EA FC 24 DirectX function “getdeviceremovedreason” hatası

• Konuyu başlatan wnhd
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 26
  • Görüntüleme 5B
İşletim sistemi
Windows 11

wnhd

Hectopat
RAM
8 gb
Ekran kartı
Rtx 3050 laptop
Merhaba arkadaşlar. 2-3 gündür Acer Nitro bilgisayarımla FC 24 oynuyorum. Bugün de normal şekilde oynuyordum ancak birden bilgisayara inanılmaz bir drop girdi ve bilgisayar donup kaldı. Caps Lock'un açık olup olmadığını gösteren ışık bile kilitlendi. Ben de mecbur güç tuşundan bilgisayarı kapattım.

Bilgisayarı tekrar açtım ancak fanlar son sesle çalışıyordu normalde böyle olmaz. Sonra oyuna girdim. Maça giriyorum oynuyorum ama top taç, korner gibi sahne giren yerlere gidince DirectX function “GetDeviceRemovedReason” hatasını alıyorum.

İlk başta ekran kartı sürücüsünü güncelledim sorun düzelmedi ben de şimdikinden 3 sürüm düşük olanı yükledim ancak aynı hatayı almaya devam ediyorum.

Bilgisayarın RAM'ı düşük 8 GB zorlanıyor diye düşündüm. Ama bu zamana kadar böyle bir sorun da olmamıştı. Ne yapmam gerektiğini bilen arkadaşlar varsa yardım ederse çok sevinirim.

Aldığım hatanın görüntüsünü ekte belirttim. Biri ekran kartı driverlarını güncelledikten diğeri de sürümünü düşürdükten sonra aldığım hata.

Dosya Ekleri

• IMG_0339.jpeg
    IMG_0339.jpeg
    491,5 KB · Görüntüleme: 1.150
  • IMG_0340.jpeg
    IMG_0340.jpeg
    315,1 KB · Görüntüleme: 839
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. 2-3 gündür Acer Nitro bilgisayarımla FC 24 oynuyorum. Bugün de normal şekilde oynuyordum ancak birden bilgisayara inanılmaz bir drop girdi ve bilgisayar donup kaldı. Caps Lock'un açık olup olmadığını gösteren ışık bile kilitlendi. Ben de mecbur güç tuşundan bilgisayarı kapattım.

Bilgisayarı tekrar açtım ancak fanlar son sesle çalışıyordu normalde böyle olmaz. Sonra oyuna girdim. Maça giriyorum oynuyorum ama top taç, korner gibi sahne giren yerlere gidince DirectX function “GetDeviceRemovedReason” hatasını alıyorum.

İlk başta ekran kartı sürücüsünü güncelledim sorun düzelmedi ben de şimdikinden 3 sürüm düşük olanı yükledim ancak aynı hatayı almaya devam ediyorum.

Bilgisayarın RAM'ı düşük 8 GB zorlanıyor diye düşündüm. Ama bu zamana kadar böyle bir sorun da olmamıştı. Ne yapmam gerektiğini bilen arkadaşlar varsa yardım ederse çok sevinirim.

Aldığım hatanın görüntüsünü ekte belirttim. Biri ekran kartı driverlarını güncelledikten diğeri de sürümünü düşürdükten sonra aldığım hata.
Dostum merhaba ben 2060 tan 4070 ti süpere geçtim 16 gb ramdan 32 gb ddr5 rama geçtim bildiğin yeni sisteme yani geçmez olayım geçtiğim anda oyunda yaşadığın sorunları yaşıyorum ne yaptıysam düzelmedi ddu ile silmeler yeniden sürmeler shadowplay kapama vindows 11 den 10 geçme ne yaptıysam düzeltemiyorum

3000 üzeri serisi NVIDIA kartlarda oluyor, çözümü yok gibi bir şey

RAM sorunu
Neden derseniz başına gelen olay RAM kaynaklıdır PC donması vesaire
Hata bendece mevcut şu an nedeni arkadaşımın RAM'ını test için kullanıyorum onda da bu şekilde hatalar oluyordu ona kendi RAM'lerimi verdim ve o sorunsuz devam ederken ben bu hatayı almaya başladım PC mavi ekran verdikten sonra. Pcdeki hata sebebi de RAM
Bu yorumu yazarken hata mevcut yakın zamanda kendi RAM'lerimi alıp test edeceğim
ramla alakası yok 6650xt den geçtim sadecee ekran kartı değiştirdim 4060 alır almaz sorunu yaşamaya başladım

Şimdilik 10 ileride 11 kul.

Şimdilik 10 ileride 11 kullanirsin.

Selam 2K çözünürlükte 60 FPS kilitleyip tek maç yapabildim, birkaç maç daha yapsam atar mıydı atmaz mıydı bilemiyorum biraz aceleci davranıp 60 FPS'nin üzerindeki bütün ayarları da deneyince oyundan atmaya devam etti zamanım olmadığı için testlere ara verdim yarın devam edeceğim.

Dostum merhaba ben 2060 tan 4070 ti süpere geçtim 16 gb ramdan 32 gb ddr5 rama geçtim bildiğin yeni sisteme yani geçmez olayım geçtiğim anda oyunda yaşadığın sorunları yaşıyorum ne yaptıysam düzelmedi ddu ile silmeler yeniden sürmeler shadowplay kapama vindows 11 den 10 geçme ne yaptıysam düzeltemiyorum
Merhabalar ben sorunu iki şekilde çözmüştüm. Öncelikli olarak ekran kartı driverımı nisan ayı olan bi driver seçip kurdum. Bide oyun ayarlarında telli saç ayarı mevcut tam olarak nerde olduğunu hatırlayamıyorum oyuna uzun süredir girmiyorum. Telli saçı da kapatınca sorunum düzelmişti. Dediğim iki şeyi yaparsanız olabilir belki. Sorun bilgisayarlarımızda değil suç tamamen ea’in. Yabancı forumlarda geçmiş oyunlarda da olduğunu ama ea’in bunu unursamadığını yazmışlardı.

Ramlerinize test yapın. Aynı sorunu yaşıyordum. XMP kaynaklı bir hatadan dolayı bilgisayarım sürekli hata veriyordu. XMP kapatıp manuel şekilde 3400MHz kullanınca sorunum çözüldü.

Yeni konular

Geri
Yukarı