E8500 sisteme Linux dağıtımı tavsiyesi

Ferit Akbulut

Kilopat
Yer
Halep
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar alt kısma PC özelliklerini yazdım bu PC'ye göre en iyi Linux sistemi hangisidir? En stabil hangisinde çalışır? Hayatımda hiç Linux kullanmadım ve bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.

İşlemci = Intel Core 2 Duo e8500.
RAM = DDR3 1333MHz 4 GB RAM.
Ekran kartı = GT 420.
Depolama = 120 GB Samsung SSD.

Yukarıdaki hocalarımın dediğine ek olarak sistemde hem SSD hem de normal kullanıma yetecek kadar bellek var, Windows 10 Home 64 Bit'de kurulabilir. Ben E8500 - 4 GB RAM - HDD ile kullanmıştım çok rahat :)

İşlemci = Intel Core 2 Duo e8500.
RAM = DDR3 1333MHz 4 GB RAM.
Ekran kartı = GT 420.
Depolama = 120 GB Samsung SSD.

Aslında 4 GB. RAM ile Linux Mint Cinnamon da kullanabilirsin, ama bu CPU ile çok iyi bir performans alamayabilirsin. Ben i3 CPU'lu bir sistemde Cinnamon ile yeterli performans alabiliyorum, kullandığın CPU buna yakın olduğu için denenebilir. Ama performans açısından Linux Mint Xfce daha iyi bir tercih olacaktır. Daha görsel bir sürüm için Cinnamon sürümü tercih edebilirsin.

Ekran kartının sürücüsü depoda mevcut, kurulumdan sonra Sürücü Yöneticisini açıp bu aygıt için Nvidia-390 sürücüsünü kurabilirsin.

Bu sistem için ayrıca şu mesajdakileri uygulaman uygun olacaktır, performansa olumlu katkı sağlar. Çözüldü: Linux Mint donuyor

Şurada indirme bağlantıları mevcut, istediğin yansıdan indirebilirsin, hepsi aynıdır. Türkçe dil seçenekleri kurulum sırasında indirilip kuruluyor. Download - Linux Mint

Şurada kurulumla ilgili süreçler mevcut. Kurulum sonrası ile ilgili de bazı ipuçları bulunuyor. Linux Mint Kurulum Rehberi — Linux Mint Installation Guide belgelendirme çalışması

Yeni konular

Geri
Yukarı