sonra bir daha aynı sorunla karşılaşmadım.
Elindeki işlemci R7 250X ile bile işlemciye yüklenen oyunlarda darboğaz yapıyor, hangi mantıkla RX 460 modeliyle darboğaz yapmıyor diyorsun?
Kusura bakma bir şey sorucam darboğazın pcde etkileri nelerdeir yani diyelim bir darboğaz sorunu var pcde ne sonuçlar alırsın. Zamanla mı etki gösterir yoksa anında mı? Beni bilgilendirirsen sevinirim. Bu arada Ekran kartım PSU dan direk almıyor elektriği. Pin girişi yok yani direk ana karttan alıyo. O yüzden anakartta mı acaba sorun dedim? Aydınlatırsan sevinirim tekrar teşekkürler.

Mesajını düzenleyip beni mi kandıracaksın? İlk ne yazdın? GTX 750 Tİ modeliyle de darboğaz yapıyor. Yanlış bilgilendirme de bulunma.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

R7 250X ile kullanılıyor ve CPU kullanıma bak, hala gelmiş darboğaz yapmaz diyorsun.

Mesajını düzenleyip beni mi kandıracaksın? İlk ne yazdın? GTX 750 Tİ modeliyle de darboğaz yapıyor. Yanlış bilgilendirme de bulunma.
Ciddi misin gerçekten ? Yanlış okudum desene! Bide kalkmış yalancı çıkartıyor. Uğraşmıyacam seninle.

Al sabaha kadar izle:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

R7 250X ile kullanılıyor ve CPU kullanıma bak, hala gelmiş darboğaz yapmaz diyorsun.
Bu video da CPU-GPU kullanımı yok, bu kartta GTX 750. İlk sayfa da attığım darboğaz olmaz mı mesajından 4 dakika sonra mesajını düzelttin, beni mi kandıracaksın, ben yanlış okumam.

Bak arkadaşım şuan yalancı çıkartıyorsun. İlk başta kullandım darboğaz olmadı yazdım sonra düzenleyip (aklıma yeni gelmişti) "hatta 750Ti" kelimesini ekledim. Sen bana diyorsun ki "750Ti darboğaz yaptı" diye bir cümle kullanmışım. Darboğaz ola ola okuldan sonra olacak zaten değilmi ? Adam ilk kullandığında sıkıntı yoktu diyor, ve bunu kullanan biri olarak darboğaz OL-MU-YOR.

@BERWAR Banada bi cevap verebilirsen. Darboğaz olup olmamasını sormuyorum. Bu kilitlenme olayı darboğaz yüzünden mi oluyor? Eğer öylese üstte sorduğum sorulara bir yanıtı verirsen memnun olurum.

Hani ben yanlış okumuştum, mesaj düzenlemesi yaparsan saati falan altta yazar. Başkalarını kandırabilirsin, beni kandıramazsın.

@Sizhen7 CPU-GPU kullanım ve sıcaklık değerlerini paylaş. Oyunu hangi çözünürlükte oynuyorsun?

Windows da dahil 1900x1200 de çözünürlük kullanıyorum hep. CPU-GPU kullanımını öğrenmek için bi program var mı? Boşta yada oyun açıkken mi deniyeyim söylerseniz hemen geri döneyim.

MSİ Afterburner programını kullan. Oyun içindeki durumları paylaş tabii.

Düzenle butonunun yanında ilk attığın mesajın saati var, kendini ele veriyorsun işte, hala kimi kandırıyorsun. İlk mesajı attığından sonra 5 dakika sonra ben sana darboğaz olmaz mı dedikten sonra sen mesajı yeniden düzenledin, ilk mesajında böyle yazmıyordu, hade buna da yalan söyle?

@vSherton İlk attığı mesaj da RX 460 ile darboğaz yapmaz dedi, ben mesaj atınca hemen mesajını düzenledi. Bende neden öyle yaptın dedim bana diyor ben öyle yazmamışım sen yanlış okumuşsun diyor. Sonra da ben eklemeyi unuttum ondan tekrar düzenledim diyor. Attığı fotoda kendini ifşa etmiş haberi yok. İşaretlediği kırmızı yuvarlağın alt kısmında düzenle butonun yanında ilk attığı mesajın saati yazıyor zaten.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı