RX460 sistemde oyunlarda donma ve ses takılması

Genso

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,
Sapphire RX460 ekran kartım var. Oyun oynarken görüntü donuyor ve "drrrrrrrrrrr" diye ses takılıyor. Bazen sadece donuyor ses de gidiyor. Bazen ise görüntü donup oyunun sesi gidiyor ama Discord'un sesi geliyor, benim sesim gitmiyor. Sorunun ekran kartından olduğuna eminim. Memtest ile RAM'leri, HD Tune ile hard diski test ettim. Elimde bir de HD5850 vardı (o da bozuldu.) Onunla deneyince sıkıntı yoktu. Sıcaklık 65i geçmiyor.

Denediğim çözümler: Fanı temizleyip termal macunu yenileme, undervolt, underclock, Power limit arttırma ve düşürme, fan hızını artırma, eski sürüm driver kurma, BIOS üzerinden VRAM CL değerlerini arttırma ve frekanslardaki fabrika overclockunu varsayılan değerlere çekme.

Sorum şu ki bu sorun neden kaynaklı olabilir? VRAM mi, çip mi, VRM mi, kondansatör mü, transistör mü, vs. ? Ona göre mesela VRAM'den yapıyorsa frekansını BIOS üzerinden kısarım. Bu ve benzeri yöntemlerle BIOS'ya da driver ile çözülür mü? Mesela underclock ve undervoltage'ı BIOS üzerinden yapsam etkisi olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı